معرفی رشته مهندسی ایمنی

معرفی رشته مهندسی ایمنی

رشته مهندسی ایمنی

آشنایی با رشته مهندسی ایمنی

در رشته های فنی و مهندسی منظور از مهندس و یا کارشناس ایمنی، شخصی است که بتواند با استفاده از فنون مهندسی، تدابیر امن و ویژه ای را در مقابل با انواع خطرات و صدمات، جهت پیاده سازی در فضاهای کاری و کارگاه های صنعتی، اعمال نماید. با توجه به رشد و شتاب صنعت در کشورمان در طی سال های گذشته و هم چنین برنامه ریزی برای توسعه ی هدفمند این فعالیت و هم چنین تولید قطعات و ابزار آلات صنعتی به دست نیروهای بومی، رشته ی مهندسی ایمنی در کشور ایجاد شده است.

مهندسی ایمنی ادغام شده از سه رشته ی بهداشت حرفه‌ای،‌ مدیریت صنعتی و مهندسی صنایع است که بیشتر سعی دارد به سمت صنعتی شدن جهت گیری داشته باشد. تلاش متخصصان این رشته همواره ایجاد بستر کاری امن و به حداقل رساندن آسیب ها در فضای کاری است (هم به نیروی انسانی و هم به تجهیزات و امکانات).

در کارگاه ها و شرکت های صنعتی، با وجود ماشین آلات، ابزار و ربات های دقیق صنعتی، همیشه کارگران در معرض خطرات گوناگون این فضاها قرار دارند، با پیشرفت های تکنولوژی در زمینه ی صنعت و افزایش کاربرد ماشین آلات در خط تولید شرکت ها، احتمال بروز صدمات برای شاغلین افزایش می یابد. مهندسی ایمنی دانشی  است که در پیشگیری از بروز حوادث در فضای کار به یاری افراد می شتابد و همواره تلاش دارد که در راستای حفاظت از افراد و حراست از تجهیزات و سرمایه گام بردارد.

رشته ی مهندسی ایمنی برای اولین بار در سال 1370 در دانشکده ی صنعتی نفت و پتروشیمی شهید تندگویان آبادان ارائه شد. وزارت علوم آن را شاخه ای از مهندسی شیمی محسوب کرد. مقطع  کارشناسی مهندسی ایمنی، به دو گرایش اصلی تقسیم می شود، مهندسی شیمی- بازرسی فنی و مهندسی شیمی- ایمنی و حفاظت.

 

ایمنی

 

دروس دانشگاهی و تخصصی رشته مهندسی ایمنی به شرح زیر می باشد:

مکانیک سیالات – جمع‌آوری و دفع فاضلاب های صنعتی –  مهندسی احتراق –  گاز رسانی –  اعلام و اطفا حریق –  ایمنی در برق –  سم‌شناسی صنعتی –  ایمنی ساختمان و معدن –  ارگونومی –  تهویه صنعتی- دیگ ها و ظروف تحت‌ فشار- روش های تولید 1 و 2-  ایمنی در کشاورزی – روانشناسی صنعتی – عوامل شیمیایی محیط کار – اصول بهداشت محیط – بیماری های شغلی – حفاظت صنعتی – ایمنی بالابرها – تحقیق در عملیات – ترمودینامیک و انتقال حرارت – عوامل فیزیکی محیط کار – اصول مدیریت ایمنی – ارزیابی کار و زمان و طرح ریزی واحد های صنعتی.

 

دانشجویان فارغ التحصیل بعد از پایان مقطع کارشناسی دارای توانایی ها زیر خواهند بود:

  • آشنایی و تسلط کامل به تمامی استانداردهای ایمنی که در طراحی، ساخت و کار با دستگاه های صنعتی، از جمله دستگاه های مهم و حیاتی در  نفت و گاز و پتروشیمی بکار می رود و هم چنین شرایط ایمنی در ساخت واحدهای مهم صنعتی در ایران.
  • آشنایی کامل به استانداردهای حفاظت محیط زیست از نظر آلودگی های آب و هوا و محیط کار و محیط زیست و اطلاع از این استانداردها در ایران و توانایی پیاده سازی و اجرای آن در محیط کار.

 

ایمنی در کار

 

نمونه درصدهای قبولی تعدادی از داوطلبین کنکور 94 در زیر آمده است:

 

نام دانشگاه رتبه ی قبولی در مناطق 1و2و3 ادبیات عربی معارف زبان ریاضی فیزیک شیمی
دانشگاه صنعت نفت آبادان-بازرسی فنی 716تا 2698 37% 78% 70% 60% 30% 33% 21%
دانشگاه صنعت نفت آبادان-حفاظت فنی 736تا 4560 48% 53% 36% 76% 45% 44% 2.9%
مرکز آموزش عالی لامرد-

حفاظت فنی

 

19673 1.4% 32% 36% %4 1.3% 8.9% 13.4%
مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین-

بازرسی فنی

 

14753تا 36032 14.7% 2.7% 56% 5.4% 8.7% 12.6% 8.6%
مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین

بازرسی فنی–نوبت دوم

 

24201تا 39190 21.4% 8% 34% 23% 14% 3% 14%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *