معرفی رشته زبان و ادبیات ارمنی

معرفی رشته زبان و ادبیات ارمنی

رشته زبان و ادبیات ارمنی

آشنایی با رشته زبان و ادبیات ارمنی

رشته  زبان و ادبیات ارمنی به هدف گسترش روابط ایران و ارمنستان، و هم چنین به دلیل وجود اقلیت ارمنی در ایران بوجود اومده. از اون جایی که در این رشته معلمان اقلیت ارمنی تربیت می شن تا در مدارس ارمنی ایران تدریس کنن، دروس تئوری و دروس تربیتی برای آموزش نحوه تدریس در دانشگاه ارائه می شه.

جاهایی که فارغ ‌التحصیلان رو جذب میکنه مدارس خاص ارامنه، مؤسسات فرهنگى و مذهبى ارامنه هستش. به این دلیل امکان پذیرش فردی غیر ارمنی تو این رشته خیلی کمه، برای همین توصیه نمیشه که دانش آموزان غیر ارمنی این رشته رو توی فرم انتخاب رشته بزنن.
تو همین مطلب اطلاعات بیشتری شامل: برنامه درسی (سرفصل مربوط به هر درس) و تعداد واحدها، دانشگاه هایی که رشته زبان و ادبیات ارمنی دارند (برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آموزش عالی) و معرفی فرصت شغلی و بازارکار این رشته ارائه می شه.


درس های رشته زبان و ادبیات ارمنی

آیین نگارش زبان ارمنی:

در این درس اصول و قواعد نگارش یک متن خوب به زبان ارمنی آموزش داده می شه و با گرامر این زبان بیشتر آشنا خواهید شد.

ادبیات عامیانه 1 و 2 :

در این درس ادبیات عامیانه ارمنی زبانان مورد بررسی و مطالعه قرار می گیره.

ادبیات قدیم ارمنی (نظم و نثر):

در این درس ادبیات دوران قدیم ارمنی مطالعه می شه تا نظم و نثر اون دوران مورد مطالعه و تحلیل و نقد قرار بگیره.

تاریخ تدریس 1 و 2 :

از اون جایی که هدف اصلی این رشته تربیت مدرس و معلم ارمنی زبان هست، این درس یک درس مهم و کاربردیه.

ادبیات میانه ارمنی و ادبیات معاصر ارمنی:

بعد از خوندن ادبیات قدیم این زبان، ضرورت مطالعه ادبیات معاصر و ادبیات میانه احساس می شه تا با ادبیات قدیم مقایسه شه و سیر تحولات ادبیات ارمنی مورد نقد و بررسی قرار بگیره، هدف این دروس هست.

ترجمه ساده و ترجمه پیشرفته:

این دروس با هدف تربیت مترجمان قوی ارائه می شن، در این درس ها که درس اول پیش نیاز دومی است، اصول و تکنیک های ترجمه و تبدیل یک ترجمه نارسا به یک ترجمه روان و مفید آموزش داده می شه.

در حال حاضر در رشته زبان و ادبیات ارمنی تنها در دو دانشگاه دانشجو پذیرفته میشه، دانشگاه تهران و دانشگاه اصفهان. شاید علت این موضوع این باشه که اکثریت اقلیت ارمنی در استان اصفهان ساکن هستند و فارغ التحصیلان زیادی رو تا حالا معرفی کرده که بیشترشون توی موسسه های آموزشی و مراکز و سازمان های دولتی و سایر نهادهای ارمنیان به استخدام در اومدن.

 

بازار کار:

از اون جایی که اقلیت ارمنی نیازمند محقق، مترجم و معلم در مدارسشون هستن، این رشته برای تربیت چنین افرادی بوجود اومده. فارغ التحصیلان رشته زبان و ادبیات ارمنی قادرن که متون قدیم و جدید ارمنی رو به فارسی و بر عکس ترجمه کنن. مطالعات تاریخی درباره متون ادب ارمنی در ایران رو انجام بدن و در مدارس ارمنی و مراکز مذهبی و فرهنگی ارمنی زبان فعالیت کنن. هم چنین می تونن در شرکت های بین المللی به عنوان مترجم ارمنی و یا تور لیدر (راهنمای گردشگر) فعالیت کنن. ارمنستان مقصد محبوب و ارزونی برای گردشگرای ایرانیه و امکان پیدا کردن کار تو زمینه تور لیدری زیاده.

ترجمه همزمان یا شفاهی یک شغل پر درآمد برای این رشته و بقیه رشته های زبان هست که در مراسم هایی با حضور ارامنه حتما موقعیت مناسبی برای اونا ایجاد می شه.

باز هم قابل ذکره تلاش و پشتکار و علاقه رمز موفقیت توی این رشته است.

 

معرفی رشته زبان و ادبیات اردو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *