معرفی رشته علوم انتظامی

معرفی رشته علوم انتظامی

رشته علوم انتظامی

آشنایی با رشته علوم انتظامی

با توجه به افزایش جمعیت جوامع کشورهایی که در حال پیشرفت هستن تو سال های آینده با مشکلات اجتماعی روبرو میشن.

پس درخواست جوامع برای آموزش و بهداشت، مسکن و در کل رفاه اجتماعی زیاد میشه. هدف این رشته هم آموزش دادن و تربیت متخصصایی هست که نیازهای گفته شده رو برطرف کنن.

دوره کارشناسی علوم انتظامی برای بالا بردن سطح علمی داوطلبانیه که با مدرک دیپلم توی نیروی انتظامی استخدام شدن و تربیت پلیس هایی با علم بالاتر و بهتر است. برای بالا بردن امنیت یک جامعه و کشور!

 

معرفی رشته علوم انتظامی

 

گرایش های رشته علوم انتظامی

درس های پژوهشگری اجتماعی سه دسته دارن. تو یه دسته مهارت در عملیات تحقیقی آموزش داده میشه. دسته دیگه مبانی جامعه شناسیه و سومین دسته هم مباحث جمعیت شناسی مورد بررسی قرار میگیره.

چون این رشته یه مفهوم وسیعی داره به گرایش های مختلفی تقسیم شده.

این رشته دارای 16 گرایش تو مقطع کارشناسی ارشده که من 6 مورد از اونا رو براتون میگم:

1 ـ مردم‌شناسی
2 ـ جمعیت‌شناسی
3 ـ جامعه‌شناسی
4 ـ توسعه روستایی
5 ـ برنامه‌ریزی رفاه اجتماعی
6 ـ جامعه‌شناسی انقلاب اسلامی

 

دروس اختصاصی رشته علوم انتظامی

هدف این رشته تربیت کارشناسان متعهد با مهارت های علمی و نظری تو زمینه های مختلف ماموریت های نیروی انتظامیه. پس باید تو خیلی از درس ها و زمینه ها مهارت کسب کنن من این جا چند تا از دروس اختصاصی این رشته رو که بین گرایش های مختلف اون مشترکه براتون آوردم.

 

دروس مشترک در شاخه‌های مختلف نیروی انتظامی

سازمان و مدیریت و نگرش در مدیریت اسلامی، مقدمات علم حقوق، روانشناسی رشد، حقوق اساسی‌، نقشه‌خوانی، حفاظت اطلاعات، حقوق جزای عمومی، سازمان و وظایف نیروی انتظامی، تاریخ سیاسی، معاصر ایران، گزارش‌نویسی، جنگ‌افزار‌شناسی، جغرافیا، روانشناسی اجتماعی، حقوق مدنی، آشنایی با کامپیوتر، ورزش رزمی، اصول و قواعد نظامی، مقابله با سوانح و بلایا، جنگ افزار‌ شناسی نیمه سنگین، عبور از موانع و عملیات اعتماد به نفس، مبانی اطلاعات، روش‌ها و فنون تدریس جرائم نیرو‌های مسلح، شناسایی مین و تله‌های انفجاری، آشنایی با قاچاق، مبارزه با مواد مخدر، کشف علمی جرائم، دروس تحقیقاتی، جنگ‌های ویژه.

 

بازارکار رشته علوم انتظامی

 

دانشگاه هایی که رشته علوم انتظامی را دارند

منحصراً دانشگاه علوم انتظامی امین – نیروی انتظامی در این دانشگاه فقط پذیرش مرد هست.

 

توانایی‌های‌ مورد نیاز و قابل توصیه در رشته علوم انتظامی

دانشجوی این رشته باید به تحقیق کردن چه نظری و چه عملی علاقه داشته باشه و شرایطی رو که هر پلیسی باید داشته باشه چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی این داوطلبان هم باید داشته باشن. چون استخدام شدن توی نیروی انتظامی شرایط خاص خودش رو داره.

یعنی هم باید نظریه های اجتماعی رو بخونه و بررسی کنه هم بین مردم جامعه بره و مشکلات اونا رو از نزدیک ببینه و درباره اونا تحقیق کنه. علم و دانش ریاضی تو این رشته خیلی مهمه چون دقیق بودن توی فکر و اندیشه در این پژوهش ها خیلی حائز اهمیته.

 

وضعیت بازار کار فارغ التحصیلان رشته علوم انتظامی

یه دانشجوی با سواد این رشته که مهارت های لازم و کافی پژوهش رو داشته باشه اصلا مشکل اشتغال نداره. بعد از گرفتن مدرک کارشناسی میتونن با درجه و با معلومات بالاتری توی نیروی انتظامی کار کنن. چون این رشته برای بالا بردن سطح اون دسته از افرادیه که با مدرک دیپلم توی نیروی انتظامی کار میکنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *