معرفی رشته مهندسی خودرو

معرفی رشته مهندسی خودرو

رشته مهندسی خودرو

آشنایی با رشته مهندسی خودرو

دوستان عزیز اگر بخواهید تعریف دقیقی از رشته مهندسی خودرو که رشته ای جذاب و بیشتر عملی است داشته باشید باید بگویم که مهندسی خودرو، رشته ای است که برای طراحی، ساخت، بهینه سازی و تعمیر انواع خودروهایی که روی زمین حرکت می کنند به کار می رود. تعریف زمینی بودن خودرو برای این است که خودرو به هر نوع وسیله ای که دارای سیستم حرکت باشد گفته می شود پس کشتی، هواپیما و حتی فضاپیماها را هم شامل می شود. اما در رشته مهندسی خودرو منحصرا به خودروهای قابل حرکت روی زمین پرداخته می شود.

خوب است بدانید با شرایط پیش آمده مثل گران شدن سوخت های فسیلی و تمام شدن منابع سوختی مهندسی خودرو کمک بزرگی برای ایجاد شرایط بهتر در صنعت خودروسازی است. مثلا تولید خودورهای برقی و هیبریدی که از پیشرفت های بوجود آمده در این رشته است نتیجه تلاش مهندسین خودروساز است.

حتما برایتان جالب خواهد بود که بدانید کشور ما با الگو برداری از کشورهایی از جمله انگلیس و آمریکا، دانشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم ‌و صنعت را به عنوان اولین دانشکده‌ در ایران و خاورمیانه در سال ۱۳۷۹ با جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد آغاز کرد.

 

مقاطع و گرایش ها

برای این رشته سه گرایش زیر وجود دارد:

قوای محرکه

آشنایی با انواع موتورها و سیستم احتراق آن ها

سیستم تعلیق

گرایشی در مبحث راحتی و ایمنی خودرو

سازه و بدنه خودرو

پیشرفت های بدست آمده در صنعت بدنه خودرو که از آن جمله استفاده از موادی مثل کامپوزیت ها، میکروکامپوزیت ها، میکروآلیاژها، سرامیک ها و انواع پلیمرهاست.

 

آینده شغلی

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در کارخانه های خودروسازی با توجه به نوع گرایش و تخصصشان مشغول به کار شوند و مسلما نسبت به مهندسین مکانیک که اغلب در این کارخانه ها مشغول به کار می شوند در اولویت خواهند بود. وسعت این رشته تا حدی است که فارغ التحصیلان این رشته تقریبا نگرانی برای اشتغال خود نخواهند داشت.

 

دروس و واحدهای دانشگاهی

دروس پایه این رشته شامل دروس عمومی دیگر رشته‌های مهندسی، از جمله ریاضیات و فیزیک می‌باشد و شخص را برای رویکرد برخورد علمی با مسائل و قوانین آماده می‌سازد.

افراد با گذراندن دروسی هم چون مکانیک سیالات، ترمودینامیک، انتقال حرارت و مبانی مهندسی برق با اصول اولیه مکانیک و مهندسی آشنا می‌شوند. آنان سپس با دروس تخصصی‌تری هم چون مبانی مهندسی خودرو، مبانی دینامیک خودرو، سیستم های شاسی و بدنه، و آیرودینامیک خودرو به عرصه صنعت خودرو وارد می‌شوند. علاوه بر این با ارائه مباحثی هم چون اقتصاد مهندسی در صنعت خودرو و مدیریت صنعتی در خودرو، شخص با مسائل مدیریتی و اقتصادی خودرو که ضامن پیشبرد کارها و طرح های صنعتی در دنیای واقعی است، آشنا می‌شود.

هم چنین در این رشته انواع کارگاه ها و آزمایشگاه ها برای آشنایی عملی دانشجو با علوم پایه، مهندسی و مخصوصا خودرو ارائه می‌شود. ضمنا با کار در آزمایشگاه های پژوهشی و هم چنین همکاری با مراکز تحقیقاتی صنعت خودروی کشور، تحقیقات بنیادی نابی در این زمینه انجام می‌شود.

 

رشته مهندسی خودرو

 

دانشگاه های پذیرنده

دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی – تهران (رشته های دارای تعهد به آموزش و پرورش)

دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی – تهران (رشته های آزاد)

دانشگاه پیام نور تهران – تهران شمال

دانشگاه پیام نور البرز – مرکز کرج

دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی – مرکز تبریز

دانشگاه پیام نور اصفهان – مرکز اصفهان

انشگاه پیام نور استان مرکزی – مرکز اراک

دانشگاه پیام نور کرمان – مرکز کرمان

دانشگاه پیام نور فارس – مرکز شیراز

دانشگاه پیام نور خراسان رضوی – مرکز مشهد

 

درصد و رتبه های دانشگاه های پذیرنده

دوستان خوبم در جدول زیر هم می توانید رتبه ها و درصدهای لازم برای قبولی در تعدادی از دانشگاه ها را ملاحظه کنید. یادآوری می کنم که جدول زیر فقط برای تعدادی از دانشگاه ها در نظر گرفته شده و طبیعتا برای دانشگاه های مختلف درصدها و رتبه ها متفاوت خواهد بود.

دانشگاه رتبه کشوری ادبیات فارسی عربی معارف زبان ریاضی فیزیک شیمی
دانشگاه پیام نور البرز 19788 10.7% 10.7% 25.4% 18.7% 4.4% 11.2% 7.7%
دانشگاه تربیت دبیر شهیدرجایی تهران 3943 42.7% 34.7% 61.4% 50.7% 28.4% 39.3% 27.7%
دانشگاه پیام نور اصفهان 32555 2.7% 9.4% 14.7% 0% 1.3% 10.4% 0%
دانشگاه پیام نور کرمان 40490 -2.6% 12% 49.4% 0% 1.3% -1.4% 8.6%
دانشگاه پیام نور فارس 38831 5.4% 28% 24% -1.3% 0% -0.7% 2%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *