معرفی رشته مهندسی شهرسازی

معرفی رشته مهندسی شهرسازی

رشته مهندسی شهرسازی

آشنایی با رشته مهندسی شهرسازی

تا حالا شده وقتی از کنار یه شهری عبور می کنید از چینش ساختمان ها، راه های ارتباطی، فضای داخلی و… یک شهر خوشتون بیاد؟

می دونید که زیبایی یک شهر چقدر بر روحیه و سلامتی روانی ساکنینش تاثیر میذاره؟

میدونی که امروزه یکی از دلائلی که باعث میشه ماها این قدر عصبی و کم تحمل باشیم اینه که در شهرهایی زندگی می کنیم که زیاد به زیباییشون توجه نشده است؟

میگن که تا سال 1400 هجری شمسی جمعیت کشور ما به 120 میلیون نفر خواهد رسید که 80 درصد این 120 میلیون نفر در شهرها ساکن میشن. یعنی کمتر از 4 سال دیگر کشور ایران حدود 96 میلیون شهر نشین خواهد داشت؛ خوب ما این همه آدم شهر نشین داریم اما نمی دونیم چجوری توی یه شهر جاشون بدیم و مدیریتشون کنیم و ­چجوری امنیت و آسایششون رو فراهم کنیم!

این جاست که ما به اهمیت یه رشته با حال به اسم “مهندسی شهر سازی” پی می بریم

اولین شهر ساز شخصی به نام “هیپوداموس” بود که تقریبا 480 سال قبل میلاد زندگی می­ کرد. این آقا پایه گذار اصولی علمی و منطقی، برای شهر سازی بود. هیپوداموس معتقد بود که باید هر شهر چندین محله داشته باشه و ساکنین هر محله در آسایش و امنیت کامل باشند. از هیپوداموس تا قرن نوزدهم این اصول زیاد مدنظر قرار داده نمی شد، تا این که در قرن نوزدهم به علت گسترش شهر نشینی، بشر به این فکر افتاد که برای تاسیس و گسترش شهرها نیاز به قوانینی دارد تا در آینده با مشکل روبرو نشود و این به معنای دوباره جان گرفتن رشته مهمی به نام “مهندسی شهر سازی ” شد.

مهندسی شهرسازی یکی از رشته های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته های آزمون سراسریه که داوطلبین در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی می تونن انتخابش کنن.

در پنجاه سال گذشته خیلی این رشته طرفدار پیدا کرده و کلی دانشگاه و دانشکده در کل دنیا این رشته رو با کمال میل در لیست رشته های موجود خودشون آوردن مخصوصاً از وقتی که فهمیدن اطلاعات این رشته منجر به حل بسیاری از مشکلات شهر سازی میشه!

کشور ما هم که تا دلتون بخواد نیاز به مهندسین شهر سازی داره و درست به همین دلیله که خیلی از دانشگاه ­ها و مراکز آموزشی رشته ای به نام مهندسی شهر سازی رو دارن.

برای ساختن یک ساختمان فقط مهندسین معماری کفایت می کنند، اما مسائل مربوط به شهر و مؤلفه های آن به دیدی جامع و کلان نیاز داره. اگر بخواهیم منطقی هم نگاه کنیم شهرداران ما نیز باید این رشته رو تا جایی که امکان داره فرا بگیرند چون وظیفه اصلی شهرداران ایجاد و توسعه شهری بدون هیچ دغدغه و مشکل می ­باشد.

برای یه شهر نه تنها به بحث معماری و ساختمان هاش باید توجه کرد، بلکه باید مسائل مهمی چون ترافیک، حمل و نقل، عمران، آمار، روان شناسی، اقتصاد، مدیریت و… رو هم مدنظر داشت؛ پس این رشته را می توان ترکیبی از چندین رشته دانست.

 

توانمندی و ویژگی های لازم رشته مهندسی شهرسازی

دانشجوی رشته شهرسازی باید اطلاعات عمومی خوبی داشته باشه و در دانشگاه نیز به این اطلاعات عمق و وسعت بیشتری ببخشد، یعنی اهل فکر کردن و تحلیل باشد. رشته شهرسازی نیاز به مطالعه زیاد، کارهای فیزیکی گسترده و برداشت های میدانی بسیاری دارد و به همین دلیل دانشجو باید وقت زیادی را به رشتش اختصاص بدهد. باید قدرت تحلیل بالایی داشته و در طراحی زبردست باشد. دانشجوی این رشته باید زیبا شناسی هم یاد بگیرد و با طراحی و مفاهیم هنری مثل روان شناسی رنگ ها آشنا باشد و در عین حال به مفاهیم تکنیکی و اصول فنی کار مثل نقشه برداری، رسم فنی، پرسپکتیو، هندسه فضایی، مدل سازی، ریاضی و مسائل انسانی علاقمند باشد. هم چنین باید در ریاضیات به ویژه آمار مسلط باشد، چون جمع آوری و تحلیل اطلاعات تحقیقات این رشته، نیاز به آمار و تحلیل آماری دارد. این روزا آشنایی با کامپیوتر و تسلط بر زبان انگلیسی در موفقیت یک دانشجو می تواند خیلی تاثیر بگذارد، پس از این دو مفهوم غافل نمونید.

اگر می خواهید در شغل مهندسی شهرسازی موفق باشید و به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پر درآمدی را در حوزه تخصصی خود یعنی مهندسی شهرسازی پیدا کنید، یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی شهرسازی مانند CityEngine ،Auto Cad ،GeoShow3D و دیگر نرم افزارها یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

در سطح کارشناسی از دانشجوی شهرسازی انتظار می رود که دید هندسی و درک فضا داشته باشد و بتواند در طراحی، فضا را به صورت دو بعدی و سه بعدی تصویر کند. دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد طراحی شهری، باید در طراحی توانا باشند و به همین دلیل است که در مقطع کارشناسی ارشد ازشون آزمون طراحی گرفته میشه!

بازم لازمه این پیشنهاد دوستانه رو به شما بدم که در طی تحصیل در این رشته، باید کارهای تحقیقاتی و عملی بسیاری انجام بدین.

 

دروس رشته مهندسی شهرسازی

دروس این رشته در کل چهار سال تحصیلی عبارتند از:

درآمدی‌ بر شهرشناسی‌، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، درک‌ و بیان‌ محیط‌ شهری‌، مبانی‌ جغرافیا، مبانی‌ اقتصاد، بوم‌شناسی‌ طبیعی‌ و انسانی‌، کاربرد ریاضیات‌ در شهرسازی‌، کارگاه‌ بیان‌ تصویری‌، کاربرد هندسه‌ در شهرسازی‌، زبان‌ تخصصی‌، کاربرد نقشه‌برداری‌، کاربرد رایانه‌ در شهرسازی‌، تاریخ‌ و فرهنگ‌ شهرنشینی‌ جهان‌، تاریخ‌ و فرهنگ‌ شهرنشینی‌ ایران‌، آشنایی‌ با مبانی‌ معماری‌ و ساختمان‌، مبانی‌ مهندسی‌ شبکه‌ حمل‌ و نقل‌، کارگاه‌ مهندسی‌ شبکه‌ حمل‌ و نقل‌‌، مبانی‌ مهندسی‌ تأسیسات‌ شهری‌، کارگاه‌ مهندسی‌ تأسیسات‌ شهری‌، طراحی‌ و کاربرد نظام‌ اطلاعات‌، آمار و روش‌های‌ کمی‌ در شهرسازی‌، آشنایی‌ با مصالح‌ و ساخت‌، جغرافیای‌ شهری‌، جامعه‌شناسی‌ شهری‌، اقتصاد شهری‌، کارگاه‌ مطالعات‌ شهری‌، حقوق‌ و قوانین‌ شهری‌، مبانی‌ و روش‌های‌ برنامه‌ریزی‌ شهری‌، مبانی‌ و روش‌های‌ طراحی‌ شهری‌، کارگاه‌ برنامه‌ریزی‌ شهری‌ (کاربری‌ زمین‌)، کارگاه‌ طراحی‌ شهری‌، مبانی‌ و روش‌های‌ برنامه‌ریزی‌ مسکن‌، کارگاه‌ برنامه‌ریزی‌ مسکن‌، مدیریت‌ و سازمان‌ اجرایی‌ شهری‌، کارگاه‌ طرح‌های‌ اجرایی‌، شناخت‌ فضاهای‌ شهری‌ ایران‌، روش‌ تحقیق‌ در شهرسازی‌، کارگاه‌ آماده‌ سازی‌ زمین‌، کارگاه‌ برداشت‌ کاربری‌، طرح‌ نهایی‌.

 

بازارکار رشته مهندسی شهرسازی

 

فعالیت های مهندسین شهر سازی

برنامه‌ریزی‌ شهری‌، برنامه‌ریزی‌ حمل و نقل، برنامه ریزی اقتصادی و اجتماعی، برنامه‌ریزی‌ شبکه‌های‌ زیر ساختی‌ مثل‌ آب‌، برق‌ و تلفن، طراحی‌ شهری‌، برنامه‌ریزی‌ محیط‌ زیست‌، مدیریت شهری و برنامه ریزی زمین و مسکن.

 

ادامه تحصیل

این رشته در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد. فقط باید به این نکته توجه کرد که برای مقطع دکترا فقط امکان پذیرش در دو دانشگاه تهران و شهید بهشتی وجود دارد.

 

بورسیه و تحصیل در خارج از کشور

متقاضیان این رشته می توانند توسط دانشگاه های خارج از کشور نیز پذیرش شوند، زیرا این رشته یکی از رشته های پرطرفدار در داخل و خارج از کشورمان محسوب می شود.

مهندسی شهرسازی یکی از رشته های جوان محسوب میشه و به علت جدید بودن در آینده بازار کار خوبی خواهد داشت.

 

بازار کار فارغ التحصیلان رشته مهندسی شهرسازی

مهندسین شهر سازی در بسیاری از زمینه ها می توانند به فعالیت بپردازند، البته برای بیشتر این فعالیت ها، نیاز به دریافت پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی می باشد. مهندس شهرسازی می تواند در سازمان ­های وابسته به مسائل سکونتی و شهری از جمله وزارت راه و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، شرکت عمران شهرهای جدید، مراکز تحقیقاتی مسکن و شهرسازی، استانداری ­ها، بنیاد مسکن، شهرداری ­های مناطق و نواحی شهری و سازمان ­های وابسته به آن ها مانند دفاتر نوسازی بافت ­های فرسوده، سازمان نوسازی، سازمان زیباسازی شهری و سازمان های پیشگیری از مدیریت بحران استخدام شوند. در صورت داشتن سرمایه، تجربه و سایر شرایط لازم، مهندس شهرسازی می تواند به طور مستقل به تاسیس شرکت مهندسی مشاور شهرسازی بپردازد و در بخش خصوصی مشغول به کار شوند. هم چنین با موفقیت در آزمون مربوطه می تواند به عنوان کارشناس رسمی دادگستری به حل پرونده های مرتبط به حوزه کاری خود یعنی انجام امور مربوط به شهر سازی بپردازد.

از آن جا که شهر نشینی پدیده ای رو به رشد می باشد، لذا لزوم بکارگیری متخصصان شهرسازی جهت برنامه ریزی، طراحی و اجرای پروژه های مربوط به این حوزه روز به روز بیشتر شده و در نتیجه نیاز به این افراد در بازار کار بیشتر می ­شود.

 

دانشگاه هایی که در رشته مهندسی شهرسازی پذیرش دارند

دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه شیراز، دانشگاه مازندران (بابلسر)، دانشگاه امام خمینی قزوین، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه ارومیه، دانشگاه هنر (کرج)، دانشگاه کردستان، دانشگاه گیلان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه یزد، دانشگاه سمنان، دانشگاه بجنورد و… که رشته مهندسی شهر سازی اقدام به پذیرش دانشجو می کنند.

 

کارنامه بعضی از قبولی های سال 94 در رشته مهندسی شهرسازی
دانشگاه محل تحصیل شیمی فیزیک ریاضیات زبان معارف اسلامی عربی ادبیات فارسی رتبه

در منطقه

دانشگاه تهران %48.6 %47.5 %25.4 %45.4 %84 %85.4 %42.7 1439 ریاضی، دختر، روزانه،

منطقه 1

دانشگاه

تهران

%12.4 %38.6 %34 %65.4 %66.7 %77.4 %54.7 3800 ریاضی، دختر، روزانه، منطقه 2
دانشگاه سمنان %23.9 %34.9 %10.5 %38.7 %69.4 %28 %44 4288 ریاضی، پسر، روزانه، منطقه 2
دانشگاه کردستان %18.1 %28.8 %5 %16 %54.7 %28 %32 3535 ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه 3

دانشگاه  ارومیه %22.9 %11.2 %10.7 %10.7 %70.7 %14.7 %29.4 8245 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

دانشگاه بجنورد %8.6 %-1.4 %12.4 %34.7 %41.4 %17.4 %21.4 17343 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 1

دانشگاه پیام نور زنجان %2.9 %3 %5.6 %4 %13.4 %16 %10.7 76128 ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه 2

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *