معرفی رشته زیست شناسی

معرفی رشته زیست شناسی

رشته زیست شناسی

آشنایی با رشته زیست شناسی

علم زیست به طور مجزا در سه بخش قرار می گیرد:

1- علوم گیاهی که خاصه تحقیق بر روی گیاهان می باشد

2- علوم زیستی که خود به چند دسته تقسیم می شود و در مورد مسائل جانداران می باشد

3- زیست دریا که متخصص جانوران و آبزیان است. این علوم تنها در 17 واحد تخصصی با هم متفاوت است

 

گرایش های رشته زیست شناسی

1- گرایش علوم گیاهی

این رشته تنها به موارد مربوط به گیاهان می پردازد چه گیاهانی در دیرباز بوده اند و چه گیاهانی را که در زمان حال آن ها را شناخته ایم گیاه شناسی به زندگی و تولید مثل و اندام های گیاهان و جلبک شناسی و بیوشیمی می پردازد. علوم گیاهی خود به دو قسمت تقسیم می شود. قسمت اول به زندگی و اندام های گیاهی می پردازد که فیزیولوژی گیاهی است و قسمت دوم به اسامی و شناسایی دیگر گیاهان و نحوه طبقه بندی گیاهان می پردازد که سیستماتیک نام دارد. شاید این نگهبانان سبز در نگاه اول و سطحی ما تنها زیبایی داشته باشند، اما وقتی با دقت بیشتر به کار آن ها توجه می شود می فهمیم که این شگفتی های خلقت در درون خویش با چه ظرافتی در حال تهیه مواد مغذی برای سایر جانداران می باشند. پیشرفته ترین نیروگاه خورشیدی، سمپاش آب و … در دستان گیاهان است و علاوه بر این کارایی، باعث زیبایی و طراوت جهان هستی می شوند. خب بنابر به پرسش های مرتبط به گیاهان رشته علوم گیاهی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بنیان گذاشته شده است.

 

موقعیت شغلی در ایران

این رشته با تمام ظرافت و اهمیتی که دارد به دلیل این که اطلاعات دانش آموختگان جنبه تخصصی ندارد و مراکز تحقیقاتی ترجیح می دهند از فارغ التحصیلان دورۀ فوق لیسانس و دکترای این رشته نیروی انسانی مراکز خود را تکمیل سازند و تنها شاید با تدریس در آموزش و پرورش از معلومات خویش استفاده کنند زیرا معلومات آن ها عمومی است. حال اگر شخصی سرمایه گذاری در علوم زیستی نماید در بخش های کشاورزی زیستی –ژنتیکی و بیوتکنولوژی می توانند از اطلاعات این دانش آموختگان استفاده نماید.

 

دروس مشترک در گرایش های مختلف رشته زیست شناسی

ریاضی – فیزیک – شیمی – شیمی آلی – آزمایشگاه ژنتیک – زیست سلولی مولکولی – اکولوژی – میکروبیولوژی – جنین شناسی – جانورشناسی -تشریح و مرفولوژی.

 

دروس تخصصی علوم گیاهی

اکو فیزیولوژی گیاهی – ازدیاد گیاهان – قارچ شناسی – اکولوژی گیاهی – انتقال مواد در گیاهان – متمم سیستماتیک گیاهی – اصول رده بندی گیاهان (بسیاری از دروس این گرایش همراه با آزمایشگاه است).

 

2- گرایش علوم جانوری

همان طوری که گفته شد علوم جانوری تنها به مسائل جانوران می پردازد و دارای سه بخش است.

1- جانور شناسی یا بیوسیستماتیک

2- فیزیولوژی گیاهی مثل انسانی و حیوانی

3- بافت شناسی و جنین شناسی جانوری

بیشتر رشته های زیست شناسی مرتبط با علوم جانوری هستند. برای نمونه یک محقق علوم سلولی و مولکولی تا با ساختار تشکیل دهنده یک جاندار آشنا نباشد نمی تواند روی سلول آن کار کند. به کمک بیوسیستماتیک یعنی شناخت گونه های مختلف جانوران نیز می توانیم به کارایی جانوران مختلف پی ببریم. برای نمونه امروزه اگر بخواهیم با آفات مبارزه کنیم استفاده از مواد شیمیایی راه نادرستی می باشد در حالی که با شناخت گونه های متفاوت حشرات شکارچی ما می توانیم بسیاری از حشرات مضر را از بین ببریم مثل کفشدوزک که در اقتصاد و کشاورزی امریکا کاربرد دارد و یا مگس های مفید که از شته ها استفاده می کنند. حال نقش بیوسیستماتیک در آشنایی با گونه های بیماری زا مثل پشه آنوفل به دنیای پزشکی نقش زیادی دارد ضمنا می توان به فسل شناسی هم اشاره نمود که فواید آن پی بردن به منابع گسترده نفتی می باشد که از طریق رسوبات فسیل ها بدست می آید.

 

موقعیت شغلی در ایران

متاسفانه به دلیل ساختار نامناسب گرایش جانوری وضعیت مناسبی ندارد و تنها تعداد کمی از آن ها وارد آزمایشگاه و محیط های تحقیقاتی می شوند.

 

دروس تخصصی رشته زیست شناسی

زیست انگل ها – فیزیولوژی مقایسه ای – جانور شناسی – رفتار شناسی – حشره شناسی (بیشتر دروس این گرایش همراه با آزمایشگاه ارائه می شود).

 

3- گرایش زیست دریا

گرایش زیست دریا به مطالعه و بررسی زندگی و محیط زیست آبزیان و فعالیت آن ها می پردازد.

گرایش زیست دریا برخلاف گرایش زیست جانوری و گیاهی که تنها موجودات خشک زی را مطالعه می کنند، علاوه بر زندگی آبزیان به بررسی آلودگی آب دریاها و محیط آبی می پردازد.

 

معرفی رشته زیست شناسی

 

موقعیت شغلی در ایران

خوشبختانه فارق التحصیلان این گرایش در مراکز پرورش آبزیان و ماهی ها و مراکز تحقیقاتی شیلات وارد بازار کار می شوند حتی می توانند تحقیقاتی برای جلوگیری از گونه های آبزی مانند ماهی سفید و غیره انجام دهند.

 

دروس تخصصی

ماهی شناسی – انگل ها و بیماری انگلی آبزیان – اکولوژی آبزیان – شناخت کف زیان – اصول و تکثیر و پرورش آبزیان (بسیاری از دروس این رشته همراه با آزمایشگاه ارائه می شود).

 

 

دانشگاه ادبیات عربی معارف زبان زمین ریاضیات زیست فیزیک شیمی رتبه
دانشگاه تهران 52 42 62 63 0 33 43 33 48 4485
دانشگاه فردوسی – مشهد 47 47 41 49 11 18 39 32 33 11565
دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی 52 51 64 55 45 15 46 24 45 4645
دانشگاه شهید بهشتی 44 44 55 69 13 21 34 27 31 13711
دانشگاه کاشان 47 46 65 59 0 29 39 14 20 13325

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *