معرفی رشته زبان ایتالیایی

معرفی رشته زبان ایتالیایی

رشته زبان ایتالیایی

آشنایی با رشته زبان ایتالیایی

در ابتدا لازمه اشاره کنم زبان ایتالیایی ابتدا با عقد یک قرارداد بین ایران و کشور ایتالیا در سال 1338 به عنوان زبان دوم وارد کشورمون شد و در سال 1354 دوره کارشناسی این رشته دایر شد.

 

گرایش های رشته زبان ایتالیایی

 رشته زبان ایتالیایی دارای دو گرایش زبان ایتالیایی و مترجمی زبان ایتالیایی است.

هدف رشته زبان ایتالیایی هم چون باقی رشته های زبان های خارجی تربیت مترجمان قوی برای انتقال فرهنگ و تسهیل روابط بین کشورهای ایران و ایتالیا هست.

 

درس‌های این رشته در طول تحصیل

دروس مشترک در هر دو گرایش :

اصول و روش ترجمه : دانشجویان در این درس با تئوری های ترجمه آشنا می شن و یک نگرش نظری کلی نسبت به ترجمه پیدا میکنن هم چنین در طی ترم های بعد به مرور ترجمه جملات کوتاه و بلند، جملات پیچیده و مرکب و بلاخره ترجمه متون ادبی یا متونی که محتوای سنگینی دارند رو فرا می گیرن.

بیان شفاهی داستان: که توانایی صحبت کردن و ترجمه همزمان رو در دانشجو تقویت می کنه، ترجمه همزمان و شفاهی یک شغل پر درآمد برای بچه های مترجمی محسوب می شه.

ترجمه متون ساده : ترجمه یک سری متون ساده در زمینه های گوناگون آموزش داده می شه.

و دروس دیگه.

 

دروس تخصصی گرایش زبان و ادبیات ایتالیایی

مکتب‌های ادبی: طی سال ها مکتب های گوناگونی توسط نویسنده های مختلف بوجود آمده و از بین رفته ان که این درس مهم ترین مکتب ها رو بررسی می کنه.

شناخت شعر و نثربررسی آثار فاخر شعر و نثر ایتالیا. دستور پیشرفته، دستور تطبیقی، دستور تجزیه و ترکیب که دروس تخصصی برای یادگیری هر چه بهتر قواعد زبان ایتالیایی هستند.

 

بازار کار 

هدف مترجمی زبان ایتالیایی تربیت فارغ التحصیلان مسلط به مهارت های چهار گانه درک مطلب، حرف زدن، خواندن و نوشتن هست تا بتونن متون مطبوعاتی، فنی، علمی، سیاسی و… را از زبان ایتالیایی به زبان فارسی و بر عکس ترجمه کنن و فرهنگ دو کشور رو بهم معرفی کنن.

فارغ التحصیل این گرایش می‌تونه در زمینه‌های اقتصادی و صنعتی در برخی از وزارتخانه‌ها و مؤسسات خصوصی برای ترجمه مدارک فنی، تجاری و اداری فعالیت کنه و در رسانه‌های همگانی برای ترجمه مطالب عمومی، روزنامه‌ای و خبری و برگردان گزارشات خبرگزاری حضور داشته باشه. که مورد اخیر یعنی جذب در خبرگزاری ها می تونه مورد درآمدزا و مناسبی باشه که نیازمند یاری بیشتر دستگاه های دولتیه. دبیری این رشته، از اصلی ترین محورهای اشتغال به کار این زبان هست که بنابر خبرها از سال آینده یکی از زبان‌های قابل انتخاب برای ارائه در آموزش و پرورش هست. وزارت امور خارجه به عنوان اصلی‌ترین مرکز جذب دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشکده‌های زبان سراسر کشور محسوب می‌شه و تعامل بین دانشکده زبان‌های خارجی با وزارت خارجه گر چه در شکل ایده‌آل خود قرار نداره ولی در آینده نه چندان دور این ارتباط به نحو مطلوبی شکل خواهد گرفت. در بخش فرهنگ ارتباطات و رفت و آمدهایی که در اثر برگزاری سمینارها و جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها و مانند اون برگزار می‌شه می تونه بستر مناسبی برای فعالیت مترجمان شفاهی باشه.

در مجموع کسی که وارد این رشته می شه باید با علاقه و پشتکار وارد بشه و بدونه کار و کسب در آمد از این رشته ها نیازمند تلاش و پشتکار و پیگیریه.

 

زبان ایتالیایی

 

سطوح رشته

 

ردیف نام دانشگاه کاردانی کارشناسی ارشد دکترا
1 آزاد- تهران *
2 تهران *

 

در این جا با حدود رتبه و درصدهای مورد نیاز برای کسب این رشته آشنا خواهید شد. (این رشته تنها در دانشگاه تهران تدریس می شه).

 

رتبه کشوری رتبه در سهمیه سهمیه در منطقه جنسیت شهر رشته قبولی
6764 2670 منطقه 2 دختر اسلام‌شهر زبان ایتالیایی -دانشگاه تهران-روزانه
20935 3951 منطقه 3 دختر شهریار-ملارد-باغستان-اندیشه زبان ایتالیایی -دانشگاه تهران-روزانه
24764 4984 منطقه 3 پسر مشکین شهر زبان ایتالیایی -دانشگاه تهران-روزانه
36005 8255 منطقه 3 پسر بوشهر زبان ایتالیایی -دانشگاه تهران-روزانه

 

رشته : زبان   رتبه در منطقه:2670   رتبه کشوری : 6764
نام درس درصد
زبان و ادبیات فارسی 26.7%
زبان عربی 41.4%
فرهنگ و معارف اسلامی 74.7%
زبان خارجی 70.7%
زبان تخصصی انگلیسی،فرانسه،آلمانی 57.2%

 

رشته : زبان  رتبه در منطقه : 3951  رتبه کشوری : 20935
نام درس درصد
زبان و ادبیات فارسی 46.7%
زبان عربی 21.4%
فرهنگ و معارف اسلامی 65.4%
زبان خارجی 56%
زبان تخصصی انگلیسی،فرانسه،آلمانی 17.2%

 

 

رشته : زبان  رتبه در منطقه : 8255  رتبه کشوری : 36005
نام درس درصد
زبان و ادبیات فارسی 0%
زبان عربی 0%
فرهنگ و معارف اسلامی 0%
زبان خارجی 0%
زبان تخصصی انگلیسی،فرانسه،آلمانی 15.3%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *