معرفی رشته دکترای پیوسته فیزیک

معرفی رشته دکترای پیوسته فیزیک

رشته دکترای پیوسته فیزیک

آشنایی با رشته دکترای پیوسته فیزیک

شاید در طول دوره تحصیلی تان اسم کتاب فیزیک هالیدی به گوشتان خورده باشد، این کتاب پر از مساله ها و ایده هایی است که ما را با زیبایی های این رشته شگفت انگیز آشنا می کند.

امروز ما  تصمیم گرفتیم که شما را با رشته دکترای پیوسته فیزیک آشنا کنیم

ریشه کلمه فیزیک (phycics) از طبیعت گرفته شده است. فیزیک علم مطالعه مواد و خواص آن ها در طبیعت است. طبیعت پیرامون ما از چه چیزهایی تشکیل شده است؟

از اجرام بسیار ریز مانند اتم و مولکول تا اجرام بسیار بزرگ مانند سیارات و کهکشان ها همه در حوزه مطالعه فیزیکدانان قرار می گیرد. با فیزیک است که می توان رفتار ماده را در شرایط و مکان و فضاهای مختلف بررسی و آزمایش نمود و به قول دکتر رهبر هر آن چه که در اطرافمان می بینیم به گونه ای به فیزیک مربوط می شود.

یک فیزیکدان فردی است که به علم و تکنولوژی علاقه داشته و دارای تفکری منطقی می باشد، پس اگر این خصوصیات در شما هم وجود دارد می توانید فیزیکدان خوبی شوید.

دکترای پیوسته فیزیک یکی از جذاب ترین رشته های دانشگاهی است که هر ساله داوطلبانی از گروه ریاضی مشغول به تحصیل در این رشته می شوند. البته برای ورود به این رشته باید از هوش بالا و علاقه زیاد به مباحث فیزیک برخوردار بود تا بتوان تا مدرک دکترا و در طی 7 سال در این رشته به تحصیل پرداخت.

نسبت به سایر رشته های دانشگاهی، تعداد افرادی که در این رشته پذیرش می شوند زیاد نیست؛ المپیادی های فیزیک و نیز دانش آموزانی که در خود توانایی تحصیل در این رشته را می بینند متقاضیان اصلی این رشته محسوب می شوند.

با درس خواندن در این رشته شما با قوانین موجود در طبیعت، چگونگی تشکیل و عناصر سازنده جهان، اکتشافات دانشمندان و خیلی مسائل جذاب آشنا می شوید.

می دانیم که رشته فیزیک دارای گرایش های مختلفی چون گرایش اتمی- مولکولی، نجوم، هواشناسی، فیزیک هسته ای و فیزیک حالت جامد می باشد، در رشته دکترای پیوسته فیزیک شما به درکی از همه این گرایش ها می رسید. هدف رشته دکتری پیوسته فیزیک آن است که فیزیکدانانی تربیت کند که کارشان در سطح بین المللی مورد تایید باشد.

 

آشنایی با رشته دکترای پیوسته فیزیک

 

توانایی های لازم

در این رشته اولین شرط علاقه زیاد به فیزیک است و شرط دوم برخورداری از پایه ریاضی قوی. زیرا می توان گفت که فیزیک و ریاضی دو یار جدا نشدنی هستند و فیزیک بدون ریاضی معنایی ندارد.

هم چنین باید دارای کنجکاوی مفرط، صبر و بردباری باشد و از همه مهم تر این که اهل مطالعه و آزمایش‌­های متعدد و قدرت تجزیه و تحلیل باشد. شایسته است یک دانشجوی رشته دکتری پیوسته فیزیک از کنار مسائل اطراف و پدیده ها به راحتی نگذرد و بتواند علت مسائل را بیابد، خلاصه این که نیوتن وار به اطرافش نگاه کند.

 

آینده شغلی و بازار کار

کسی که دارای مدرک دکتری فیزیک باشد، می تواند به عنوان استاد به تدریس فیزیک در دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی بپردازد. می تواند در آزمایشگاه ها به مطالعه و آزمایش بپردازد و یا حتی وسایل آزمایشگاهی تولید کند.

هم چنین در سازمان های مختلف کشور از قبیل مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات، سازمان انرژی اتمی، پژوهشگاه مواد و انرژی، صنایع تولید فیزیک نوری، نیروگاه انرژی اتمی بوشهر، بخش های تحقیقاتی صنایع دفاع، سازمان هواشناسی و موسسات تحقیقاتی و آموزشی، صدا ­و سیما، وزارت خانه های مختلف، سازمان برنامه و بودجه، مخابرات، نیروگاه ها و هم چنین در صنایع مختلف می تواند مشغول به کار شود.

به علت دانش و پتانسیل بسیار بالای این افراد باید منتظر اکتشاف و اختراعات مختلف از این افراد بود.

 

کمی بیشتر در مورد رشته دکتری پیوسته فیزیک بدانیم

در دفترچه سال 1391 این رشته جزو رشته های کشوری نوشته شده بود. رشته کشوری به معنای این می باشد که این رشته در سطح کشور پذیرش دانشجو دارد و ملاک آن رتبه کشوری دانشجو می باشد و فقط به رتبه منطقه ای داوطلب توجه نمی کند.

پذیرش این رشته برای خانم ها و آقایان تفاوتی قائل نیست و غالبا ترم اول این رشته از نیم سال دوم تحصیلی آغاز می شود.

این رشته نیمه متمرکز می باشد و برای پذیرش نهایی باید از فیلتر مصاحبه بگذرید.

 

بازارکار رشته دکترای پیوسته فیزیک

 

دانشگاه پذیرنده رشته دکترای پیوسته فیزیک

در سال های گذشته، دانشگاهی که در رشته دکترای پیوسته فیزیک پذیرش دانشجو داشت، فقط مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان بود و امیدواریم امسال علاوه بر این دانشگاه، در دانشگاه های بیشتری شاهد حضور دانشجویان این رشته باشیم.

یکی از مراکز آموزش عالی در ایران است که در رشته مهندسی فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی و رشته‌های علوم زمین، فیزیک، ریاضی و شیمی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به تربیت دانشجو می‌پردازد. هم اکنون دکتر حمیدرضا محمدی خالصی فرد که دانش آموخته رشته فیزیک می باشد، عهده دار سرپرستی موقت این دانشگاه می باشد. این مرکز مفتخر است تا لقب “قطب فیزیک کشور” را از آن خود کرده و جایزه “کتاب فصل” برای دانشنامه فیزیک را دریافت نماید.

اساتید و مدرسان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان بسیار قوی به تدریس این رشته می پردازند و می توان گفت بهترین مکان برای یادگیری این رشته، در زنجان و در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه آن می باشد.

آدرس سایت این دانشگاه  http://www.iasbs.ac.ir می باشد. در صورتی که علاقه مند هستید که اطلاعات بیشتری از این دانشگاه و به خصوص کیفیت دانشکده فیزیک آن به دست بیاورید به این آدرس مراجعه کنید.

 

نمونه کارنامه های قبول شدگان در  رشته دکترای پیوسته فیزیک

دانشگاه محل تحصیل شیمی فیزیک ریاضیات زبان معارف اسلامی عربی ادبیات فارسی رتبه

کشوری

مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %18.1 %8.9 %35.9 %80 %94.7 %81.4 %62.7 4937 ریاضی، دختر، روزانه،

منطقه 1

مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %51.5 %72.6 %38.4 %33.4 %94.7 %86.7 %62.7 1002 ریاضی، دختر، روزانه، منطقه 2
مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %48.6 %63.8 %50 %84 %77.4 %70.7 %30.7 1873 ریاضی، پسر، روزانه، منطقه 2
مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %20 %42.3 %30.3 %70.7 %58.7 %54.7 %40 5533 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %17.2 %37.8 %17.3 %26.7 %57.4 %62.7 %37.4 6754 ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه 3

مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان %36.2 %56.3 %43.3 %48 %77.4 %40 %54.7 3948 ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه 2

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • معرفی رشته دکترای پیوسته فیزیک دانشجوی دکتری پیوسته گفت:

  دوره ی دکتری پیوسته یک دوره ی غیر کارآمد و غیر مفید و من در آوردی است که هیچ نمونه ای مشابه در هیچ کشور متمدنی ندارد. اینجانب دانشجوی دکتری پیوسته در این دانشگاه هستم و کاملا ناراضی هستم. دانشگاه تحصیلات تکمیلی از دور بسیار دانشگاه خوبی به نظر میرسد ولی در حال حاضر دانشجویان بسیار ضعیفی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. همچنین بجزز ۱۰-۲۰ درصد اساتید بقیه کم سواد و با وجدان کاری پایین هستند. دانشجویان پیوسته به نوعی با این اسم برای ورود به دوره فریب داده میشوند. درنهایت ورود به این دوره اصلا توصیه نمیشود.

  1. مهندس امیر مهدی اسلامی مهندس امیر مهدی اسلامی گفت:

   سلام
   با تشکر از نظر شما

 • معرفی رشته دکترای پیوسته فیزیک فاطم گفت:

  سلام رتبه کشوری آخرین قبولی این رشته در کنکور سال ۹۷چند بوده؟

 • معرفی رشته دکترای پیوسته فیزیک سارا گفت:

  سلام خسته نباشید
  لطفا در مورد مصاحبه توضیح بدید