معرفی رشته مهندسی شیمی

معرفی رشته مهندسی شیمی

رشته مهندسی شیمی

آشنایی با رشته مهندسی شیمی

خیلی ها این تصور اشتباه رو دارن که رشته شیمی با مهندسی شیمی یکی هست. قبل از این که بخوام واستون این رشته رو معرفی کنم، باید این سوء تفاهم بزرگ رو رفع کنم که رشته شیمی و رشته مهندسی شیمی دو رشته کاملا متفاوت هستند و فارغ التحصیل های این دو رشته هر کدوم توانایی ها و دانش های منحصر به رشته خودشون رو دارن و هیچ کدوم نمیتونن جای دیگری رو بگیرن. (برای اطلاعات بیشتر به معرفی رشته شیمی مراجعه کنید).

مهندس شیمی، مهندسیه که کمی هم شیمی بلده ولی شیمیدان نیست! در واقع مهندس شیمی، دانشی رو که شیمیدان ها از طریق تحقیق و پژوهش بهش رسیدن رو توی مقیاس صنعتی پیاده میکنن. میخوام توی یه مثال کلی تفاوت یک مهندس شیمی و شیمیست رو بهتون نشون بدم. فکر کنید توی یک واحد صنعتی یک راکتور وجود داره که توی اون راکتور یک یا چند واکنش شیمیایی انجام میشه. کار شیمیست اینه که اطلاعات لازم برای مواد اولیه، شرایط انجام واکنش، کاتالیزورها و… میده. اما کار مهندس شیمی، طراحی راکتور و فرآیندها با توجه به اطلاعاتیه که شیمیست در اختیارش قرار میده.

 

گرایش های رشته مهندسی شیمی در دوره کارشناسی

در مقطع کارشناسی، در بعضی از دانشگاه ها دانش‌آموزان پذیرفته‌ شده، رشته‌ مهندس شیمی بدون گرایش رو انتخاب می کنن و بعد از گذروندن دو سال از تحصیل دانشگاهی خودشون، گرایش مد نظرشون رو با توجه به سابقه‌‌ تحصیلیشون تعیین می‌کنن. در بعضی از دانشگا‌‌ه‌ها هم از همون ابتدای کار، رشته‌ مهندسی شیمی با گرایش‌ های خاص معرفی می شه اما توجه کنید که انتخاب گرایش در دوره کارشناسی اهمیت زیادی نداره، چون که اکثر درس های گرایش های مختلف یکی هستن و در تعداد واحدهای خیلی کمی با هم تفاوت دارن. پس با توجه به این، اگر شما بخواید گرایشتون رو در دوره کارشناسی ارشد تغییر بدید، مانعی برای این کار وجود نداره.

از جمله گرایش‌های رشته مهندسی شیمی عبارتند از

صنایع پتروشیمی، صنایع نفت و گاز، صنایع غذایی، بیوتکنولوژی، نانوتکنولوژی، مهندسی فرآیند و…

 

درس های رشته مهندسی شیمی

حدود 35 تا 45 درصد از درس های مهندسی شیمی با بقیه رشته های مهندسی یکسان هست. (15 درصد دروس عمومی، 20 درصد دروس پایه (ریاضی و فیزیک)، 10 درصد دروس مهندسی عمومی). 15 درصد از دروس مهندسی شیمی مربوط به دانشکده شیمی هست. 40 تا از دروس مهندسی شیمی مربوط به دروس اصلی (25 درصد) و اختیاری مربوط به گرایش (15 درصد) هست.

درس های اختصاصی این رشته عبارت هستن از: موازنه ماده و انرژی، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، انتقال حرارت، انتقال جرم، سینتیک و طراحی راکتور، کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی، کنترل فرآیندها، عملیات واحد، طرح و اقتصاد مهندسی.

(بسیاری‌ از دروس‌ این‌ رشته‌ همراه با آزمایشگاه‌ است‌)

 

دانشگاه هایی که رشته مهندسی شیمی را تدریس می کنند

رشته مهندسی شیمی در دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، امیرکبیر، علم و صنعت ایران، شیراز، فردوسی مشهد، صنعتی اصفهان، صنعت نفت، تبریز، کاشان، اصفهان، یزد، سمنان، صنعتی همدان، شهید باهنر کرمان، خلیج فارس بوشهر، صنعتی سهند تبریز، رازی کرمانشاه، گیلان، کردستان، مازندران، صنعتی بابل، صنعتی ارومیه، محقق اردبیلی، صنعتی جندی شاپور دزفول، صنعتی بیرجند، ایلام و… تدریس میشه.

 

بازارکار رشته مهندسی شیمی

 

ادامه تحصیل در مقاطع بعدی

امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی تا مقطع دکترا وجود داره. از خوبی های رشته مهندسی شیمی اینه که با توجه به گرایش های بسیار زیاد و متنوع اون، انتخاب های زیادی برای مقاطع بالاتر از کارشناسی، برای شما وجود داره. از جمله گرایش های این رشته برای مقطع کارشناسی ارشد میشه به این موارد اشاره کرد: طراحی فرآیندهای صنعت نفت، صنایع غذایی، بیوتکنولوژی، پلیمر، صنایع گاز، ترموسینتیک و کاتالیست، پدیده های انتقال و فرآیند های جداسازی، محیط زیست، پتروشیمی، نانوفناوری و صنایع شیمیایی معدنی.

 

آینده شغلی رشته مهندسی شیمی

تقریباً هر چیزی که شما در زندگی روزمره به کار می‌برید (مثل پلاستیک، فلز، پارچه، کاغذ، غذا، لوازم آرایش، دارو و …) به کمک مهندس های شیمی ساخته میشه. رشته مهندسی شیمی در کشور ما یکی از رشته‌های مهم و پرکاربرد هست. چرا که ما به عنوان یک کشور نفت خیز برای استخراج، پالایش ، انتقال نفت و همین طور برای تبدیل نفت به فرآورده‌های شیمیایی که دارای ارزش افزوده بسیار زیادی هستند، به مهندس های شیمی نیاز داریم.
فعالیت در دو بخش مهم صنعت تنها منحصر به مهندس های شیمی هست. یعنی تنها یک مهندس شیمی میتونه در یکی از این دو بخش فعالیت داشته باشه که این دو بخش عبارتند از:

الف) طراحی راکتورها

به عبارت دیگه دستگاه هایی که در اون ها واکنش‌های شیمیایی اتفاق می‌افته. مثل راکتورهای صنعت پتروشیمی که در اون ها از ترکیب دو یا چند ماده، ماده جدید به وجود میاد.

ب) طراحی دستگاه هایی که کار جداسازی مواد رو انجام میدن

برای مثال نفت خام، مخلوط پیچیده‌ای هست که از ترکیب مواد زیادی تشکیل شده و به همین علت به صورت اولیه قابل استفاده نیست. بلکه باید تجزیه بشه و از اون نفت سفید، گازوئیل، بنزین، مازوت و … به دست بیاد. کار فوق توسط دستگاه تقطیر انجام می‌شه که طراحی آن بر عهده مهندس های شیمی هست. البته فرآیند جداسازی منحصر به تقطیر نیست بلکه انواع و اقسام تحولات رو داریم که در اون تحولات، جداسازی مواد انجام می‌گیره مثل استخراج مایع از مایع ،‌دستگاه جذب سطحی ، لیچینگ و موارد متعدد دیگه.
به عبارت دیگر مهندس شیمی دستگاه هایی را طراحی می‌کنه که در اونا واکنش‌های شیمیایی و یا فرآیند جداسازی انجام میشه. در این میون مهندس های شیمی به عنوان گرداننده های این صنایع نقش بسیار مهمی دارند. در واقع جامعه به شدت نیاز به مهندس شیمی داره، چون علاوه بر صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، همه کارخانه‌ها از جمله کارخانه‌های سیمان، سرامیک، صنایع غذایی و حتی نیروگاه ها به مهندس شیمی نیاز دارند.

 

با چه رتبه و درصد هایی می توان در رشته مهندسی شیمی قبول شد

در جدول زیر کارنامه داوطلب های قبول شده در رشته مهندسی شیمی در آزمون سراسری سال 94 دانشگاه های مختلف نشون داده شده

 

شیمی فیزیک ریاضی زبان معارف عربی ادبیات رتبه کشوری  
38.1 54.9 46.1 100 86.7 84 80 817 دانشگاه صنعتی شریف
42.9 46 25.8 65.4 94.7 89.4 66.7 2445 دانشگاه علم و صنعت ایران
23.9 51.2 52.5 58.7 69.4 64 40 4937 دانشگاه صنعتی اصفهان
35.3 54.9 14.2 28 78.7 62.7 50.7 6660 دانشگاه شیراز
15.3 39.3 22.9 49.4 57.4 45.4 41.4 10454 دانشگاه کاشان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *