معرفی رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

معرفی رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

آشنایی با رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

با شنیدن اسم این رشته یاد رشته مدیریت بازرگانی می افتیم و این دو از لحاظ شباهت فاصله چندانی ندارن بجز این که وظیفه این رشته در بخش بازرگانی بر روی حمل و نقل دریایی است و کارشناسان این رشته علاوه بر تجارت می تونن از جاذبه های دریا هم مستفیض بشن و این خودش هم فاله هم تماشا. البته منظور از کارشناس ها کسایین که به امور گمرک، ضوابط بازرگانی بین المللی و حمل نقل دریایی به اندازه ای احاطه دارن که می تونن در زمینه تجارت و یا ارائه خدمات شرکت های بازرگانی خود نمایی کنن.

تا این جا تا حدودی با چهره این رشته آشنا شدیم حالا می خواهیم پیرو شعار همیشگی مون بریم سراغ شفاف سازی وضعیت فعلی اشتغال این رشته و واحدهایی که باید در آن گذراند.

این روزها رنگ و بوی این رشته به خاطر آگاهی از نیازهای جامعه به مدیریت و پیشرفت های چشم گیر اخیر آن و نیاز به خودکفایی در این زمینه چشم و مشام کارگزینان مان را پر کرده و این طور به نظر میرسه که آژیر خطر اسم افرادی رو که توان شناخت مشکلات سازمان های دریایی، گمرکی، حمل  نقل و تجارت خارجی دارند رو تو گوش ها فریاد می زنه.

 

رشته مدیریت و بازرگانی دریایی و گرایش های آن

3 تا گرایش داریم تو این رشته: گرایش گمرکی، گرایش بنادر و کشتیرانی و گرایش مناطق ویژه که هر سه فقط 18 واحد اختصاصی دارن.

در توضیح گرایش مناطق ویژه باید بگم این گرایش دانشجوها رو با انواع مناطق ویژه تجاری و صنعتی مرزی و دریایی از لحاظ ساختار، عملکرد، اشتغال، مالکیت، سرمایه گذاری خارجی و … آشنا می کنه. دانشجوها علل پیشرفت اقتصادی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه رو مطالعه می کنن تا بتونن راه های پیشبرد سرمایه گذاری رو در مناطق ویژه یاد بگیرن.

پذیرش دانشجو از هر سه رشته دبیرستانی تجربی، ریاضی و انسانی صورت می گیرد

 

معرفی رشته مدیریت و بازرگانی دریایی

 

چه درس هایی در این رشته تدریس می شوند

یک سری درس ها که بین سه گرایش مشترک اند مانند

روانشناسی‌کار، اقتصاد خُرد، اقتصاد کلان، اصول حسابداری، ریاضیات و کاربرد آن در مدیریت، آمار و کاربرد آن در مدیریت، کامپیوتر و کاربرد آن در مدیریت، روش تحقیق در مدیریت، مبانی مدیریت اسلامی و الگوهای آن، مبانی سازمان و مدیریت، مدیریت رفتار سازمانی، پژوهش در عملیات، حسابداری صنعتی، مدیریت تولید، حقوق بازرگانی، پول و ارز و بانکداری، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم، بازاریابی و مدیریت بازار، مدیریت مالی، توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت، حسابرسی، زبان تخصصی، بازرگانی بین‌المللی، اصول ترابری، مدیریت استراتژیک، سیاست گذاری حمل و نقل و بازرگانی، اصول حقوق و بیمه دریایی، اقتصاد ترابری، مدیریت بین المللی کالا، کنوانسیون‌های بین‌المللی حمل و نقل، گمرکی و بازرگانی،‌ مدیریت پشتیبانی و توزیع.

یک سری درس ها هم که مختص هر کدوم از گرایش هاست رو هم از سازمان سنجش براتون تهیه کردم فکر می کنم برای آشنایی بهتر مفید باشه

 

درس های تخصصی گرایش گمرکی

پروژه تحقیقاتی، بهره وری سازمانی، مدیریت پایانه ها، قوانین و مقررات گمرکی، مقررات عمومی صادرات و واردات، شیمی (کانی ها و فلزات)، شناخت الیاف و مصنوعات آن، کانتینر و وسایل بار.

 

درس های تخصصی گرایش بنادر و کشتیرانی

اصول ناوبری، اصول مهندسی دریایی، پروژه تحقیقاتی، بهره‌وری سازمانی، کانتینر و وسایل حمل‌ بار، مدیریت و تدارکات بندری، مدیریت و تدارکات کشتیرانی،‌ مدیریت فرماندهی کشتی.

 

درس های تخصصی  گرایش مناطق ویژه

پروژه تحقیقاتی، اصول، انواع و نمونه‌های مناطق ویژه،‌ تولیدی و تجاری، نمونه‌های مناطق و بنادر ویژه و مراکز بار، اصول و مبانی خصوصی‌سازی، سرمایه‌گذاری و توسعه منطقه‌ای.

 

دانشگاه هایی که در رشته مدیریت و بازرگانی دریایی دانشجو جذب می کنند

دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر.

 

در آخر سری می زنیم به کارنامه بعضی از قبولی های سال پیش در این رشته

رتبه کشوری رتبه در سهمیه سهمیه درمنطقه شهر رشته قبولی کارنامه
۱۲۷۸۶ ۴۸۱۲ منطقه۲ شهرضا مدیریت وبازرگانی دریایی دنشگاه علوم وفنون دریایی

خرمشهر روزانه

ادبیات ۲۰%
عربی ۵.۴%
معارف ۳۰.۷%
زبان ۵۴.۷%
ریاضی ۱.۷%
اقتصاد ۱۱.۲%
ادبیات تخصصی ۲۱.۲%
عربی تخصصی ۲۱.۷%
تاریخ و جغرافیا ۳۶.۷%
علوم اجتماعی ۱۱.۷%
فلسفه و منطق ۱۸.۷%
روانشناسی ۱۵%
۱۵۷۶۴ ۴۷۹۶ منطقه۱ تهران مدیریت وبازرگانی دریایی دانشگاه دریانوردی وعلوم دریای چابهار
ادبیات ۶.۷%
عربی ۱.۴%
معارف ۲۲.۷%
زبان ۱۶%
ریاضی ۱۳.۴%
اقتصاد ۶۴.۵%
ادبیات تخصصی ۳.۴%
عربی تخصصی ۰%
تاریخ و جغرافیا ۲۷.۸%
علوم اجتماعی ۵%
فلسفه و منطق ۲.۷%
روانشناسی ۶۸.۴%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *