معرفی رشته فیزیک مهندسی

معرفی رشته فیزیک مهندسی

رشته فیزیک مهندسی

آشنایی با رشته فیزیک مهندسی

فیزیک مهندسی رشته ای برای پیوند فیزیک محض و علوم مهندسی هست. پیوند برقرار کردن بین این دو رشته، در چند دهه اخیر منجر به پیشرفت های شگرفی هم در تولید علم و هم در تکنولوژی شده.
اساسا دلیل به وجود اومدن این رشته تربیت افرادیه که با آشنایی با دروس علوم پایه و توانایی کاربردی بتونن بین علم و تکنولوژی ارتباط برقرار کنن که در کشورهای صنعتی تا حد زیادی به این هدف دست پیدا کردن.

فیزیک مهندسی، مباحث پیشرفته فیزیک کاربردی و روش های استفاده از اون ها در صنعت رو مورد مطالعه قرار میده. هدف از این رشته آماده سازی فارغ التحصیل هایی هست که علاوه بر دونستن فیزیک و مباحث پیشرفته اون با کاربردهای فیزیک هم آشنا باشن و توانایی مهندسی و ارائه طرح های صنعتی در زمینه فیزیک جدید رو داشته باشن.

 

گرایش های رشته فیزیک مهندسی در دوره کارشناسی

فیزیک مهندسی دارای سه گرایش حالت جامد، پلاسما، لیزر و اپتیک هست
حالت جامد:

حالت جامد یکی از گسترده‌ ترین شاخه‌ های فیزیک هست. این شاخه درباره چگونگی تشکیل مواد با در نظر گرفتن تمام جزییات حاکم بر طرز قرار گرفتن اتم ها بحث میکنه. خواص فیزیکی هر گونه جسم فیزیکی (فلز و یا غیر فلز)، مورد بحث این شاخه هست.

پلاسما:

پلاسما گاز شبه خنثایی از ذرات باردار و خنثی هست که رفتار جمعی از خود ارائه میده. واژه پلاسما به گاز یونیزه ‌شده‌ ای گفته میشه که همه یا بخش قابل توجهی از اتم‌ های اون یک یا چند الکترون از دست داده و به یون های مثبت تبدیل شده باشن. یا به گاز به شدت یونیزه‌ شده‌ ای که تعداد الکترون‌ های آزاد اونن تقریبا برابر با تعداد یون ‌های مثبت اون باشه، پلاسما گفته میشه.

لیزر و اپتیک:

لیزر از پرتوهایی هست که در صنعت، پزشکی، هنر و … به خوبی به کار گرفته میشه و بر اثر تقویت نور گسیل شده القایی به دست میاد. دانش اپتیک و لیزر پیشرفت های فراوانی در دهه‌ های اخیر داشته‌. با توجه به آینده درخشان و کاربردهای روز افزون اون، تربیت کادر متخصص که آشنا به زیر بناهای نظری و مسلط به مبانی عملی باشند، لازم به نظر میرسه. دوره کارشناسی مهندسی اپتیک و لیزر به منظور آموزش مبانی علمی اپتیک و کاربرد اون در تجهیزات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری تدوین شده‌. در فناوری پیشرفته و به ویژه در صنایع دفاعی، تولید، انتشار و به کارگیری نور، آشکار سازی اون در نواحی مختلف بینایی و بر همکنش نور با ماده مسئله های مهمی هستن. در این راستا به متخصص هایی که بتونن همکاری لازم رو در طراحی و محاسبات ساخت و نگهداری تجهیزات اپتیکی، اپتو الکترونیکی و لیزری به عهده بگیرن، به شدت احساس میشه.

 

درس های رشته فیزیک مهندسی

مجموعه دروس اختصاصی های مشترک همه گرایش ها و درس های اختصاصی هر گرایش رشته فیزیک مهندسی عبارتند از: ریاضی عمومی، فیزیک عمومی، شیمی عمومی، معادلات دیفرانسیل، رسم فنی، مکانیک عمومی، مکانیک تحلیلی، فیزیک آماری، فیزیک مدرن، اپتیک، مکانیک کوانتوم، مغناطیس، اکترومغناطیس، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، نیمه هادی ها، پلاسما، سیستم های تشخیص پلاسما، سیستم های تولید پلاسما، فیزیک حالت جامد، نانو ساختارها، ابر رسانایی و…

دانشگاه هایی که رشته فیزیک مهندسی را تدریس می کنند:

رشته فیزیک مهندسی در مقطع کارشناسی در بعضی از دانشگاه های کشور، از جمله دانشگاه های تهران، الزهرا تهران (ویژه خواهران)، تبریز، صنعتی قم، دامغان، شهید باهنر کرمان، کاشان، شاهرود، سمنان، اراک، صنعتی جندی شاپور دزفول، صنعتی کرمانشاه، ولیعصر (عج) رفسنجان، کوثر بجنورد (ویژه خواهران) و مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا تدریس میشه.

 

معرفی رشته فیزیک مهندسی

 

ادامه تحصیل در مقاطع بعدی

فارغ التحصیل های مقطع کارشناسی فیزیک مهندسی می تونن در آزمون کاشناسی ارشد ناپیوسته رشته های زیر ادامه تحصیل بدهند: فیزیک، فیزیک کاربردی، فوتونیک، مجموعه مهندسی برق (الکترونیک، مخابرات میدان و قدرت)، مهندسی های دیگر مانند مواد، مکانیک و صنایع، مهندسی پزشکی، فیزیک پزشکی، ژئوفیزیک، هوا شناسی و…

 

آینده شغلی رشته فیزیک مهندسی

در اکثر وسایل دقیق اندازه گیری از روش های فیزیکی یا حسگرها استفاده میشه که طراحی و ساخت اون ها در حوزه فیزیک جدید هست و همین طور طراحی و تولید قطعاتی که در الکترونیک و کامپیوتر به کار میرن و تهیه و توزیع خواص نانو مواد همگی در حیطه کاری فیزیک جدید قرار میگیرن. ارائه ایده و طرح و آزمایش در این موارد و موارد مشابه از قابلیت های دانش آموخته های فیزیک مهندسی هست.

دانش آموخته های این رشته میتونن در صنایع قطعات الکترونیک، صنایع اپتیک و لیزر، قطعات و اجزای کامپیوتر در مؤسسه های دولتی و خصوصی مثل وزارت نیرو، مخابرات، انرژی اتمی، صنایع الکترونیک، صنایع اتومبیل سازی و… به کار مشغول بشن. هم چنین ساخت و بررسی تارهای اپتیکی که در مخابرات به کار میرن، تخصص در کاربردهای مختلف پلاسما و لیزر در صنعت و پزشکی، طراحی و ساخت لوازم اپتیکیف طراحی و ساخت لامپ های مختلف دشارپ الکتریکی، طراحی و ساخت آهنرباهای لازم در سیستم های الکترومغناطیسی و کلیدهای خودکار از ضروریات صنعت کشور هستن که در حوزه تخصصی این رشته قرار میگیرن.

 

با چه رتبه و درصدهایی میتوان در رشته فیزیک مهندسی قبول شد؟

در جدول زیر کارنامه داوطلب های قبول شده در رشته فیزیک مهندسی در آزمون سراسری سال 94 دانشگاه های مختلف نشون داده شده.

شیمی فیزیک ریاضی زبان معارف عربی ادبیات رتبه کشوری  
22.9 49.7 24.1 84 74.7 60 56 4854 دانشگاه تهران
7.7 37.8 7.5 61.4 73.4 50.7 45.4 12954 دانشگاه الزهرا تهران
16.2 26 3.1 58.7 41.4 28 26.7 23669 دانشگاه تبریز
6.7 6 1.9 0 73.4 20 20 45429 دانشگاه اراک
2 6 5 8 54.7 10.7 18.7 47868 دانشگاه شهید باهنر کرمان
0.9- 14.9 5.1 17.4 21.4 16 10.7 60818 دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *