معرفی رشته علوم مهندسی زیست محیطی

معرفی رشته علوم مهندسی زیست محیطی

رشته علوم مهندسی زیست محیطی

آشنایی با رشته علوم مهندسی زیست محیطی

رشته ای هست که با تجزیه و تحلیل مهندسی همراه با اصول فیزیکی، شیمیایی و بیولوژی برای محافظت محیط زیست و ترمیم آن استفاده می کند.

این رشته یه محیط جذابی رو برای مهندسان و دانشجویان فراهم میکنه که میتونن ضمن یادگرفتن فنون مهندسی علایق خودشون رو در حوزه های مختلف علوم دنبال کنند.

این رشته دانشجوها رو برای کار یا تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد درشاخه های مرتبط با محیط زیست آماده میکنه. درسته که این گرایش مهندسی محیط زیست در رشته عمران هم وجود داره، اما برنامه علوم مهندسی وسیع تر از آن چه که در مهندسی عمران وجود داره، هست.

 

هدف این رشته چیست

این رشته هدفش این هست که افرادی رو تربیت بکنه که توانایی های لازم برای طراحی و نظارت بر اجرای پروژه های تخصصی در زمینه های مختلف مهندسی محیط زیست بوده و در ضمن بتونن مشکلات زیست محیطی کشور رو حل کنن.

پروژه های تخصصی در رابطه با مهندسی محیط زیست کشور میشه به کنترل آلودگی منابع آب، خاک، هوا، طراحی تاسیسات آب و فاضلاب شهری، روستایی، کنترل آلودگی حاصل از مواد زائد، مدیریت و اجرای طرح های زیست محیطی اشاره کرد.

 

دروس این رشته 

دروس پایه ای که باید به اونا مسلط باشین، ریاضی و فیزیک و زیست شناسی هستش.

شیمی عمومی و شیمی مهندسی، مهندسی محیط زیست، مکانیک سیالات، شیمی آب، انرژی و محیط زیست، آلودگی خاک، مدیریت مواد زائد خطرناک، مهندسی آب و فاضلاب و پروژه، برنامه ریزی محیط زیست، مدیریت کیفی منابع آب، زمین شناسی، تصفیه آب و فاضلاب، آلودگی هوا و روش های کنترل آن، مدیریت مواد زائد جامد، سیستم کنترل خطی، معادلات دیفرانسیل، ژئو شیمی زیست محیطی و میکروبیولوژی از درس های این رشته هستند.

 

بازارکار رشته علوم مهندسی زیست محیطی

 

آینده شغلی

کسایی که این رشته رو خوندن باید قادر باشن تا با توجه به درکی که از فنون و روش های مهندسی دارن از عهده هدایت و اجرای پژوهش های صنعتی بربیان .

این رشته چون ماهیت چند رشته ای داره، امکان کار در چند حوزه مهندسی در بازار کار رو برای مهندسین و فارغ التحصیلان این رشته فراهم میکنه.

این فارغ التحصیلان میتونن در شهرداری ها و شرکت هاایی که پروژه های مربوط به محیط زیست رو انجام میدن مشغول به کار بشن.

 

جدول دانشگاه و رتبه و درصد لازم برای قبولی در این رشته 

دانشگاه رتبه ادبیات عربی معارف زبان ریاضیات زیست فیزیک شیمی
موسسه غیرانتفاعی خردگرایان مطهر-مشهد-غیرانتفاعی 224663 10.7% 13.4% 16% 2.8% -1.1% -4% 3.4% 4.8%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *