معرفی رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

معرفی رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

آشنایی با رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی یکی از شاخه های رشته های توانبخشی است که همون طور که از اسمش مشخصه کارشون طراحی و ساخت اعضای مصنوعی و وسایل کمکی مثل ارتز و پرتز هستش. سعی میشه که اعضای مصنوعی که ساخته میشن 70 % از فعالیت های اندام های سالم رو انجام بدن. به دلیل تصادفات و بیماری هایی نظیر دیابت و هم چنین جنگ ممکنه که به افراد آسیب برسه و دچار معلولیت بشن. بنابراین با توجه به این که نیازمندی برای این اعضای مصنوعی زیاد میشه، همین طور روز به روز نیازمندی بر این رشته هم افزایش می یابد.

شاید بگین که این رشته با مهندسی پزشکی فرقی نداره ولی کاملا متفاوته، تفاوت این رشته با مهندسی پزشکی در اینه که رشته مهندسی پزشکی؛ در زمینه الکترونیک و بیومکانیک کاربردی کل تجهیزات پزشکی فعالیت می کند یعنی طراحی یک دستگاه رادیولوژی یا فیزیوتراپی نیز در حیطه کار مهندسی پزشکی قرار می گیرد، در حالی که رشته اعضای مصنوعی به طراحی و ساخت وسایل کمکی و اعضای مصنوعی می پردازد و اعضای مصنوعی قابل ساخت در این رشته نیز اعضای مصنوعی خارج از بدن مثل دست، پا، چشم و بینی است.

از همین جا می توان به یکی دیگر از تفاوت های موجود بین این دو رشته اشاره کرد که چون فارغ التحصیل مهندسی پزشکی علاوه بر اعضای مصنوعی خارج از بدن، پروتزهای داخلی مثل قلب مصنوعی یا اعضای پیچیده الکترونیکی و مکانیکی مثل دست سیبرنتیکی را نیز طراحی می کند، اما فارغ التحصیل اعضای مصنوعی، قطعات ساده تری که با ابزار دستی نیز قابل ساخت است مثل پای مصنوعی عادی یا انواع بریس ها را طراحی کرده و می سازد.

 

معرفی رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

 

اگه بخوایین دانشجوی‌ رشته‌ اعضای‌ مصنوعی‌ و وسایل‌ کمکی باشید،‌ مثل‌ یک‌ مجسمه‌ساز باید با گچ‌ مجسمه‌سازی‌ کار کنید و قالب‌های‌ گچی‌ از پا، دست‌، نیم‌تنه‌ یا سر و گردن‌ بسازید و مثل‌ یک‌ نجار، آهنگر و کفاش‌ باید به‌ جوشکاری‌، تراشکاری‌، ارّه‌کاری‌، فلزکاری‌ و چرم‌کاری‌ بپردازید. به‌ عبارت‌ دیگر متخصص‌ این‌ رشته‌ باید از دست‌هایی‌ توانا برخوردار و به‌ کارهای‌ فنی‌ و صنعتی‌ علاقه‌مند باشد. در ضمن‌ دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید دارای‌ جسم‌ و روحی‌ سالم‌ و توانمند باشد تا در انجام‌ کارهای‌ سنگین‌ این‌ رشته‌ مثل‌ فلزکاری‌ یا کار با گچ‌ و قالب‌های‌ سنگین‌ دچار مشکل‌ نشود و بتواند بعضی‌ از اوقات‌ چهار ساعت‌ سر پا بایستد و کار کند. آمادگی‌ روحی‌ برای‌ برخورد با بیماران‌ و روابط‌ اجتماعی‌ خوب‌ نیز در این‌ رشته‌ بسیار ضروری‌ است‌ چون‌ رشته‌ اعضای‌ مصنوعی‌ یک‌ رشته‌ خدماتی‌ است‌ و فارغ‌التحصیل‌ آن‌ باید با دردمندترین‌ اعضای‌ جامعه‌ در ارتباط‌ باشد. خلاصه این که کسایی که میخوایین این رشته رو انتخاب کنید کارتون سخته ولی جذابه.

 

مقاطع‌ تحصیلی‌ و گرایش‌های‌ رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

این‌ رشته‌ در حال‌ حاضر در دو مقطع‌ کارشناسی‌ پیوسته‌ و کارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌ ارائه‌ می‌شود. این‌ رشته‌ در مقطع‌ کارشناسی‌ گرایش‌ خاصی‌ ندارد. اما در مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد دارای‌ گرایش‌ اُرتز (وسایل‌ کمکی‌ و اندام‌ مصنوعی‌ که‌ در داخل‌ بدن‌ مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد مثل‌ استخوان‌ و مفاصل‌ مصنوعی‌) و هم چنین‌ پرتز (وسایل‌ کمکی‌ که‌ خارج‌ بدن‌ هستند) ارائه‌ می‌شود مقطع‌ دکترای‌ این‌ رشته‌ در داخل‌ کشور ارائه‌ نمی‌شود ولی‌ در خارج‌ از کشور امکان‌ ادامه‌ تحصیل‌ تا مقطع‌ دکترا وجود دارد.

 

دانشگاه هایی که در مقطع کارشناسی در این رشته پذیرش دارند

علوم پزشکی اصفهان، ایران، موسسه آموزش علمی کاربردی هلال ایران، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایران

دانشگاه هایی که در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته پذیرش دارند 

اصفهان، ایران، علوم بهزیستی و توانبخشی

دروس این رشته

دروس‌ این‌ رشته‌ مجموعه‌ای‌ از علوم‌ مهندسی‌ و علوم‌ پزشکی‌ است‌. متخصص‌ اعضای‌ مصنوعی‌ در سه‌ زمینه‌ حمایت‌ از اعضای‌ ضعیف‌ و ناتوان‌ بدن‌، ساخت‌ اندام‌ مصنوعی‌ برای‌ عضو از دست‌ رفته‌ و اصلاح‌ ناهنجاری‌ها فعالیت‌ می‌کند و برای‌ به‌ دست‌ آوردن‌ این‌ تخصص‌، دروس‌ پایه‌ مثل‌ آناتومی‌ بدن‌، علل‌ ناهنجاری‌ها و بیماری‌های‌ اندام‌های‌ مورد نظر را مطالعه‌ کرده‌ و سپس‌ نحوه‌ ساخت‌ اُرتزها و پروتزهای‌ مختلف‌ را فرا می‌گیرد. گفتنی‌ است‌ که‌ ارتز وسیله‌ای‌ کمکی‌ است‌ که‌ در موازات‌ اندام‌ فلج‌ یا ضعیف‌ به‌ کار برده‌ شده‌ و به‌ آن‌ کمک‌ می‌کند تا کارایی‌ بهتری‌ داشته‌ باشد و شامل‌ تمام‌ اندام‌ها از جمله‌ اندام‌ تحتانی‌، اندام‌ فوقانی‌، ستون‌ فقرات‌ و سر و گردن‌ می‌شود. پروتز نیز عضو مصنوعی‌ است‌ که‌ جانشین‌ عضو طبیعی‌ شده‌ و در امتداد عضو طبیعی‌ قرار می‌گیرد. برای‌ مثال‌ فردی‌ که‌ دچار بیماری‌ فلج‌ اطفال‌ شده‌ است‌ با استفاده‌ از ارتزهای‌ کمک‌ کننده‌ می‌تواند سر پا ایستاده‌ و به‌ فعالیت‌های‌ زندگی‌ خود به‌ صورت‌ مستقل‌ ادامه‌ دهد.

 

درس های مهم رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی در طول تحصیل

آناتومی انسانی، رسم فنی، کمک های اولیه، ایمنی و پیشگیری از سوانح در کارگاه، ریاضیات پایه و مقدمات آمار، تکنیک‌های فلزکاری، تکنیک ارتوپدی فنی، اصول توانبخشی، خواص مواد (علوم فلزات)، خواص مواد (مواد مصنوعی)، ارتوپدی، مکانیک، تکنیک قطعه سازی، تئوری پروتز، تئوری ارتز، روانشناسی معلولین، آناتومی و فیزیولوژی اعصاب، فیزیک، تکنولوژی درودگری، آشنایی با طراحی و ساخت ارتزهای اندام تحتاتی، آشنایی با طراحی و ساخت ارتزهای ستون فقرات، آشنایی با طراحی و ساخت پروتزهای اندام فوقانی، آشنایی با طراحی و ساخت پروتزهای بالای زانو، اصول فیزیوتراپی و کاردرمانی، ارزشیابی و اندازه گیری عضلات، آناتومی سطوح، مقاومت مصالح، رادیولوژی، مدیریت مرکز ارتوپدی فنی، نورولوژی، کینزیولوژی و بیومکانیک.

کار آموزی های این رشته   

کارآموزی در عرصه ارتزهای زیر زانو، کارآموزی در عرصه ارتز پا، کارآموزی در عرصه ارتزهای بالای زانو، کارآموزی در عرصه ارتزهای ستون فقرات، کارآموزی در عرصه ارتزهای اندام فوقانی، کارآموزی در عرصه پروتزهای مچ پا و پنجه، کارآموزی در عرصه پروتزهای زیر آرنج، کارآموزی در عرصه پروتز های بالای آرنج، کارآموزی در عرصه پروتزهای بالای زانو، کارآموزی در عرصه پروتزهای لگن.

 

آینده شغلی رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

فارغ التحصیلان این رشته میتونن هم تو محیط دولتی و هم در بخش های خصوصی مشغول به کار بشن.

بخش های دولتی مثل بیمارستان ها، بهزیستی ها، هلال احمر و بنیاد جانبازان میتونن مشغول به کار بشن.

فارغ التحصیلان این رشته حتی میتونن مرکز خصوصی دایر کنن و پروتزهای زیبایی مثل چشم و گوش و بینی مصنوعی طراحی کنن و بسازند که خیلی کم هست نیروی متخصص تو این کار و البته میتونن با ساختن اعضای مصنوعی مثل دست و پا مصنوعی به افرادی که مادر زادی دچار فلج اطفال و معلولین و کسایی که دچار قطع عضو شدن کمک کنن.

 

کارنامه قبولی برخی از شرکت کنندگان در کنکور سال 94 رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

دانشگاه رتبه کشوری ادبیات عربی معارف زبان ریاضیات زیست فیزیک شیمی
علوم پزشکی اصفهان 12847 37.4% 42.7% 73.4% 58.4% 15.6% 22% 33.4% 52.4%
علوم پزشکی اصفهان ( پردیس خودگردان) 14642 48% 41.4% 65.4% 66.7% 14.5% 43.4% 35.6% 43.9%
علوم پزشکی ایران 7879 21.4% 32% 72% 70.9% 33.4% 50% 26.7% 49.6%
موسسه اموزش عالی علمی کاربردی هلال ایران 16455 33.4% 58.7% 72% 34.8% 31.2% 30.7% 22.3% 22%
علوم بهزیستی و توانبخشی ایران 9098 48% 73.4% 68% 25% 46.7% 20% 38.9% 26.7%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *