معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی

معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی

رشته آموزش زبان انگلیسی

آشنایی با رشته آموزش زبان انگلیسی

دوره کارشناسی رشته آموزش زبان انگلیسی هشت نیمسال متوالی یا چهار سال تحصیلی و به صورت نظام واحدی است. طول هر نیمسال 16 هفته است. زمان تدریس هر واحد درسی در طول یک نیمسال از نوع نظری 16 و هر واحد عملی و آزمایشگاه 32 ساعت هست.

هدف دوره کارشناسی آموزش زبان انگلیسی تربیت دبیران دوره متوسطه برای آموزش زبان انگلیسی هستش. که این دانشجوها با کسب مهارت های نظری و عملی برای تدریس آماده می شن و هم چنین این که چطور دانش آموزان رو ترغیب کنن برای یادگیری هر چه بهتر درس زبان انگلیسی رو هم فرا می گیرن.
این رشته در مورد مسائل مربوط به یادگیری زبان تحقیق و بررسی می کنه. مشکلات و موانع یادگیری زبان رو بررسی می کنه و راه حل‌ هایی رو براش ارائه می ده. رشته آموزش، رشته‌ای است که در واقع از چندین رشته دیگه به وجود اومده و مفاهیم و مبانی اونا رو استفاده می کنه. مفاهیم رشته‌هایی از قبیل جامعه شناسی و روانشناسی با محوریت آموزش زبان در این رشته مطرح می‌شن. مسایل دیگری از قبیل دو زبانگی، تحلیل گفتمان، آموزش یادگیری زبان دوم، سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌های زبانی نیز در حوزه این رشته قرار دارن.

 

دروس اصلی رشته آموزش زبان انگلیسی

تهیه مطالب درسی تدریس عملی  دبیرستان:

از اون جایی که هدف این رشته تربیت دبیر برای دبیرستانه، این درس در برنامه درسی این دانشجوها گنجونده شده.

اصول و فلسفه آموزش و پرورش:

لزوم وجود این درس در اون جاست که این دانشجوها بعد از فارغ التحصیلی در آموزش و پرورش امکان ادامه مسیر دارن و برای کار در چنین نهاد حساس و مقدسی باید با فلسفه و اصول اون آشنا بود.

خواندن و درک مطلب 1:

در این درس یکی از چهار مهارت مورد نیاز در یادگیری زبان یعنی درک مطلب با خوندن متون و متفاوت تقویت می شه.

دستور و نگارش 1:

در این درس شیوه های دستوی و ساختار و قواعد انگلیسی آموزش داده می شه. این درس پیش نیاز ما بقی درس ها هستش.

گفت و شنود 1:

این درس برای تقویت مکالمه و توانایی حرف زدن در زبان انگلیسی فراهم شده که تعدادی مکالمه در موقعیت های متفاوت به دانشجو ها آموخته می شه و دانشجوها با مکالمه در مباحث مختلف توانایی حرف زدن خودشون رو تقویت می کنن (درس پیش نیاز هستش).

خواندن و درک مطلب 2:

این درس برای متون پیچیده تر از واحد پیش نیاز خودش وجود داره.

نگارش و دستور 2:

قواعد پیچیده تر در این درس گنجونده شده.

گفت وشنود 2:

مکالمات در سطح های بالاتر در این درس موجود هستند.

 

آشنایی با رشته آموزش زبان انگلیسی

 

وضعیت ادامه تحصیل در این رشته و در مقاطع بعد از کارشناسی

در میان همه رشته های زبان، رشته آموزش زبان وضع ادامه تحصیل بهتری داره، این رشته تا مقطع دکتری پذیرش دانشجو داره و قراره طی سال های پیش رو به دانشگاه هایی که این رشته رو در مقطع دکتری دارن افزوده بشه.

 

توانایی‌های لازم فارغ‌التحصیلان

فارغ التحصیلان در این رشته باید سطح دانش زبان عمومی شون بالا باشه. علاوه بر بالا بودن دانش زبان عمومی، باید به مسائل مربوط به آموزش، تدریس و یادگیری زبان هم آگاه و مسلط بشن. به طور کلی افرادی که وارد این رشته می‌شوند نه تنها باید به زبان انگلیسی علاقه‌مند باشن و از خوندن زبان انگلیسی لذت ببرن، بلکه باید به برخی مسائل روانشناسی و آموزشی هم علاقمند باشن  و مهم تر از همه پشتکار و تلاششون زیاد باشه و دلسرد نشن.

 

بازار کار

فارغ‌التحصیلان این رشته بازار کار نسبتاً خوبی دارن. با توجه به گرایش این رشته یعنی آموزش زبان انگلیسی بیشتر فعالیت‌های اونا به آموزش زبان مربوط می‌شه. مثلاً  تدریس در مؤسسات خصوصی آموزش زبان، تدریس در دانشگاه ها و حتی تدریس خصوصی به دانش آموزان و دانش جویان ضعیف در این زبان، همکاری با مجلات و روزنامه‌های خارجی منتشر شده در داخل کشور، همکاری با صدا و سیما در بخش دوبله کردن فیلم‌های خارجی، همکاری با شرکت‌های مسافرتی به عنوان راهنمای ‌تور هم شغلای دیگه این رشته اند.

این رشته در بسیاری از دانشگاه های دولتی مراکز استان ها و دانشگاه های عالی تهران وجود داره و هم چنین در دانشگاه های غیر انتفاعی و علمی کاربردی. اما نیازمند رتبه و تراز نسبتا خوبه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی اسرا گفت:

  سلام
  من میخوام آموزش زبان انگلیسی رو تو دانشگاه آزاد بخونم، آیا برای من سودی داره با توجه به معرفی ک در بالا قرار دادین برای دانشگاه دولتی یا غیر انتفاعی بود. من اگ تو دانشگاه آزاد بخونم میتونم براحتی جاهای دیگ برای تدریس استخدام بشم؟

 • معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی یاسمن مومن پور گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید.
  میخواستم بدونم که شما برای یک دانشجو که قصد پیشرفت تو رشته ی دانشگاهی خودش رو داره هم از لحاظ کاری هم دانشی،این رشته رو پیشنهاد میدید برای تحصیل یا ادبیات انگلیسی؟

 • معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی مهلا سلیمی گفت:

  سلام آیا با رشته اموزش زبان و تحصیل در دانشگاه فرهنگیان،، استخدام رسمی اموزش پرورش میشویم؟؟؟ لطفا جواب بدید

  1. معرفی رشته آموزش زبان انگلیسی سمانه الکایی گفت:

   سلام. بله