معرفی رشته مهندسی تعمیر و نگهداری

شنبه 16 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

رشته مهندسی تعمیر و نگهداری

آشنایی با رشته مهندسی تعمیر و نگهداری

با گسترش صنعت هواپیماسازی و ایجاد شرکت های هواپیمایی متعدد در کشور نیاز به تربیت نیروهای متخصص در جهت نگهداری و تعمیر تجهیزات هوایی هم احساس شد. تخصص هایی که می توانند یک پرواز مطمئن و ایمن را برای شرکت های هواپیمایی تضمین کنند.

اطمینان کامل از سلامت تمامی قطعات هواپیما، سلامت بدنه و دیگر قسمت های داخلی از توانایی های تخصصی و علمی متخصصان این رشته است.

قبل از پرواز، ایمنی تمامی قطعات داخلی و فنی هوایپما باید بررسی شوند تا در نهایت وضعیت سلامت و بهبودی باشند. برای پایداری و حفظ سلامتی قطعات فنی هر هواپیمایی، کارخانه ی سازنده ی آن هواپیما به کمک سازمان هوایی کشور سازنده ی آن هواپیما، برنامه ریزی چک کردن قطعات را پیاده سازی می کنند تا قطعات فنی در ساعات خاصی و قبل از هر پرواز بررسی و در صورت داشتن اشکال و یا نقص فنی، مشکل بر طرف شود و یا قطعه ی مربوطه تعویض گردد. که همیشه این بررسی، تعمير و تعويض قطعات هواپيما به صورت منظم و طبق یک برنامه ی ریزی مشخص شده از قبل و توسط سازمان هوایی کشوری انجام مي پذیرد.

کسانی می توانند به خوبی تشخیص دهند که هر قطعه بعد از چند ساعت پرواز نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد که اول از همه به خود هواپیما، تجهیزات و قطعات داخلی آن بخوبی آشنایی داشته باشند و تشخیص دهند که موتور هر هواپیمایی با دیگری فرق می کند و این تفاوت را بخوبی درک کنند. هر قطعه بعد از چند ساعت پرواز مثلا 50 ساعت و یا 400 ساعت در زمان های مقرر و تعیین شده از قبل بررسی و ارزیابی می شوند.

با توجه به این که کشور ما هنوز وارد صنعت هواپیما سازی نشده است از این رو همواره به نیروهای بومی جهت تعمیر و نگهداری هواپیما نیاز بوده است که این نیروها در ابتدا باید در دانشگاه تحصیلات آکادمیک این تخصص را بگذرانند.

 

صنعت هواپیما سازی

 

دروس دانشگاهی رشته مهندسی تعمیر و نگهداری در 4 بخش پایه ارائه می شوند:

1- آموزش و تسلط به زبان انگلیسی – چرا که اکثر کتب درسی این رشته به زبان انگلیسی است.

2- دروس عمومی و پایه همانند فيزيک، مکانيک، ترموديناميک و…

3- دروس تخصصی همانند آئروديناميک، موتور جت، موتور پيستوله، بدنه هواپيما، سيستم هاي هواپيما و …

4- کارگاه های عملی دروس تخصصی- که دانشجو علاوه بر آموزش مباحث تئوری، آموزش های عملی هم را خواهد گذراند.

 

داوطلبان بعد از فارغ التحصیلی به سازمان های هواپیمایی کشور معرفی می شوند تا در یکی از امتحانات بدنه و یا موتور هواپیما شرکت کنند و در صورت قبولی در این آزمون مدرک پایه را دریافت می کنند که بر مبنا و اعتبار این مدرک فارغ التحصیل این رشته می تواند در شرکت های حمل و نقل هوایی و یا کارخانجات تعمیر موتور و بدنه استخدام شود. متخصصان تعمير و نگهداری هواپيما پس از چند سال فعالیت و کسب تجربه در کارخانجات و شرکت ها، جهت گذراندن برخی دوره های تخصصی مورد نیاز آن کارخانه و یا شرکت به سازمان هوایی کشوری معرفی می شوند.

مثلا یک مهندس تعمیر و نگهداری برای تخصص یافتن در زمینه ی هواپیمای جدید سازمان هوایی کشور به نام موتور بوئينگ 747 يا بدنه ايرباس، باید دوره ی لازم را جهت گذراندن تخصص در این نوع موتور، بدنه و قطعات فنی هواپیما در خود سازمان هوایی کشوری بگذراند و بعد از کسب موفقیت در این دوره و با اعتبار این مدرک می تواند به هواپیمایی که در آن تخصص را گرفته اجازه پرواز بدهد یا خیر. همیشه باید صلاحیت پرواز هواپیما اول به تایید مهندس تعمیر و نگهداری آن برسد بعد دیگر امور قبل از پرواز صورت گیرد.

سطح علمی و فنی مهندسان تعمیر و نگهداری در حدی است که اگر فردا شرکتی در ایران شروع به ساخت و تولید هواپیما و قطعات فنی آن کند، فارغ التحصیلان این رشته می توانند وارد حوزه ی سازندگی هواپیمایی شوند. چرا که سطح تخصصی و فنی بالایی دارند. رشته ی مهندسی تعمير و نگهداری هواپيما، اصول طراحی و ساخت اولیه تا پیاده سازی کامل یک پروژه، بازسازي، ریکاوری و تعمير و نگهداري قسمت هايي از قطعات داخلی هواپيماها، هلي کوپترها، موشک ها و صنايع مشابه را آموزش مي دهد.

 

دروس دانشگاهی هواپیما سازی

 

سطح توانایی های فارغ التحصیل رشته مهندسی تعمیر و نگهداری :

مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما باید همانند یک پزشک که به خوبی بر تمام اعضای بدن و کارکردهای هر یک آشناست، مهندس این رشته نیز باید به تمامی قطعات و بدنه داخلی هواپیما آشنا و مسلط باشد و هواپیما را بخوبی بشناسد تا در صورت وقوع اشکال سریعاً تشخیص دهد مشکل کجا بوده است و با تعمیر یا تعویض قطعه، امنیت پرواز را تضمین نماید.

در نتیجه دانشجوي اين رشته بايد فردی خلاق، با پشتکار و با علاقه ی فراوان به کارهاي فني و مهندسی باشد تا بتواند دروس متفاوت و متنوع اين رشته را با موفقيت مطالعه کرده و در نهايت متخصص توانمندي شود.

علاقه، حوصله و پشتکار سه رکن اصلی موفقیت و کسب توانمندی های بالا در رشته ی مهندسی تعمیر و نگهداری است.

دانشجوي این رشته بايد به مباحث علوم پایه مانند رياضيات و فيزيک و مکانيک علاقه داشته و استعداد فني مهندسی داشته باشد، در واقع باید آدم فنی باشد.

توجه: رشته مهندسی تعمير و نگهداری هواپيما، فقط از بين داوطلبان مرد دانشجو مي پذيرد.

 

تعمیر هواپیما

 

آینده ی شغلی رشته مهندسی تعمیر و نگهداری 

وجود یک مهندس تعمیر و نگهداری در هر کارخانه و یا کلا سازمان هوایی، باعث حفظ سرمایه ی آن سازمان و جلوگیری از به هدر رفتن هزینه های اضافی و گران تعمیرات و نگهداری هواپیما میشود. متخصص این رشته میتواند با تعمیر یک قطعه ی گران قیمت و کم یاب در داخل کشور، جلوی هزینه های اضافی را بگیرد و این اصل مهم چیزی است که مسئولان کارخانه جات و شرکت های هواپیمایی به خوبی به اهمیت وجود آن پی برده اند.

جالب است بدانید که متخصص فنی با تجربه در این رشته نه تنها در داخل کشور بلکه در سطوح بین المللی نیز بروی تخصص و دانش وی بسیار حساب باز می شود و میتوان گفت که این نیرو یک متخصصی است که دلارها ارزش بین المللی دارد.

چرا که از هر نظر که بخواهیم به این رشته بنگریم از لحظه ی قبل پرواز تا پرواز هواپیما و فرود سالم هواپیما و مسافرین همه و همه نشان از وجود متخصصین زبده و بسیار فنی تعمیر و نگهداری در آن سازمان دارد.

فقط  تعداد اندکی از داوطلبین ممتاز این رشته جذب خود سازمان هوایی کشور می شوند و بقیه فارغ التحصیلان می توانند در دیگر شرکت های حمل و نقل هوایی و صنایع ساخت و تولید برخی تجهیزات استخدام شوند و در نهایت این که فارغ التحصیلان این رشته چون به خوبی به مباحث مکانیک و الکترونیک تسلط دارند به راحتی جذب شرکت های تولید کننده ی خودرو همانند ایران خودرو می شوند. در نتیجه میتوان به صراحت گفت که هیچ یک از این نیروهای زبده و فنی کشوری بعد از فارغ التحصیلی بیکار نخواهد بود و همه جذب اشتغال می شوند چرا که نیاز کشور به این افراد متخصص روز به روز در حال افزایش است و کشورمان ایران به سمت خودکفایی در صنایع وابسته در حال پیشروی است.

 

درس های رشته مهندسی تعمیر و نگهداری

دروس پایه:

رياضي عمومي، فيزيك مكانيك، فيزيك حرارت، شيمي عمومي، فيزيك الكتريسته و مغناطيس، برنامه‌نويسي كامپيوتر، معادلات ديفرانسيل.

دروس تخصصی:

استاتيك،‌ مباني مهندسي برق الكترونيك، مقاومت مصالح، ديناميك عمومي، اصول ارتعاشات، تئوري ماشين، مكانيك سيالات عمومي، ترموديناميك عمومي، علم مواد،‌ تكنولوژي و روش‌هاي جوشكاري، كارگاه جوشكاري، طراحي اجزاء ماشين، ايمني در محيط كار، انتقال حرارت عمومي،‌ نقشه‌كشي صنعتي،‌ اصول مديريت، آئروديناميك، كارگاه ماشين‌ابزار،‌ پروسه‌هاي ساخت و مواد، مباني و كنترل خوردگي، تست‌هاي غيرمخرب، ساختمان هواپيما،‌ مكانيك پرواز، موتورهاي پيستوني، كارگاه موتورهاي پيستوني، موتور جت،‌ نقشه‌كشي تخصصي،‌ كارگاه تعمير بال و بدنه،‌ سيستم‌هاي الكتريكي هواپيما، سيستم‌هاي اندازه‌گيري و آلات دقيق هوايي، آناليز سيستم‌هاي هواپيما، كارگاه سيستم‌هاي هواپيما، زبان تخصصي سيستم‌هاي مكانيكي هواپيما مقرارت هواپيمايي، كارآموزي، پروژه تخصصي.

توجه: اکثر دروس این رشته آزمایشگاهی و کارگاهی هستند.

اگر خود را فردی فنی و یا علاقمند به کارهای فنی می دانید و از این که همیشه در حال تعمیر و البته با لباس کار روغنی باشید، ابایی ندارید… این رشته بسیار مناسب شما خواهد بود چرا که کشور ما تا سالهای آینده و نه چندان دور به این نیروهای با ارزش و متخصص نیاز خواهد داشت و آینده ی شغلی شما مطمئن است.

 

با توجه به اینکه در سال گذشته فقط (مرکز آموزش عالي هوانوردي و فرودگاهي کشور اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته کرده است) نتایج زیر مربوط به قبولی تعدادی از داوطلبان در رشته مهندسی تعمیر و نگهداری کنکور 94 است.

رتبه ی قبولی کشوری ادبیات عربی معارف زبان ریاضی فیزیک شیمی
5645 17% 90% 72% 69% 22% 64% 25%
5864 21% 42% 76% 48% 34% 51% 20%
6356 45% 82% 90% 94% 40% 42% 3%
6370 30% 31% 64% 36% 43% 44% 17%
7692 45% 49% 69% 65% 18% 44% 22%
11314 48% 45% 80% 53% 32% 34% 37%

 

مشاهده برچسب ها
 • امید لک گفت:

  اولین جایی بود که گفته چی باید برای کنکور بخونیم ممنونم
  لطفا اطلاعات بیشتری برای من ایمیل کنید و یا شماره تماس برای برقررای ارتباط به من بدید

 • Faeze گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  آیا از طریق رشته تجربی هم میشود وارد این رشته شد؟

  1. سمانه الکایی سمانه الکایی گفت:

   سلام. خیر

 • مها گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  یعنی به هیچ وجه برای یک خانم جایی تو این رشته نیست؟

  1. شاهین نقدی گفت:

   با سلام.

   در اینجا ذکر شده که خیر ؛ ولی در منابع معتبر مثل کتاب ” آشنایی با صنعت هوانوردی و نحوه ورود به آن ” با مولفان ” امید شهبازی – محمد شفیع خانی ” ، نوشته شده است که هیچ ممنوعیتی برای خانم ها وجود ندارد.

   موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *