معرفی رشته علوم مهندسی

معرفی رشته علوم مهندسی

رشته علوم مهندسی

آشنایی با رشته علوم مهندسی

ظهور رشته‌های بین رشته‌ای از خصوصیات عصر حاضر در صحنه آموزش عالی جهانیه. بر مبنای مطالعات انجام شده برای دورنمای رشته‌های مهندسی تا سال 2020 توسط آکادمی ملی مهندسی ایالات متحده در سال 2004 و 2005 رشته علوم مهندسی به عنوان هسته مرکزی در صحنه آموزش مهندسی بیست سال آینده قرار گرفته. دوره‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترای علوم مهندسی از رشته‌های مطرح در دنیای علم و فناوری امروزه و در دانشگاه‌های معروف دنیا هم چون دانشگاه برکلی کالیفرنیا وجود دارد. نظر به اهمیت این رشته تأسیس آن در دانشکده فنی دانشگاه تهران از سال 74 مورد توجه واقع شده و برنامه آن بارها مورد بررسی و تجدید نظر قرار گرفته.

 

تعریف و هدف

رشته علوم مهندسی دوره‌ای بین رشته‌ای هست. این رشته از ارتباط نزدیک حوزه‌های مختلفی از علوم فیزیکی، ریاضیات و مهندسی ایجاد می‌شه. این رشته محیطی را فراهم می‌کنه که در آن دانشجویان ضمن فراگیری فنون مهندسی می‌توانند علائق خود در حوزه‌های مختلف علوم را نیز دنبال کنند. گرایش های طراحی شده در این رشته، دانشجویان را برای مطالعات پیشرفته و عمیق در مهندسی و علوم آماده می‌کنه. از اهداف دیگه ی این رشته می‌توان توسعه پایه‌های نظری برای تحلیل پدیده‌های علمی و کاربردهای مهندسی آن ها، آینده پژوهی در فناوری و انتقال فناوری های نو به صنعت را نام برد.

 

طول دوره و شکل نظام رشته علوم مهندسی

بر اساس آئین‌نامه آموزشی دوره کارشناسی مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی طول دوره کارشناسی علوم مهندسی چهار ساله و شامل هشت نیمسال تحصیلی میشه. حداکثر مجاز طول تحصیلات این دوره 6 ساله و در هر نیمسال تحصیلی 16 هفته کامل آموزش وجود دارد. نظام آموزشی این دوره واحدی است و برای هر واحد درس نظری در هر نیمسال 16 ساعت آموزش کلاسی در نظر گرفته شده است.

 

گرایش های رشته علوم مهندسی

چهار گرایش کامل در برنامه تحصیلی رشته علوم مهندسی وجود دارد.

  • علوم مهندسی محاسباتی
  • ریاضی مهندسی
  • فیزیک مهندسی
  • علوم مهندسی زیست محیطی

 

گرایش علوم مهندسی محاسباتی

این گرایش بین رشته‌ای اهمیت رشد محاسبات را برای حل مسائل علمی پیچیده و مسائل مهندسی مشخص می‌کنه. در صورتی که مدل های ریاضی و مشاهدات تجربی با محاسبات علمی ترکیب بشن، مهندسین می‌تونه مسائلی را که بنظر غیر قابل حل می‌رسه، حل کنه. برنامه علوم مهندسی محاسباتی پایه بسیار مستحکمی در ریاضیات، علوم و مهندسی بنا می‌کنه و مهارت‌های مورد نیاز برای مدل‌سازی، شبیه‌سازی و حل مسائل پیچیده را پرورش می‌ده. در این گرایش تأکید بر روی محاسبات علوم بجای علوم محاسباتیه (یعنی علوم مهندسی محاسباتی برنامه علوم کامپیوتر نیست). دانشجویان این فرصت را دارند که دروسی را از رشته‌های مختلف انتخاب کنند. این گرایش، دانشجو را برای دروس کارشناسی ارشد و دکتری در مهندسی و علوم کاربردی آماده می‌کنه. به علاوه علوم مهندسی محاسباتی مهارت‌هایی را که مورد نیاز مدل‌سازی فناوری هایی با اندازه‌های بسیار بزرگ و شبیه‌سازی متناسب با پژوهش در صنعت و آزمایشگاه‌های ملی هستش , پرورش می‌ده.

 

آشنایی با رشته علوم مهندسی

 

گرایش ریاضی مهندسی

این گرایش بین رشته‌ای این فرصت را برای دانشجویان فراهم می‌کند تا به مطالعه ریاضیات محض و کاربردی به عنوان مؤلفه‌های اصلی مهندسی مدرن بپردازند. با ترکیب درس هایی از ریاضیات محض, ریاضیات کاربردی, آمار, فیزیک و مهندسی دانشجو می‌تونه برنامه‌ای را دنبال کنه که نظری یا کاربردی یا هر دو باشه. گرایش ریاضی مهندسی پایه‌ای قوی برای کارشناسی‌ارشد و دکتری در شاخه‌های علوم نظری یا مهندسی فراهم می‌کنه. هم چنین, انتخاب مناسب درس ها می‌تونه دانشجویان رو برای خدمت در بخش‌های مختلف صنعت آماده کنه.

 

گرایش فیزیک مهندسی

این گرایش، فیزیک کلاسیک و مدرن، شیمی و ریاضیات را با کاربردهای مهندسی در هم می‌تند. توانمندی اصلی این برنامه انعطاف‌پذیری اونه. پایه قوی در فیزیک و ریاضیات با انتخاب درس های اختیاری مهندسی، دانشجو رو برای حل مسائل کاربردی آماده می‌کنه. چون گرایش بر علوم و ریاضیات تأکید داره, دانشجویان بخوبی آماده می‌شن تا درس های کارشناسی‌ارشد در مهندسی یا فیزیک را دنبال کنن.

 

گرایش علوم مهندسی زیست محیطی

علوم مهندسی زیست محیطی، حوزه‌ای چند قسمتیه که نیازمند همراهی اصول فیزیکی، شیمیائی و بیولوژی با تجزیه و تحلیل مهندسی برای محافظت محیط زیست و ترمیم اونه. رشته علوم مهندسی زیست محیطی درس هایی از دپارتمان‌های گوناگون رو ترکیب می‌کنه تا گرایشی رو که پایه‌ای قوی در علوم و مهندسی داره، ایجاد کنه. با وجودی که گرایش مهندسی محیط زیست در رشته مهندسی عمران وجود داره، گرایش علوم مهندسی پایه‌ای وسیع تر از آن چه در مهندسی عمران وجود داره، ایجاد می‌کنه. این گرایش دانشجویان را برای کار یا تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد در شاخه‌های مرتبط با محیط زیست آماده می‌کند.

 

تعداد واحدهای درسی رشته علوم مهندسی

تعداد واحدهای دوره کارشناسی علوم مهندسی 141 واحده. جدول های زیر چگونگی انتخاب این واحدها را نشان می‌ده:

 

جدول 1 : گرایش علوم مهندسی محاسباتی
دروس تعداد واحد
دروس عمومی 21
دروس پایه 35
دروس اصلی 22
دروس تخصصی 26
دروس تخصصی خوشه I(منهای مشترکات با دروس گرایش و اصلی)

+ دروس اختیاری

21 + 16 =37
دروس تخصصی خوشه II + دروس اختیاری 32 + 5
دروس تخصصی خوشه III + دروس اختیاری 30 + 7
دروس تخصصی خوشه IV + دروس اختیاری 30 + 7
دروس تخصصی خوشه V + دروس اختیاری 33 + 4
دروس تخصصی خوشه VI + دروس اختیاری 25 + 21
دروس تخصصی خوشه VII + دروس اختیاری 26 + 11
دروس تخصصی خوشه VIII + دروس اختیاری 32 + 5

 

در گرایش علوم مهندسی محاسباتی هر دانشجو علاوه بر 26 واحد دروس تخصصی باید یک خوشه تخصصی از خوشه‌های I الی VII را بگذرونه.

 

جدول 2 : گرایش ریاضی مهندسی
دروس تعداد واحد
دروس عمومی 21
دروس پایه 35
دروس اصلی 22
دروس تخصصی 25
دروس تخصصی خوشه I )منهای مشترکات با دروس گرایش و اصلی)

+ دروس اختیاری

24 + 14=38
دروس تخصصی خوشه II  + دروس اختیاری 32 + 6
دروس تخصصی خوشه III + دروس اختیاری 30 + 8
دروس تخصصی خوشه IV + دروس اختیاری 30 + 8
دروس تخصصی خوشه V + دروس اختیاری 33 + 5
دروس تخصصی خوشه VI + دروس اختیاری 25 + 13
دروس تخصصی خوشه VII + دروس اختیاری 26 + 12

 

در گرایش ریاضی مهندسی هر دانشجو علاوه بر 25 واحد دروس تخصصی باید یک خوشه تخصصی از خوشه I الی VII را بگذرونه.

جدول 3 : گرایش فیزیک مهندسی
دروس تعداد واحد
دروس عمومی 21
دروس پایه 35
دروس اصلی 22
دروس تخصصی 29
دروس تخصصی خوشه I )منهای مشترکات با دروس گرایش و اصلی)

+ دروس اختیاری

27 + 7 =34
دروس تخصصی خوشه II + دروس اختیاری 29 + 5
دروس تخصصی خوشه III + دروس اختیاری 27 + 7
دروس تخصصی خوشه IV + دروس اختیاری 24 + 10
دروس تخصصی خوشه V + دروس اختیاری 27 + 7
دروس تخصصی خوشه VI + دروس اختیاری 22 + 12
دروس تخصصی خوشه VII + دروس اختیاری 17 + 17
دروس تخصصی خوشه IX + دروس اختیاری 29 + 5

 

در گرایش فیزیک مهندسی هر دانشجو علاوه بر 29 واحد دروس تخصصی باید یک خوشه تخصصی از خوشه I الی VII یا IX را بگذرونه.

جدول 4 : گرایش علوم مهندسی زیست محیطی
دروس تعداد واحد
دروس عمومی 21
دروس پایه 35
دروس اصلی 22
دروس تخصصی 28
دروس تخصصی خوشه A )منهای مشترکات با دروس گرایش و اصلی)

+ دروس اختیاری

35+0 =35
دروس تخصصی خوشه B  + دروس اختیاری 34+1
دروس تخصصی خوشه C + دروس اختیاری 30+4
دروس تخصصی خوشه D + دروس اختیاری 30+4
دروس تخصصی خوشه E + دروس اختیاری 33+2
دروس تخصصی خوشه IX + دروس اختیاری 29+12

 

در گرایش علوم مهندسی زیست محیطی هر دانشجو علاوه بر 25 واحد دروس تخصصی باید یک خوشه تخصصی از خوشه‌های IX ، A ، B ، C ، D یا E را بگذرونه.

 

نقش و توانایی

مهندسین تربیت یافته این رشته قادرند با برخورداری از دانش علوم پایه قوی و درک عمیق از فنون و روش های مهندسی، امر هدایت و اجرای پژوهش های صنعتی بین رشته‌ای را عهده‌دار شن. در کنار به کارگیری مهندسین این رشته در بخش R&D صنایع، امکان ادامه تحصیل آن ها در رشته‌های سنتی مهندسی، به علت ماهیت چند رشته‌ای بودن آن فراهمه. امکان کار در چند دیسیپلین مهندسی در بازار کار رقابتی امروز از توانائی های برتر دانش آموختگان این رشته خواهد بود.

 

ضرورت و اهمیت رشته علوم مهندسی

بدون تردید آینده رشد و توسعه کشور در گرو رشد و توسعه فعالیت‌های صنعتی و مهندسی دانش‌ـ بنیانه. از یک طرف با توجه به ضرورت توانمندسازی مهندسین در تحلیل مسائل پیچیده بین رشته‌ای مبتلا به صنعت و نقش فزاینده قسمت های مختلف علوم و پیشبرد تحقیقات مهندسی، تربیت مهندسینی که بتوانند هدایت و اجرای پروژه‌ها و تحقیقات بین رشته‌ای را به عهده بگیرن، اجتناب ناپذیره، از طرف دیگه یکی از واقعیت‌های جامعه امروز ایران اسلامی آن است که جمع بزرگی از علاقه‌مندان رشته‌های علوم پایه به علت فضای عمومی جامعه که رشته‌های مهندسی را برتر می‌دونن هر ساله راهی رشته‌های مهندسی می‌شوند و عمر و استعداد خود را در رشته‌هایی صرف می‌کنند که غالباً از علاقه اصلی آن ها فاصله‌ای طولانی دارند. رشته علوم مهندسی این امکان را برای این افراد فراهم میاره که با برخورداری از دانش علوم پایه قوی و پیوند زدن آن با فنون و روش های مهندسی از استعداد و علاقه خود به بهترین نحوی بهره‌ بگیرن و زمینه رشد و شکوفائی مهندسی نوین که ماهیتی بین رشته‌ای و چند رشته‌ای دارد را فراهم بیارن.

 

نمونه کارنامه بعضی از قبولی های سال 94 رشته علوم مهندسی
شیمی فیزیک ریاضی      زبان معارف عربی ادبیات رتبه کشوری  
15.3 64.5 29.1 86.7 80 53.4 56 3370 دانشگاه تهران
1 5.2 0.7 -2.6 36 13.4 9.4 91244 دانشگاه صنعتی کرمانشاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *