معرفی رشته روانشناسی

معرفی رشته روانشناسی

رشته روانشناسی

رشته روانشناسی چه رشته ای است؟

رشته روانشناسی رشته ای ضروری است. با این که هستند کسانی که وجود این علم را در زندگی ضروری نمی دانند، اما علم روانشناسی کمک می کند انسان درک بهتری از محیط اطراف خود داشته باشد و بتواند بهتر امور زندگی را بگذراند. همان طور که برای سرماخوردگی به پزشک نیاز داریم برای سلامت روح که اهمیت بالایی دارد نیز به پزشک و کارشناس نیازمندیم.

امروزه در بسیاری از نهادها و موسسات نیاز به روانشناس حس می شود. با توجه به مشکلاتی که کودکان و نوجوانان ما در مدرسه و حتی جامعه با آن درگیر هستند، نیاز به شخصی که علم و آگاهی کمک به مشکلات آن ها را دارد کاملا حس می شود. کسانی که در این رشته تحصیل می کنند می توانند در مدارس، بیمارستان ها، ندامتگاه ها، مراکز روانی، مراکز نگهداری از کودکان استثنایی  و مراکزی از این قبیل به فعالیت بپردازند. آن ها اغلب همراه با یک تیمی متشکل از پزشک، پرستار، مددکار اجتماعی کار خواهند کرد. نقش و وظیفه آن ها تشخیص نوع مشکل و کمک به برطرف کردن آن است.

تعریف علم روانشناسی

روانشناسی علمی است که به مطالعه رفتار و فرآیندهای ذهنی می پردازد. رفتار یعنی اعمال و حرکاتی که در ظاهر می بینیم ولی فرآیندهای ذهنی قابل مشاهده نیستند و می توان آن را از روی تاثیری که روی رفتار انسان می گذارد تشخیص داد، مانند احساس ترس، هیجان، تفکر. امروزه روانشناسی در تمام سنین، خردسالی، نوجوانی حتی بزرگسالی قابل استفاده و مطالعه است. ( شاملو،1370)

روان شناسی عبارت است از کشف دروغ هایی که به خود می گوییم و تعیین حد و مرز واقعیت ها است. علم روان شناسی می گوید که انسان باید با خود رو راست باشد و واقعیت ها را در مورد خود دریابد و بپذیرد. علم روانشناسی به انسان کمک می کند خود را باور کند، خود را و توانایی های وجودی خود را باور کند و در رشد و ارتقای بهتر آن تلاش کند.

 

روانشناسی

 

گرایش های رشته روانشناسی

رشته روانشناسی علم جدیدی است و بدلیل تازگی آن پی در پی شاخه های جدیدی برای مطالعه به آن اضافه می شود. زیرا این علم با موضوعات دیگری مانند زیست شناسی، جامعه شناسی، فلسفه و انسان شناسی در ارتباط است. تاکنون انجمن روانشناسی امریکا 53 شاخه از علم روانشناسی را شناسایی کرده است و به دلیل گستردگی باز به آن اضافه خواهد شد. در تعدادی از دانشگاه ها شاخه هایی از رشته روانشناسی را که دارای سابقه طولانی تر و شناخته شده تر است تدریس می شود.

 

روانشناسی کودکان استثنایی

این شاخه از روانشناسی به مطالعه و توضیح در مورد گستره تمام کودکان اسثنایی از قبیل کودکانی که دچار عقب افتادگی ذهنی هستند تا کودکان تیز هوش، کودکان کم بینا یا نابینا، کودکان دارای مشکل تکلم، کودکان کم شنوا و ناشنوا، کودکان دارای ناتوانی حرکتی و ذهنی می پردازد. در این شاخه به توضیح تمام عوامل ایجاد و چگونگی ارتباط و درمان و پیشگیری از موقعیت های دشوار می پردازد.

 

روانشناسی بالینی

رشته روانشناسی بالینی گستره وسیعی از درمان را در مقایسه با دیگر شاخه ها در برمی گیرد. این شاخه از روانشناسی به درک و شناخت نا به هنجاری های رفتاری، ذهنی، هیجانی، زیست شناختی، اجتماعی و رفتاری کمک می کند. روندی که برای درمان کسانی که دچار این گونه مشکلات روانشناسی هستند ابتدا مرحله تشخیص و ارزیابی انجام می گیرد. سپس مداخله و درمان، مشاوره، آموزش و نظارت بر کار روان درمانگر، و در نهایت پژوهش و مدیریت است. غالب کارهای روانشناسی بالینی برای تشخیص نوع مشکل و بعد مراحل درمان آن است.

 

زیست روانشناسی

این شاخه از رشته روانشناسی به مطالعه در مورد این که مغز و انتقال دهنده های عصبی چه تاثیری روی رفتار، افکار و احساسات می گذارند می پردازد. در واقع می توان گفت این رشته ادغام شده از دو علم روانشناسی پایه و علم اعصاب است.

نام های دیگر این شاخه شامل روانشناسی زیست شناختی، روان شناسی فیزیولوژیک و علم اعصاب رفتاری است. روانشناسان این شاخه از علم روانشناسی به بررسی این نکته که چگونه تعامل فرآیندهای زیست شناختی با هیجانات، شناخت ها و سایر فرآیندهای ذهنی می پردازد. این رشته با دیگر رشته های روانشناسی مانند روان شناسی تطبیقی و روان شناسی تکاملی ارتباط دارد.

 

روانشناسی رشد

رشته روانشناسی رشد شاخه ای است که به بررسی تغییرات در طول زندگی شخص می پردازد، از بدو تولد تا مرگ. ولی بیشتر روی مرحله کودکی و نوجوانی تاکید می کند. در روانشناسی رشد هم از تلفیقی از زیست شناسی، جامعه شناسی، تعلیم و تربیت و پزشکی استفاده می شود.

 

روانشناسی قانونی

رشته روانشناسی قانونی به بررسی رفتارهای نا به هنجار فرد در حیطه قانون می پردازد. این شاخه به بررسی انحرافات اجتماعی و علل و راه حلی برای رفع آن می پردازد. می توان گفت روانشناسی و پزشکی قانونی در کنار یکدیگر و به عنوان مکمل یکدیگر به بررسی مشکلاتی که فرد دچار آن می شود و حل آن برای جلوگیری از مشکلات دیگر در جامعه همکاری می کنند.

 

روانشناسی مدرسه

مشاورانی که در مدرسه حضور دارند برای رفع مشکلات تحصیلی، اجتماعی و هیجانی به دانش آموزان کمک می کنند. نام این گرایش از رشته روانشناسی ، روانشناسی مدرسه است. آن ها در مدرسه حضور دارند تا با مشورت با اولیای دانش آموزان و کارکنان مدرسه به حل مشکلات دانش آموزان و کمک به آن ها بپردازند.

در سال 1968 انجمن ملی روانشناسی مدرسه در آمریکا تاسیس شد و می توان گفت این شاخه از روان شناسی جزو جدید ترین گرایش های علم روانشناسی است و دانشجویان می توانند تا مقطع دکتری به عنوان متخصص این شاخه تحصیل کنند.

 

روانشناسی صنعتی – سازمانی

همان طور که می دانیم رفته رفته نیاز کشور به ایجاد شغل بیشتر می شود و هم چنین همیشه بازار رقابت و رسیدن به نتیجه ای مطلوب خواست همه بوده است. اما برای این که شخص بتواند از این بازار رقابت پیروز بیرون بیاید و بتواند نتیجه ای مورد رضایت کسب کند نیاز به شخصی دارد که بتواند به او در این زمینه اطلاعات کافی را بدهد. رشته روانشناسی صنعتی-سازمانی برای همین هدف ایجاد شده است. با توجه به نیازی که هم اکنون در بازار کار در کشور دیده می شود، نیاز به مشاور صنعتی-سازمانی نیز به طبع افزایش می یابد.

 

روانشناسی اجتماعی

انسان ها گاهی در تعامل با هم دچار مشکلاتی می شوند. به هر حال وقتی در جامعه در کنار صدها و هزاران نفر زندگی و کار می کنیم باید بتوانیم با رفتاری معقول، رفتار گاها نامعقول انسان های دیگر را تحمل کنیم. روانشناسی اجتماعی به کسب اطلاعات در این زمینه کمک می کند. این علم کمک می کند تا بتوانیم مشکلات پیش آمده در جامعه و دیگران را به راحتی و بهتر حل و فصل کنیم. در واقع می توان گفت این گرایش به حل معضلات اجتماعی می پردازد.

 

رشته دانشگاهی روانشناسی

 

روانشناسی در ایران

علم روانشناسی که به نام های علم النفس یا اخلاق هم خوانده می شود، سالیان سال در مراکز دانشگاهی ایران به عنوان یکی از شاخه های فلسفه تدریس شده است. در کتاب های عالمان بزرگی نیز رازی، ملاصدرا، ابن سینا و ناصرخسرو نیز از این علم یاد شده است. می توان گفت تا دهه 1340 تدریس علم روانشناسی چشمگیر نبود. ابتدا تنها به عنوان شاخه ای از علم فلسفه تدریس می شد ولی بعد از آن دوره کارشناسی و مدتی بعد کارشناسی ارشد آن، ابتدا در تهران و سپس در سایر دانشگاه ها دایر شد. در واقع تلاش های دکتر محمود صناعی باعث ایجاد این تحول شد. ایشان در سال 1342 کتابی با عنوان اصول روانشناسی را نیز ترجمه و چاپ کردند که آن را می توان خدمتی دیگر دانست.

دکتر سعید شاملو بنیان گذار روانشناسی بالینی در سال 1344 مرکز مشاوره ای را در دانشگاه تهران تاسیس کردند که بعدها مانند آن در سایر دانشگاه ها تاسیس شد. هم اکنون رشته روان شناسی و شاخه های مختلف آن یکی از رشته های مورد علاقه برای دانشجویان است.

مختصری در مورد دوره تحصیل در مقطع کارشناسی رشته روانشناسی بالینی

در دوره کارشناسی، دانشجوی رشته روانشناسی، روانشناسی کودکان استثنایی، روانشناسی عمومی و گرایش بالینی را در طول 4 سال طی می کند. این 4 سال شامل 8 ترم است. دانشجویان دوره کارشناسی بعد از پایان دروس دوره عمومی، دروس پایه و اصلی و اتمام آن وارد یکی از پایه ها و گرایش ها می شوند و بعد از اتمام آن فارغ التحصیل دوره کارشناسی شناخته می شوند.

تعداد واحد ها رشته روانشناسی

دانشجویان مقطع کارسناسی تعداد 144 واحد را باید طی کنند که شامل:

  1. 23 واحد دروس عمومی
  2. دروس پایه و اصلی شاخه های عمومی استثنایی 71 واحد
  3. دروس پایه و اصلی گرایش بالینی 98 واحد
  4. دروس اختصاصی شاخه های عمومی-استثنایی 40 واحد
  5. دروس اختصاصی گرایش بالینی 13 واحد
  6. دروس انتخابی برای شاخص ها و گرایش ها 10 واحد

 

 

چارت درسی پیشنهادی رشته روانشناسی بالینی

 

ترم1 رشته روانشناسی بالینی
    کد درس           نام درس     اختیاری          نوع

 

1 21410015 روانشناسی عمومی -1 خیر پایه
2 21410026 مبانی فلسفه خیر پایه
3 21410037 مبانی جامعه شناسی خیر پایه
4 21412011 آمار -1 توصیفی خیر پایه
ترم 2 رشته روانشناسی بالینی
    کد درس           نام درس     اختیاری          نوع

 

5 21410048 روانشناسی عمومی -2 خیر پایه                  پیش نیاز
6 21410059 آمار -2 استنباطی خیر پایه                  پیش نیاز
7 21410093 روانشناسی رشد -1 خیر پایه                   پیش نیاز
8 21411018 فیزیولوژی عمومی – اعصاب و غدد خیر تخصصی
9 21412022 علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی خیر پایه                  پیش نیاز
10 21413047 کاربرد کامپیوتروبرنامه ریزی درروشهای آماری بله پایه
ترم 3 رشته روانشناسی بالینی
    کد درس           نام درس     اختیاری          نوع

 

11 21410071 روانشناسی احساس و درک خیر پایه
12 21410117
آسیب شناسی روانی -1 روانشناسی مرضی
خیر پایه                   پیش نیاز
13 21410128 روانشناسی رشد -2 خیر پایه                   پیش نیاز
14 21410140 روانشناسی تربیتی خیر پایه                   پیش نیاز
15 21411029 متون روانشناسی به زبانهای خارجی -1 خیر پایه                   پیش نیاز
16 21411030 روانشناسی فیزیولوژیک خیر پایه                   پیش نیاز
17 21412044 روانشناسی اجتماعی خیر پایه                   پیش نیاز
ترم 4 رشته روانشناسی بالینی
    کد درس           نام درس     اختیاری          نوع

 

18 21410082 روانشناسی مرضی کودک خیر پایه                     پیش نیاز
19 21410106 روانشناسی تجربی خیر پایه                    پیش نیاز
20 21410151 تاریخچه و مکاتب روانشناسی خیر پایه
21 21411041 متون روانشناسی بالینی بزبانهای خارجی-2 خیر پایه                   پیش نیاز
22 21412055 انگیزش و هیجان خیر تخصصی               پیش نیاز
23 21413116 اعتیاد – سبب شناسی و درمان آن بله پایه
24 21413172 آسیب شناسی روانی-2 روانشناسی مرضی خیر تخصصی               پیش نیاز
ترم 5 رشته روانشناسی بالینی
    کد درس           نام درس     اختیاری          نوع

 

25 21410060 روان سنجی خیر پایه
26 21410060 شخصیت – مفاهیم و نظریه ها خیر تخصصی              پیش نیاز
27 21412077 بهداشت روانی خیر تخصصی              پیش نیاز
28 21413069 مددکاری اجتماعی بله پایه
29 21413138 روش تحقیق در روانشناسی خیر پایه                   پیش نیاز
30 21413149 اصول روانشناسی بالینی خیر تخصصی              پیش نیاز
ترم 6 رشته روانشناسی بالینی
    کد درس           نام درس     اختیاری          نوع

 

31 21411052 روانشناسی پویایی گروه خیر پایه
32 21412066 روانشناسی یادگیری-نظریه ها و آزمایشها خیر تخصصی               پیش نیاز
33 21412099 بررسی مقدماتی نظریه های رواندرمانی خیر تخصصی              پیش نیاز
34 21413014 روانشناسی بالینی کودک خیر پایه                     پیش نیاز
35 21413058 روانشناسی جنائی بله پایه                    پیش نیاز
36 21413229 پژوهشهای عملی انفرادی درروانشناسی بالینی-1 خیر تخصصی              پیش نیاز
ترم 7 رشته روانشناسی بالینی
    کد درس           نام درس     اختیاری          نوع

 

37 21410139 روانشناسی کودکان استثنایی خیر پایه                     پیش نیاز
38 21412102 سمینارمسائل روانشناسی بالینی درجهان وایران خیر تخصصی               پیش نیاز
39 21412146 روانشناسی مشاوره و راهنمائی خیر تخصصی              پیش نیاز
40 21413025 کاربرد مقدماتی روشهای تشخیص بالینی خیر تخصصی              پیش نیاز
41 21413218 کاربرد روشهای مقدماتی درمان مصاحبه درمانی خیر تخصصی               پیش نیاز

 

 

معرفی رشته زبان و ادبیات عربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *