معرفی رشته مهندسی انرژی

معرفی رشته مهندسی انرژی

 رشته مهندسی انرژی

آشنایی با رشته مهندسی انرژی

مهندسی انرژی یا مهندسی سیستم‌ های انرژی، مجموعه‌ ای هست که شامل درس‌ های نظری و عملی برای تربیت کارشناسان آزموده برای طراحی، توسعه، مدیریت و بهره ‌برداری از سیستم‌ های استخراج، فرآورش، تبدیل، انتقال، توزیع و مصرف انرژی هست.

در حال حاضر روند رو به رشد تقاضای انرژی از طریق گسترش سیستم‌ های عرضه انرژی و بهره‌ برداری از منابع انرژی فسیلی تأمین میشه. رشد سریع مصرف انرژی و سهم بالای انرژی‌ های فسیلی در تأمین انرژی مورد نیاز بخش های مختلف مصرف‌ کننده انرژی، موجب سرعت بخشیدن به روند پایان پذیری منابع انرژی فسیلی و پخش حجم زیادی از مواد آلاینده در محیط زیست شده. از طرف دیگه ارتباط گسترده بخش انرژی با تحولات مختلف فنی، علمی، اقتصادی و اجتماعی ایجاب میکنه تا طراحی، توسعه و بهره‌ برداری از سیستم‌ های انرژی به صورت بهینه صورت بگیره.

 

مهندسی انرژی

 

گرایش های رشته مهندسی انرژی

سیستم‌ های انرژی

در این زمینه پژوهشی، دانشجوها با فراگیری تکنیک‌ های شبیه‌ سازی سیستم‌ های ترکیبی (چرخه تولید، توزیع و مصرف انرژی) مانند سیستم‌ های ترکیبی تولید حرارت و قدرت یا تولید همزمان و … با هدف ارزیابی جایگاه حامل‌ های انرژی، گامی تخصصی در جهت بررسی سیستم‌ ها از دیدگاه مهندسی انرژی بر می‌دارن. علاوه بر این مشکلات بخش انرژی با دیدگاه سنجش فنی و اقتصادی پروژه‌ ها، گام بعدی و تکمیلی این تحقیقات خواهد بود. هم چنین در این گرایش، به کمک قوانین اساسی علوم مکانیک، ترمودینامیک و برق قدرت به عنوان مبنای مدل سازی اولیه جهت تراز انرژی سیستم‌ ها، جهت گیری فناوری‌ های فعلی را به سوی بهینه‌ سازی و حداقل کردن مصرف انرژی میره و هم چنین میتونه در مدیریت کلان بخش انرژی، تصمیم گیری نهاد و سازمان‌های مربوطه، دیدگاه‌های تلفیقی برنامه‌ریزی در صنایع و بخش‌ های انرژی شامل وزارت نفت و وزارت نیرو کارایی داشته باشه و مدیریت برنامه‌ ریزی کشور رو با در نظر گرفتن مسائل فنی مرتبط با فرایند انرژی کمک کنه.

 

فناوری ‌های انرژی

در این زمینه پژوهشی، روش ‌های مختلف طراحی مفهومی سیستم‌ های تبدیل انرژی پیشرفته، سیستم‌ های تولید همزمان برق و حرارت و برودت و هم چنین قابلیت انواع سیستم های انرژی‌ های تجدید پذیر با کمک ابزارهای تحلیلی متفاوت نظیر مدل‌ های برنامه‌ ریزی ریاضی، مدل سازی دینامیک سیالات محاسباتی و انجام آزمایش‌ های تجربی مورد بررسی قرار میگیره. هم چنین دانش آموخته های این گرایش میتونن با شناخت انواع فناوری ‌های پیشرفته انرژی و قابلیت‌ های منابع انرژی تجدید پذیر در کشور علاوه بر توسعه دانش فنی در این زمینه، تدوین برنامه‌ های گسترش استفاده از فناوری ‌های نوین (نقشه راه یا سند های راهبردی) در کشور رو هم به عهده میگیرن.

 

انرژی و محیط زیست

در این زمینه هم ارتباط متقابل انرژی و محیط زیست به کمک ابزارهای تحلیلی مثل معادلات دینامیک سیالات، معادلات انتقال جرم و حرارت با در نظر گرفتن تأثیر مسائل اقتصادی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت. هم چنین مدل پخش انواع آلاینده‌ ها با استفاده از روش‌ های مختلف دینامیک سیالات محاسباتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و دانشجوها میتونن با مطالعه و بررسی روش‌ های بازیافت انرژی از ضایعات و پسماند ها با توجه به مسائل زیست‌ محیطی در حفظ و حراست از محیط زیست و کاهش آلودگی‌ های زیست‌ محیطی نقش مهمی ایفا کنن. از اون جایی که بخش عمده‌ ای از آلودگی‌ های زیست‌ محیطی ناشی از احتراق سوخت‌ های فسیلی برای تأمین انرژی هست، اصول و روش‌ های کاهش آلودگی‌ های زیست‌ محیطی و ارزیابی فنی – اقتصادی اون ها از مهم‌ ترین مسایلی است که دراین زمینه مورد بررسی قرار میگیره. قوانین و مقررات زیست‌ محیطی، تجارت کردن، بهینه‌ سازی مصرف آب و حفظ منابع آبی، تصفیه و استفاده از پساب‌ های صنعتی، سیاست گذاری ساختاری و در نهایت اعمال استانداردهای زیست‌ محیطی هم از جمله مواردی هست که در این زمینه پژوهشی در نظر گرفته میشه.

 

انرژی

 

درس های رشته مهندسی انرژی

برنامه‌ ریزی ریاضی پیشرفته

مهندسی فرآیند

تحلیل سیستم های انرژی

مبانی اقتصاد

تکنولوژی پینچ

مدلسازی انرژی

مهندسی پالایش نفت

تحلیل ریسک و قابلیت اطمینان

تحلیل جریان انرژی

نیروگاه‌های حرارتی، هیدروژنی و خورشیدی

انرژی و محیط زیست

توسعه بهینه سیستم‌ های انرژی الکتریکی

طراحی سیستم‌ های حرارتی

طراحی سیستم‌ های تولید همزمان برق و حرارت

صنایع انرژی بر

 

دانشگاه هایی که رشته مهندسی انرژی را تدریس می کنند

رشته مهندسی انرژی در مقطع کارشناسی در چند دانشگاه کشور تدریس میشه که عبارتند از: دانشگاه های صنعتی امیرکبیر تهران، صنعتی قم، مرکز آموزش عالی لامرد، غیر انتفاعی سجاد مشهد، مهندسی فناوری های نوین قوچان، موسسه غیر انتفاعی پاسارگاد شیراز و موسسه غیر انتفاعی انرژی ساوه.

 

ادامه تحصیل در مقاطع بعدی رشته مهندسی انرژی

امکان ادامه تحصیل در گرایش های مختلف این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا وجود داره و دانشگاه هایی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا این رشته رو ارائه میدن، نسبت به دانشگاه هایی که در مقطع کارشناسی این رشته رو ارائه میدن تعداد بیشتری دارن.

 

فرصت های شغلی رشته مهندسی انرژی

در بخش دولتی، فارغ التحصیل های این رشته میتونن جذب مراکزی مثل وزارت نفت، وزارت نیرو، شرکت ملی نفت ایران، شرکت بهینه‌ سازی مصرف سوخت، سازمان انرژی‌ های نو ایران، سازمان بهره‌ وری انرژی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان انرژی اتمی ایران، مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی، وزارت صنعت معدن و تجارت، توانیر و شرکت‌های برق منطقه ‌ای، وزارت راه و شهرسازی بشن. در بخش خصوصی، فارغ التحصیل های این رشته در مراکزی مثل شرکت‌ های توسعه نیروگاه‌ ها، شرکت‌ های خدمات انرژی، شرکت‌ های مهندسی انرژی صنایع نیروگاهی، شرکت ‌های طراحی سیستم‌ های بهینه ‌سازی مصرف انرژی در صنایع و ساختمان، طراحی سیستم ‌های انرژی‌ های تجدید پذیر (توربین‌ های بادی، سیستم‌ های حرارتی و…) میتونن مشغول به کار بشن.

 

با چه رتبه و درصد هایی میتوان در رشته ی مهندسی انرژی قبول شد؟

در جدول زیر کارنامه داوطلب های قبول شده در رشته مهندسی انرژی در آزمون سراسری سال 94 دانشگاه های مختلف نشون داده شده.

شیمی فیزیک ریاضی زبان معارف عربی ادبیات رتبه کشوری  
21 51.2 29.6 90.7 82.7 65.4 44 3793 دانشگاه صنعتی امیرکبیر
8.6 38.6 29.1 2.6- 54.7 25.4 28 17823 دانشگاه صنعتی قم
2.9 0.7- 0 0 62.7 17.4 28 64293 مرکز آموزش عالی لامرد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • معرفی رشته مهندسی انرژی میثم گفت:

    سلام . دروس رشته خیلی بدرد بخور بود اما میشه بگید چه نرم افزارهایی در این رشته باید یاد گرفت و کاربردیه؟