معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر

معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر

 رشته مهندسی اپتیک و لیزر

آشنایی با رشته مهندسی اپتیک و لیزر

رشته مهندسی اپتیک و لیزر یکی از شاخه های مهم و اصلی علم فیزیک است.

لیزر از علوم بارز و بسیار موفقی است که اخیراً ابداع شده و در تمامی زمینه های تکنولوژی و ساخت تجهیزات کاربردی وسیع دارد. با توجه به استفاده ی روز افزون و نیاز رو به افزایش جوامع مدرن و جوامع در حال پیشرفت، همانند کشورمان، گسترش این علم در برنامه کشور قرار گرفت. جالب است بدانید، اولین دانشگاهی که با امکانات کامل و پیشرفته، اقدام به تاسیس و پذیرش رشته مهندسی اپتیک در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کرده است، دانشگاه مالک اشتر اصفهان می باشد که هر ساله تعداد زیادی مهندس و متخصص این رشته را به بازار نیاز و کار داخلی معرفی می نماید.

دروس تخصصی، عمومی و پایه از طریق همین دانشگاه برای اولین بار در سال 1378 توسط اساتید مطرح و محققین برجسته ی این رشته، عنوان شد و در سال 1379 به تصویب و تایید وزرات علوم رسید و برای اولین بار در سال 1380 از طریق کنکور سراسری اقدام به پذیرش دانشجو کرد. البته این دانشگاه با توجه به سیاست های آموزشی خود و تقریبا در تمامی رشته ها، فقط داوطلب مرد پذیرش می کند.

 

لیزر

 

بازار کار رشته مهندسی اپتیک و لیزر چگونه است؟

می توان گفت با توجه به پیشرفت این علم در دهه های اخیر و افزایش کاربردهای آن، ایران هر ساله در قسمتی از صنایع دفاعی گرفته تا تجهیزات بیمارستانی، احساس نیاز بیشتری به کاربردهای این رشته می کند. در نتیجه با توجه به نیاز کشور، این رشته می تواند تا چندین سال دیگر هم جای کار برای فارغ التحصیلان خود داشته باشد.

 

بعضی از دروس دانشگاهی رشته مهندسی اپتیک و لیزر :

دروس تخصصی، پایه و عمومی در مقطع کارشناسی رشته ی اپتیک و لیزر:

آزمایشگاه اپتیک موجی-  آزمایشگاه اپتیک هندسی-  آزمایشگاه الکترونیک ۱-  آزمایشگاه الکترونیک ۲-  آزمایشگاه تکنیک خلاء- آزمایشگاه شیمی عمومی- آزمایشگاه طراحی رایانه‌ای لایه نازک-  آزمایشگاه فیزیک ۱-  آزمایشگاه فیزیک ۲-  آزمایشگاه لیزر ۱-  آزمایشگاه لیزر ۲-  آزمایشگاه منابع تغذیه لیزر (این رشته یکی از پر آزمایشگاه ترین رشته های مهندسی است).

آمار و احتمال در اپتیک-  اپتوالکترونیک- اپتیک غیرخطی ۱-  اپتیک فوریه-  اپتیک لایه‌های نازک-  اپتیک موجی-  اپتیک هندسی- اسپکتروسکوپی لیزری-  اصول طراحی دستگاه های اپتیکی-  الکترومغناطیس ۱-  الکترومغناطیس ۲-  الکترونیک ۱- الکترونیک ۲- ایمنی لیزر-  پردازش نوری علائم و تصاویر …

 

دانشگاه های در حال پذیرش :

دانشگاه صنعتی مالک اشتر

دانشگاه ولیعصر (عج)

 

دانشگاه شهید باهنر کرمان

دانشگاه آزاد اسلامی شبستر-گرایش اپتو الکترونیک

دانشگاه صنعتی ارومیه

دانشگاه بناب

دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران

دانشگاه آزاد اسلامی بناب

دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا

دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان

دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت

دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد

دانشگاه آزاد اسلامی آشتیان

دانشگاه آزاد اسلامی تویسرکان

دانشگاه آزاد اسلامی استهبان

توجه: این دانشگاه ها چند سالی است که اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته می کنند و ممکن است دانشگاه های دیگری نیز امسال به این لیست اضافه شوند.

 

تحصیل در مقاطع بالاتر:

تحصیل در مقاطع بالاتر این رشته در سطح کارشناسی ارشد، با نام مهندسی الکترواپتیک است که خود در سه گرایش اپتوالکترونیک، اپتیک و لیزر می باشد. این تقسیم بندی با هدف آموزش مبانی اولیه و علمی و کاربردی ابزار آلات اپتیکی، اپتوالکترونیکی و لیزری و تعریف بازار کاری ملموس تر برای دانشجویان، تدوین شده است. هدف پذیرش دانشجو در مقاطع بالاتر تربیت نیروهای متخصصی است که بتوانند تحقیقات و پژوهش های مستقلی را در صنعت و مراکز تحقیقاتی کشور را بر عهده بگیرند و قادر باشند با پیشرفت فناوری های روز دنیا، صنعت داخلی کشور را نیز به روز نگهدارند تا کشورمان در میان دیگر کشورهای پیشرفته حرفی از تکنولوژی برای گفتن داشته باشد.

 

معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر

 

حرف من در زمینه انتخاب این رشته چیست؟

شاید از دوستان و اقوامتان کسی باشد که این رشته را خوانده باشد و حتی ممکن است در مقاطع بالاتری هم ادامه داده باشد، اما وقتی شما از وی می پرسید که به اصطلاح “این رشته به درد بخور هست برام؟ و بازار کار خوبی اون جوری که مسئولین آموزشی میگن داره یا خیر؟”، در جواب دریافت می کنید که خیر بهتره این رشته رو انتخاب نکنی و…

اما واقعیت چیه و چرا هر وقت که می خواییم از تحصلیکرده این گونه رشته ها بپرسیم که اوضاع بازار کار این رشته چطوره، همه میگن زیاد جالب نیست و بازم حرفای مأیوس کننده و انرژی های منفی زده میشه؟ که باعث میشه دید شما به این چنین رشته هایی منفی نگاه کنید و خودتونو مقید می کنید به این که “آره واقعا این رشته بدرد نمیخوره” و…  اما دوستان عزیز:

اولاً که اینو خوب بدونید که هیچ کس به اندازه ی خود شما دلش واسه خودتون نمی سوزه. دوماً این که این رشته درسته که یک رشته ی دانشگاهی جدید در کشور هست و شاید بعضی دانشگاه ها هنوز فارغ التحصیلان زیادی در این رشته نداشته باشند ولی باز هم دلیل نمیشه که  نیروی علمی آموزشی قوی در دانشگاه ها نداره. اصلاً این طور نیست بچه ها.

انتخاب اساتید و هیات علمی، با گزینش ها و ارزیابی های اصولی و غیر قابل انکار همیشه در حال انجام هست. و بعد از اون این علاقه و اشتیاق شما به این رشته و یا هر رشته ی دیگه ای هست که باعث میشه شما در رشته ی تحصیلیتون پیشرفت کنید و درجا نزنید. و اول از همه هدف خود رو شناسایی کنید تا بتونید انتخاب رشته ی رضایت مندی داشته باشید.

 

در این جا لیست تعدادی از قبولی های کنکور 94 رشته مهندسی اپتیک و لیزر آمده است:

 

نام دانشگاه رتبه ی قبولی در مناطق 1و2و3 ادبیات عربی معارف زبان ریاضی فیزیک شیمی
صنعتی مالک اشتر –شاهین شهراصفهان 4722تا6609 17.4% 25.4% 46.7 43.4% 14.9% 37.8% 16.2%
شهید باهنر کرمان 10901تا11346 32% 36% 46.7% 42.7% 25.2% 14.1% 2.9%
صنعتی مالک اشتر –شاهین شهراصفهان-نوبت دوم 11542 33.4% 22.7% 45.4% 12% 8% 14.1% 29%
صنعتی ارومیه 13532 8% 19% 79% 9% 10% 22% 15%
صنعتی ارومیه-شبانه 9074تا18221 29.6% 30.8% 75% 50% 0% 15% 6%
صنعتی بناب 8174تا20436 39% 22% 58% 18% 4% 6% 15%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر Somayeh گفت:

  من ورودی ۹۷هستم ورشته مهندسی اپتیک ولیزر قبول شدم نمیدونم برم یانه.رشته خوبی هست یانه؟

 • معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر ساحل گفت:

  با سلام،من ورودی نود و شش روزانه هستم و در حال تحصیلم،اما اصلا رشتم رو دوس ندارم و میخوام سال نود و هشت کنکور بدم دوباره !میتونم اخر این ترم انصراف بدم و برا کنکور بخونم و نتایج نود و هشت ک اومد و دولتی اورده بودم بیام این دانشگاه و انصرافم رو تایید کنم؟؟؟برا این کار باید جریمه بدم؟؟؟

  1. معرفی رشته مهندسی اپتیک و لیزر سمانه الکایی گفت:

   سلام شما باید برای اینکه بتونید در کنکور ۹۸ شرکت کنید حتما باید تا پایان بهمن ماه امسال انصرافتونو داده باشید