معرفی رشته زبان و ادبیات عربی

معرفی رشته زبان و ادبیات عربی

رشته زبان و ادبیات عربی

آشنایی با رشته زبان و ادبیات عربی

امروزه اهمیت زبان عربی دیگه برای کسی پوشیده نیست. فراگیری زبان عربی به عنوان زبان قرآن کریم که از طریق وحی نازل شد، علاوه بر کمک به انسان در تقویت معنویت ذهنی و یاری او در هرچه بهتر فهمیدن دین اسلام از طریق مطالعه متون دینی که به اقتضای زمانه غالبا به زبان عربی نوشته شدن، برای کسانی که علاقه دارن تا به فهم دقیق و درستی از زبان و ادبیات فارسی برسن هم، لازم هست.

از اون جایی که زبان عربی و زبان فارسی باهم دیگه آمیخته شدن، کسانی که به تسلط بر زبان فارسی و آموختن فنون اون اهمیت میدن، میتونن با فراگیری زبان عربی گام بلندی در راه رسیدن به این مقصد بردارن. در واقع تار و پود دو زبان فارسی و عربی به هم آمیخته شده و شاید این نکته قابل توجه باشه که اکثریت افراد مشهوری که به بهترین شکل زبان فارسی رو میخونن، مینویسن و بیان میکنن، مسلط به زبان عربی هستن.

از جنبه ی دیگه، زبان عربی به عنوان زبان رسمی حدود 25 کشور جهان، نقش تاثیرگذاری در ارتباطات بین ملل دارد. حقیقت اینه که زبان عربی که زبان مادری نزدیک به 300 میلیون انسان است، به عنوان یکی از شش زبان رسمی در سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است.

باتوجه به اهمیت این زبان که در بالا بیان شد، رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه های ما تاسیس شده و هم اکنون تدریس میشه و به تربیت متخصصان زبان و ادبیات عربی میپردازه.

افرادی که قصد ورود به این رشته رو دارن، باید علاوه بر علاقه به زبان عربی و همچنین زبان فارسی، دارای حداقل توانایی های معقول در این زبان بوده تا به مشکل برنخورن.

زبان عربی

دروس رشته زبان و ادبیات عربی

پایه، اساس و دروس رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه ها با آن چه که دانش آموزان در دبیرستان به عنوان درس عربی میخونن، به کلی متفاوت هست؛ جهت روشن تر شدن این موضوع، برای شما برخی از دروس اصلی رشته زبان و ادبیات عربی رو آوردیم تا متوجه تفاوت ها بشین:

صرف‌، نحو، ترجمه‌ و تجوید قرآن‌ کریم‌، روش‌ تحقیق‌ و مأخذشناسی‌، مکالمه‌، تمرین‌ صرف‌ و نحو، متون‌ حدیث‌، ادب‌ متعهد اهل‌بیت‌، روزنامه‌ها و مجلات‌ عربی‌، ادب‌ سیاسی‌ در دوره‌ اسلام‌، قرائت‌ متون‌ عرفانی‌، ادبیات‌ تطبیقی‌، فن‌ ترجمه‌، علوم‌ بلاغی‌، زبان‌ خارجی‌ تخصصی‌، متون‌ نهج‌البلاغه‌، ترجمه‌ از عربی‌ به‌ فارسی‌ و بالعکس‌، عروض‌ و قافیه‌، فقه‌اللغه‌، قرائت‌ متون‌ تفسیری‌ قرآن‌ کریم‌، نامه‌نگاری‌ و خلاصه‌نوسی‌، نقد ادبی‌، متون‌ نظم‌ و نثر از سقوط‌ بغداد تا عصر حاضر، تاریخ‌ ادبیات‌ از سقوط‌ بغداد تا عصر حاضر‌، تاریخ‌ ادبیات‌ دوره‌ عباسی‌ اول‌، متون‌ نظر و نثر دوره عباسی‌ دوم‌، تاریخ‌ ادبیات‌ دوره‌ عباسی‌ دوم‌، متون‌ نظم‌ و نثر دوره‌ اندلس‌، متون‌ نظم‌ و نثر دوره‌ معاصر، تاریخ‌ و ادبیات‌ دوره‌ معاصر، متون‌ نظم‌ و نثر عربی‌ در ایران‌ از آغاز تا سقوط‌  بغداد‌، متون‌ نظم‌ و نثر از جاهلی‌ تا پایان‌ دوره‌ اموی‌ و…

البته در اینجا لازمه ذکر کنیم که در گرایش مترجمی زبان عربی، علاوه بر دروسی که در بالا ذکر کردیم، دروسی مثل:

ترجمه شفاهی همزمان، واژه شناسی و معادل گزینی و… گذرانده میشن.

آینده شغلی رشته زبان عربی

آینده شغلی رشته زبان و ادبیات عربی

برخلاف اون چه که در ذهن بسیاری از افراد نقش بسته و آینده کاری روشنی رو برای فارغ التحصیلان این رشته نمی بینن، رشته زبان و ادبیات عربی با توجه به اهمیتی که این روزها در جامعه ما پیدا کرده، از بازار کار نسبتا مناسبی برخوردار هست.

فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر اون که در وزارت خانه های مختلف (از جمله وزات خارجه به عنوان مشاور فرهنگی، مترجم سفیر و…) توانایی اشتغال دارن، تدریس در مراکز آموزشی مختلف رو هم میتونن به عنوان یک شغل با درآمد مطلوب، مد نظر قرار بدن.

تاسیس دارالترجمه بعد از قبولی در آزمون فنی قوه قضائیه، ترجمه کتب عربی و… و هم چنین اشتغال به عنوان مترجم متون درخواستی افراد از عربی به فارسی و بالعکس، از دیگر فرصت های شغلی افرادی هست که در رشته زبان و ادبیات عربی تحصیل کرده اند.

 

وضعیت دانشگاهی رشته زبان و ادبیات عربی

دوره کارشناسی این رشته دارای سه گرایش زبان و ادبیات عرب، مترجمی زبان عربی و دبیری زبان عربی هست. پذیرش در این رشته تنها از طریق آزمون در گروه علوم انسانی ممکن بوده و به صورت ناحیه ای هست.

تحصیلات تکمیلی هم در این رشته تنها در گرایش ادبیات عربی ممکن شده.

 

در انتها کارنامه چند تا از پذیرفته شدگان رشته زبان و ادبیات عربی در سال 94

رتبه 3234 کشوری – رتبه 1400 منطقه 1 – زبان و ادبیات عربی روزانه دانشگاه شهید بهشتی

ادبیات فارسی              41.4%

عربی                       81.4%

معارف                     62.7%

زبان                          16%

ریاضی                    -3.3%

اقتصاد                     55.6%

ادبیات تخصصی           41.2%

عربی تخصصی            86.7%

تاریخ وجغرافیا            28.9%

علوم اجتماعی             63.4%

فلسفه ومنطق                9.4%

روانشناسی                68.4%

رتبه 10388 کشوری – رتبه 3919 منطقه 2 – زبان و ادبیات عربی روزانه دانشگاه علامه طباطبایی

ادبیات فارسی              13.4%

عربی                           24%

معارف                         32%

زبان                        10.7%

ریاضی                          0%

اقتصاد                      31.2%

ادبیات تخصصی           13.4%

عربی تخصصی               20%

تاریخ وجغرافیا            33.4%

علوم اجتماعی                 35%

فلسفه ومنطق              10.7%

روانشناسی                58.4%

رتبه ۱۴۹۱۷ کشوری – رتبه ۴۲۳۸ منطقه ۳ – زبان و ادبیات عربی روزانه دانشگاه شیراز

ادبیات فارسی                  12%

عربی                        21.4%

معارف                     41.4%

زبان                            4%

ریاضی                          0%

اقتصاد                        6.7%

ادبیات تخصصی           22.3%

عربی تخصصی            31.7%

تاریخ وجغرافیا            17.8%

علوم اجتماعی             6.7%

فلسفه ومنطق                2.7%

روانشناسی                36.7%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *