معرفی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

معرفی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

آشنایی با رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

پروفسور حسابی : “داشتن هدف و به دنبالش رفتن خوب است اما عاشق هدف بودن و گرفتار شدن چیز دیگری است.”

همه ما می دانیم که جوامع کنونی به سرعت در حال پیشرفت به سمت “جامعه دانشی شدن” هستند و برای رسیدن به این هدف، اطلاعات نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. امروزه ما به افرادی نیاز داریم تا نقش مهمی در حرکت جامعه به دانایی محوری ایفا کنند، بله ما می خواهیم از “متخصصین اطلاعات و دانش شناسان” صحبت کنیم.

برای همه ما پیش آمده که به کتابخونه یا کتاب فروشی سری بزنیم، یا در مورد شناسه کتاب موردنظرمون بخواهیم اطلاعات به دست بیاریم ولی ندانیم که چجوری باید این کار رو انجام بدیم! خب این کار رو باید متخصصش انجام بده و به ما از صحت اطلاعاتمون خبر بده. هر حوزه ای به متخصص خودش نیاز داره و به همین خاطر هست که می خواهیم شما رو با رشته ” علم اطلاعات و دانش شناسی” آشنا کنیم.

“علم اطلاعات و دانش شناسی” قبلاً با نام “مدیریت اطلاعات و کتابداری” شناخته می شد، ولی از شهریور سال 1391 به این اسم تغییر نام داد. دلیل این تغییر نام هم به دنبال تحولات اساسی رشته “کتابداری و اطلاع رسانی” در سطح دنیا و لزوم تعریف کارکردها و مأموریت های جدید برای این رشته و پیدایش رشته ها و گرایش های تخصصی جدید نظیر علم سنجی، مدیریت اطلاعات و …بود.

این رشته به دلیل این که ماهیت و کاربردهای اطلاعات را مطالعه می کند یکی از مهم ترین رشته های دانشگاهی به حساب می آید، پس هرگز به این فکر نکنید که این رشته از اهمیت کمی برخوردار است زیرا این فکریست که به اشتباه در جامعه وجود دارد، زیرا مطالعه ماهیت اطلاعات و دانش و تدوین مکانیزم هایی برای گردآوری، سازماندهی، اشاعه و مدیریت آن زمینه را برای پویایی جریان دانش در جامعه (اعم از سازمان ها و کل جامع) بر عهده  شما می باشد؛ پس اگر در این رشته قبول شدید قول می دهم که خیلی زود غم و ناراحتی را فراموش خواهید کرد و از اینکه در این رشته تحصیل می کنید خوشحال شده و به خودتان افتخار می کنید زیرا شما دریچه اطلاعات را به روی مردم جامعه خود می گشایید.

این رشته خیلی خیلی فراتر از کتابداری هست و این رشته جدید شیوه ها و وسایل انتقال اطلاعات جدیدی در رشته کتابداری و اطلاع رسانی پیش روی متخصصین گذاشت و خیلی از محدودیت های کتاب در بستر انتقال اطلاعات را از بین برد.

دانشجویان این رشته با مباحث مختلفی چون داده کاوی، اقتصاد اطلاعات، معماری پایگاههای اطلاعاتی، ذخیره و بازیابی اطلاعات، رفتارهای اطلاع یابی، وب سنجی، مدیریت اسناد و غیره آشنا می شوند.

 

معرفی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

 

بازار کار فارغ التحصیلان رشته علم اطلاعات و دانش شناسی:

فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر کتابخانه های آموزشی ، عمومی، دانشگاهی و تخصصی در مراکز پژوهشی و سازمان های دولتی و غیر دولتی، مراکز آرشیو و اطلاع رسانی (اعم از آرشیو فیلم، عکس، نقشه، پوستر، اسلاید ، ویدیو ، نوار صدا ، صفحه واسناد و مدارک و…)، مراکز اسناد و مدارک، انتشارات، روابط عمومی، بیمه و موزه ها می توانند در حوزه اطلاع رسانی، طراحی وب سایتها و وبلاگ ها مشغول به کار شوند.

 

گرایش های رشته علم اطلاعات و دانش شناسی:

  • علم اطلاعات و دانش شناسی (با 3 گرایش)

  • علم سنجی

  • مطالعات آرشیوی

 

درس های رشته علم اطلاعات و دانش شناسی:

مجموعه سازی، اداره کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی، روش تحقیق و گزارش نویسی، سازماندهی منابع اطلاعاتی 1، سازماندهی منابع اطلاعاتی 2، کاربرد اینترنت در کتابخانه ها، سازماندهی منابع اطلاعاتی 3، سازماندهی منابع اطلاعاتی 4، سازماندهی منابع اطلاعاتی 5، برنامه نویسی کاربردی، آمارو احتمالات در کتابداری و اطلاع رسانی، برنامه نویسی کاربردی، آشنایی با طراحی پایگاه داده ها، مرجع شناسی عمومی 1، مرجع شناسی عمومی 2، آشنایی با صنعت چاپ و نشر، آشنایی با نمایه سازی، مرجع شناسی تخصصی1، مرجع شناسی تخصصی 2، نشریات ادواری چاپی و الکترونیکی، کارورزی 1، کارورزی 2، کارورزی 3، کارورزی 4، کارورزی 5، اصول کار مرجع، ساختمان و تجهیزات کتابخانه، مواد و خدمات کتابخانه برای کودکان و نوجوانان، مقدمات کتابداری و اطلاع رسانی، تاریخ تحول کتابخانه ها، پروژه پایانی.

 

دانشگاه هایی که در رشته علم اطلاعات و دانش شناسی پذیرش دانشجو دارند:

دانشگاه های الزهرا(س)، اصفهان، بیرجند، تبریز، تهران، رازی، سمنان، شهید باهنر، شهید چمران، شهید مدنی، فردوسی، یزد، غیرانتفاعی امام رضا(ع)، شیراز، قم، زابل، علامه طباطبایی، خلیج فارس از دانشگاه هایی هستند که در سال های گذشته نسبت به پذیرش دانشجو اقدام می کردند و باید انتظار پذیرش دانشجو در سال جاری را نیز داشت.

توصیه ما به شما مطالعه دقیق دفترچه و پیدا کردن درست دانشگاه هاست.

در حال حاضر رشته کتابداری و اطلاع رسانی در دو گرایش پزشکی وغیر پزشکی در دانشگاه های ایران تدریس می شود.رشته کتابداری پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی و رشته کتابداری غیر پزشکی در دانشگاه های سراسری، آزاد اسلامی و پیام نور به صورت علمی و با گرایش های مختلف از جمله مطالعات آرشیوی، اطلاع رسانی، کتابخانه های دانشگاهی و …تدریس می شود. همچنین امکان ادامه تحصیل در این رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های ایران وجود دارد.

یک پیشنهاد دوستانه به شما این است که در صورت پذیرفته شدن در این رشته رزومه نویسی و نرم افزارهای مربوط به پژوهش را فرا بگیرید.

 

تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور:

امروزه به اهمیت این رشته در خارج از ایران نیز پی برده اند و میتوان برای تحصیل در مقاطع بالاتر بورسیه دانشگاه های خارج از کشور شد.

 

اطلاعات

 

کارنامه برخی از قبول شدگان در این رشته :

 

دانشگاه محل تحصیل شیمی فیزیک ریاضیات زبان معارف اسلامی عربی ادبیات فارسی رتبه

در منطقه

دانشگاه تهران %18.1 %31.9 %27.7 %81.4 %41.4 %78.7 %17.4 5771 ریاضی، دختر، روزانه،

منطقه 1

دانشگاه

علامه طباطبایی

%10.5 %19.3 %18 %76 %62.7 %46.7 %14.7 8282 ریاضی، دختر، روزانه، منطقه 1
دانشگاه الزهرا(س) %11.5 %5.2 %13.9 %54.7 %64 %38.7 %25.4 8666 ریاضی، دختر، روزانه، منطقه 2
دانشگاه اصفهان %8.6 %21.5 %8.7 %30.7 %72 %28 %18.7 11214 ریاضی، پسر،روزانه، منطقه 3
دانشگاه  شیراز %6.7 %18.6 %6.8 %44 %52 %22.4 %14.7 12752 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

دانشگاه شهید باهنر کرمان %0 %0.8 %1.3 %18.7 %45.4 %29.4 %14.7 30139 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

دانشگاه پیام نور تهران جنوب %0 %5.2 %0 %20 %36 %0 %14.7 28501 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 1

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *