معرفی رشته علوم کامپیوتر

معرفی رشته علوم کامپیوتر

رشته علوم کامپیوتر

آشنایی با رشته علوم کامپیوتر

خب وقتشه که کمی با رشته جذاب و کاربردی علوم کامپیوتر آشنا بشیم.

اگر شما هم تفاوت این رشته با مهندسی کامپیوتر را نمی دانید پس لازم است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ببینید مطالعه مباحث بنیادی کامپیوتری اساس رشته “علوم کامپیوتر” هست، به این معنی که علوم کامپیوتر، مطالعه نظام مند امکان سنجی، ساختار، بیان و مکانیزم فرآیندها (الگوریتم‌ها) در زمینه تولید، نمایش، پردازش، ذخیره سازی، ارتباطات با سایر اطلاعات و دسترسی به اطلاعات است.  حالا این اطلاعات ممکنه در بیت یا بایت های کامپیوتر ذخیره شده باشد، یا نه بر اساس اطلاعات ذخیره شده در ژن ها و سلول های انسان باشد.

منظورم این هست که متخصصین رشته جذاب علوم کامپیوتر دنبال این هستند که ماهیت مشکلات را شناسایی کرده و برای حل مشکلات راه حل ارائه بدهند. یعنی متخصصان علوم کامپیوتر بررسی می‎کنند آیا یک مسأله قابل محاسبه هست یا نه و در صورت مثبت بودن جواب، الگوریتم‌های مختلف حل مساله را بررسی و مقایسه می‌کنند تا بدانند کدامیک جواب درست و بهتری تولید می‌کند. برای حل این مشکلات آن ها ممکن است دست به طراحی زبان‌های برنامه نویسی بزنند و این راه حل ها را مورد آزمایش قرار دهند. آن ها سیستم‌های کامپیوتری طراحی، کارایی سنجی و اجرا می‎کنند که این راه حل‌ها را به صورت حرفه‌ای اجرا کند. البته با توجه به ذهن تحلیلگر و پایه ریاضی قوی این افراد حل این مسائل بسیار آسان می باشد.

تا این جا خیلی سنگین حرف زدیم! از این به بعد خیلی ساده این رشته رو خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

ببینید دوستای خوبم، علوم‌ کامپیوتر پل‌ ارتباطی‌ دانش‌ کامپیوتر و ریاضی‌ است‌ و مهم ترین‌ هدف‌ آن‌ دست‌یابی‌ به‌ بهترین‌ الگوریتم‌های‌ موجود (روش‌های‌ حل‌ مسأله‌) در کمترین‌ زمان‌ و با کمترین‌ خطا و بیشترین‌ دقت‌ است. به‌ عبارت‌ دیگر هدف‌ این‌ رشته‌ این است که  گروهی‌ متخصص‌ کامپیوتر تربیت کند‌ که‌ با دید ریاضی‌تر و منطقی‌تر به‌ حل‌ مسائل‌ مطرح‌ شده‌ در علوم‌ کامپیوتر یا ریاضی‌ بپردازند.

وقتی متوجه می شویم فارغ التحصیلان این رشته چقدر توانایی دارند که ازشون بخواهیم به حل مساله ای بپردازند؛ در کمترین زمان بهترین راه حل جلوی روی شما قرار خواهد گرفت.

 

گرایش های رشته علوم کامپیوتر

علوم کامپیوتر در چهار گرایش زیر می باشد:
  • محاسبات‌ علمی‌
  • نظریه‌ الگوریتم‌ها
  • سخت‌افزار
  • سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌
حالا به تعریف هر کدام از این گرایش ها خواهیم پرداخت؛

محاسبات علمی : محاسبات علمی در زمینه برنامه‌ریزی خطی، غیرخطی، آنالیز عددی و نرم‌افزار در ریاضی است؛ یعنی مطالعه کاربرد ریاضیات در کامپیوتر؛ همین!

نظریه الگوریتم ها: نظریه الگوریتم‌ها به بررسی راه‌های مختلف حل مسئله به یاری روش‌های بهینه‌تر، سریع تر و بهتر می‌پردازد. یعنی پیاده‌سازی و بهینه کردن الگوریتم ­ها، همین!

سخت افزار: در این گرایش به مطالعه معماری یا ساختار کامپیوتر می پردازیم.

سیستم‌های اطلاعاتی: مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و سیستم‌های اطلاعاتی به این گرایش مربوط می شود.

 

دروس رشته علوم کامپیوتر

دروس زیر در هر چهار گرایش به صورت مشترک وجود دارند و از این قرارند:

ریاضی‌ عمومی‌، فیزیک‌ پایه‌، آمار و احتمال‌، اصول‌ کامپیوتر، اصول‌ سیستم‌های‌ کامپیوتری‌، جبر خطی‌ عددی‌، ریاضیات‌ گسسته‌، آنالیز عددی‌، ساختمان‌ داده‌ها و الگوریتم‌ها، نظریه‌ اتوماتا و زبان‌ها، کامپایلر، نظریه‌ محاسبات‌، اصول‌ طراحی‌ نرم‌افزار، منطق‌، ذخیره‌ و بازیابی‌ اطلاعات‌، پایگاه‌ داده‌ها، اصول‌ سیستم‌های‌ عامل‌، شبیه‌سازی‌ کامپیوتری‌، زبان‌های‌ برنامه‌سازی‌، اصول‌ مدیریت‌، مبانی‌ اقتصاد.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ محاسبات‌ علمی :

برنامه‌ریزی‌ خطی‌، برنامه‌ریزی‌ غیرخطی‌، نرم‌افزار ریاضی‌، آنالیز عددی‌، طراحی‌ هندسی‌ کامپیوتری‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ سخت‌افزار :

مدارهای‌ منطقی‌، معماری‌ کامپیوتر، ریز پردازنده‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ نظریه‌ الگوریتم‌ها :

برنامه‌ریزی‌ پویا، نظریه‌ گراف‌، بهینه‌سازی‌ ترکیبی‌ و آنالیز شبکه‌ها، نظریه‌ کد گذاری‌، سیستم‌های‌ صفی‌ و مدل‌های‌ کارآیی‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ سیستم‌های‌ اطلاعاتی :

تحلیل‌ و طراحی‌ سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌، متدولوژی‌ ساخت‌ سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌، مدیریت‌ پروژه‌های‌ نرم‌افزاری‌، سیستم‌های‌ اطلاعاتی‌ مدیریت‌.

علوم کامپیوتر

 

دانشگاه هایی که در این رشته پذیرش دارند

اکثر دانشگاه های ایران در رشته علوم کامپیوتر پذیرش دارند و از آن ها می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

دانشگاه الزهرا، دانشگاه بجنورد، دانشگاه اصفهان، دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه بیرجند، دانشگاه تبریز، دانشگاه تهران، دانشگاه شهر کرد، دانشگاه جهرم، دانشگاه زنجان، دانشگاه سمنان، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شهید چمران، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه فردوسی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه قم،دانشگاه غیر انتفاعی شهید اشرفی اصفهانی و…

توصیه ما به شما مطالعه دقیق دفترچه و پیدا کردن دانشگاه های پذیرنده این رشته است.

 

توانایی های لازم

شرط‌ اول‌ موفقیت‌ در رشته‌ علوم‌ کامپیوتر تسلط‌ و علاقه‌ به‌ ریاضیات‌ است‌؛ زیرا دانشجوی‌ این‌ رشته‌ باید بتواند با استدلال‌ ریاضی‌ با مسائل‌ برخورد نماید.

هم چنین افرادی که علوم کامپیوتر را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند باید بدانند که دست از ‌مطالعه‌ و تحقیق‌ بر ندارند و در جهت افزایش اطلاعات عمومی خود تلاش کنند زیرا در طی‌ تحصیل‌ تنها اطلاعات‌ پایه‌ای‌ و کلی‌ را فرا می‌گیرد و برای‌ حضور در بازار کار باید خود تلاش‌ کند.

باید توجه داشت فارغ التحصیلان رشته علوم کامپیوتر نقش بسیار مهمی را در توسعه کشور خواهند داشت. هم چنین دانشجویان رشته علوم کامپیوتر از جهت آینده شغلی نگران نباید باشند زیرا امروزه در هر جایی به حضور این عزیزان نیاز هست.

 

ادامه تحصیل در رشته علوم کامپیوتر

برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری این رشته می توان اقدام نمود؛ البته در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد دو گرایش علوم کامپیوتر و علوم کامپیوتر گرایش نظریه تصمیم و مهندسی دانش به ادامه تحصیل پرداخت.

 

پذیرش دانشگاه های خارج از کشور

علوم کامپیوتر از آن جا که توانایی تجزیه و تحلیل و حل مسائل دانشجویان را بالا می برد، سالانه تعداد زیادی از دانشگاه های خارج از کشور اقدام به بورسیه علاقمندان این رشته در سطوح مختلف تحصیلی می کنند.

 

تفاوت رشته علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر

در ابتدای صحبت هامون گفتیم که “علوم کامپیوتر” با “مهندسی کامپیوتر” فرق دارد و حالا وقتش رسیده که توضیحات این مطلب تکمیل شود. اگر این دو رشته را مانند ساختمان در نظر بگیریم، علوم کامپیوتر مانند طبقه اول و مهندسی کامپیوتر مانند طبقه دوم این ساختمان می باشد، به این معنی که مهندسین نرم افزار در عین تفاوتشان با رشته علوم کامپیوتر اشتراکاتی نیز دارند. مهندسین کامپیوتر مخصوصا در گرایش نرم افزار باید تعدادی از دروس رشته علوم کامپیوتر را بلد باشند. علم کامپیوتر با تئوری ها و روش هایی سر و کار دارد که به کامپیوترها و سیستم های نرم افزاری مربوط می شود، در حالی که مهندسی نرم افزار با مسائل عملی تعیین مشخصات، تحلیل، پیاده سازی و تولید نرم افزار سر و کار دارد.

مهندسین نرم افزار باید مسائل پیچیده واقعی را با تفکر نرم افزاری مبتنی بر علم کامپیوتر حل کنند.

می توان گفت؛ علوم، الگوریتم ها و مهارت ها را رشته “علوم کامپیوتر” ارائه می دهد و “مهندسی کامپیوتر” دانشش را به کار می گیرد و به تولید می پردازد.

 

بازار کار رشته علوم کامپیوتر

با در نظر گرفتن پتانسیلی که در آن ها با توجه به مواد درسی و موضوعات مربوط ایجاد می شود، می توانند در بسیاری از مراکز بزرگ صنعتی و مراکز تحقیقاتی و سازمان ها و شرکت ها و وزارتخانه ها وظایف مهمی را بر عهده گیرند و یا شرکت در پروژه های مهم نقش با ارزشی را به ویژه در بعد نرم افزاری، محاسباتی، انفورماتیکی، اطلاعاتی و ارتباطاتی و برنامه ریزی داشته باشند. به علاوه فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر هم می توانند برای کشور اشتغال ایجاد کنند و هم ارز آوری خیلی خوبی بویژه از طریق تولید و فروش نرم افزارهای علمی، آموزشی، تحقیقاتی و محاسباتی، برای کشور داشته باشند و همان طور که می دانیم بعضی از کشورهای پیشرفته هم اکنون سالیانه چند میلیارد دلار از این طریق درآمد ارزی دارند، پس اهمیت این رشته را نادیده نگیرید.

 

نمونه کارنامه های قبولی در این رشته

 

دانشگاه محل تحصیل شیمی فیزیک ریاضیات زبان معارف اسلامی عربی ادبیات فارسی رتبه

در منطقه

دانشگاه تهران %32.4 %43.8 %47.3 %90.7 %77.4 %76 %52 1749 ریاضی، دختر، روزانه،

منطقه 1

دانشگاه

صنعتی شریف

%14.3 %60.8 %62.4 %94.7 %100 %86.7 %78.7 384 ریاضی، پسر، روزانه،

منطقه 2

دانشگاه الزهرا(س) %2 %6.7 %11.2 %18.7 %60 %46.7 %14.7 3334 ریاضی، دختر، روزانه، منطقه 3
دانشگاه اصفهان %33.4 %24.5 %29.7 %89.4 %60 %17.4 %18.7 4584 ریاضی، پسر،روزانه، منطقه 2
دانشگاه  تبریز %3.9 %8.9 %6.8 %49.4 %33.4 %28 %26.7 14849 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

دانشگاه شهید باهنر کرمان %1 %6.7 %1.3 %14.7 %57.4 %16 %12 12006 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 3

دانشگاه شهر کرد %4.7- %17.1 %6.8 %62.7 %50.7 %20 %29.4 19419 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *