معرفی رشته مهندسی صنایع

معرفی رشته مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع

آشنایی با رشته مهندسی صنایع

مهندسی صنایع رشته ای هست که با طراحی، بهبود و پیاده سازی سیستم های یکپارچه از افراد، مواد، اطلاعات، تجهیزات و انرژیی مرتبط هست و در این راه از علوم ریاضی، طبیعی، اجتماعی و نیز قوانین و روش های تجزیه و تحلیل مهندسی و دانش تخصصی خود بهره میگیره.

این روزها با رشد و پیشرفت سریع تکنولوژی و تبدیل سیستم های تولیدی و خدماتی کوچک و سنتی به کارخانه ها و موسسه های بزرگ و پیچیده، تکیه به مدیریت سنتی، امکان پذیر نیست بلکه به روش های علمی و فنی برای مدیریت و اداره این واحد ها نیاز هست.

از طرف دیگه مقیاس تولید و خدمات اون قدر گسترش پیدا کرده که رشته های مهندسی سنتی نمیتونن پاسخگوی همه مسال این مؤسسه ها باشن. برای جبران این کمبود در قرن حاضر، به ویژه در چند دهه اخیر، از پیوند رشته های گوناگون، رشته جدیدی تحت عنوان مهندسی صنایع به وجود اومده.

مهندس صنایع راه های جلوگیری از هدر رفتن مواد، تجهیزات و ماشین آلات در فرآیند تولید رو پیدا و پیاده سازی می کنه. او بیشتر درگیر افزایش بهره وری در مدیریت منابع انسانی، روش ها و تکنولوژیه.

مهندس صنایع در خصوص راه های استفاده موثر و کارا از نیروی کار، ماشین آلات، مواد، اطلاعات و انرژی برای تولید محصول یا ارائه خدمات به مدیران صنایع مشاوره می ده. در واقع مهندس صنایع پلی بین مدیران سازمان و سایر عوامل از جمله سیستم ها و کارکنان اون هست.

کار مهندس صنایع تنها به بخش صنعت محدود نیست و بخش های خدماتی، تجاری و هر جایی که نیاز به برنامه ریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا بهره وری داره رو در بر می گیره.

 

گرایش های رشته مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی

رشته صنایع در دوره کارشناسی دارای چهار گرایش زیر هست

برنامه‌ ریزی و تحلیل سیستم ‌ها:

گرایش برنامه ‌ریزی و تحلیل سیستم‌ ها تا حدودی جنبه نرم‌ افزاری داره و بیشتر به ارائه‌ راهکارهای سیستماتیک می ‌پردازه. در واقع هدف این گرایش تربیت کارشناس هایی هست که بتونن با بهره‌ گیری از روش‌ های جدید و سیستماتیک و مدل ‌های ریاضی، مسائل واحدهای صنعتی رو تجزیه و تحلیل کنن و بیشترین رهنمودها رو برای استفاده از منابع موجود در عملکرد اجزای تشکیل سیستم دهنده ارائه بدن.

تولید صنعتی:

گرایش تولید صنعتی، فن به کارگیری مهارت های تکنیکی – اقتصادی و استفاده موثر و نظام یافته از نیروی انسانی، زمان، ماشین آلات، ساختمان و مواد به منظور تولید کالا با کیفیت مطلوب هست. مهندس تولید صنعتی با استفاده از علوم مختلفی که کسب کرده قادره با تجزیه و تحلیلی که پیرامون برنامه ریزی تولید، کنترل و مدیریت پروژه، کنترل کیفیت، بهبود کارایی تولید و طرح ریزی های گوناگونی که در واحدهای اجرایی انجام می ده امکان موثرتر به تولید رسیدن فرآورده ها یا عرضه مطلوب تر خدمات رو پدید بیاره.

تکنولوژی صنعتی:

این گرایش با دیدی فنی تر به مسائل نگاه میکنه. کارشناس های این رشته از نظر فنی بسیار نزدیک به مهندس های مکانیک گرایش ساخت و تولید هستن. هدف‌ این‌ گرایش‌ تربیت‌ تکنولوژیست‌ های‌ کارخانه‌ هست.‌

ایمنی صنعتی:

گرایش‌ ایمنی‌ صنعتی‌ به‌ مسائل‌ مشکل‌ ساز در صنعت‌ از لحاظ‌ ایمنی‌ می‌ پردازه؛ یعنی تلاش میکنه تا با اجرای دستورالعمل ‌ها از خطرات احتمالی جلوگیری کنه و در صورت بروز مشکل یا خطری، راهی برای رفع اون پیدا کنه. از جمله‌ این‌ مسائل‌ میشه به‌ کوره ‌ها یا آلودگی‌ هوا اشاره‌ کرد.

البته گرایش‌ های ذکر شده در سطح کارشناسی تفاوت زیادی با هم ندارن. دانشجویان هر کدوم از گرایش‌های فوق از بین 140 واحدی که در دوره‌ کارشناسی می‌ گذرونن تنها 30 واحد متفاوت با یکدیگر دارن.

 

مهندسی صنایع

 

درس های رشته مهندسی صنایع

درس های مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف‌ مهندسی‌ صنایع:

ریاضی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، برنامه ‌نویسی‌ کامپیوتر، محاسبات‌ عددی‌، فیزیک‌، شیمی‌ عمومی‌، مبانی‌ مهندسی‌ برق‌، اقتصاد مهندسی‌، نقشه‌ کشی‌ صنعتی‌، استاتیک‌، مقاومت‌ مصالح‌، علم‌ مواد، اقتصاد عمومی‌، اصول‌ حسابداری‌ و هزینه‌ یابی‌، ارزیابی‌ کار و زمان‌، طرح ریزی‌ واحدهای‌ صنعتی‌، برنامه‌ ریزی‌ و کنترل‌ تولید، موجودی‌ ها‌، کنترل‌ پروژه‌، کنترل‌ کیفیت‌ آماری‌، تحقیق‌ در عملیات‌، روش‌ های‌ تولید، تئوری‌ احتمالات‌ و کاربردهای‌ آن‌، آمار مهندسی‌، آزمایشگاه‌ اندازه‌ گیری‌ دقیق‌، کارگاه‌ ماشین‌ ابزار، کارگاه‌ عمومی‌ جوش‌، کارگاه‌ ریخته‌ گری.

‌درس های‌ تخصصی‌ گرایش‌ تولید صنعتی:‌

زبان‌ تخصصی‌، پروژه‌ طراحی‌ ایجاد صنایع‌، مهندسی‌ فاکتورهای‌ انسانی‌، برنامه‌ ریزی‌ تولید، برنامه‌ ریزی‌ و کنترل‌ تولید و موجودی‌ ها، کاربرد کامپیوتر در مهندسی‌ صنایع‌، برنامه‌ ریزی‌ نگهداری‌ و تعمیرات‌، اصول‌ مدیریت‌ و تئوری‌ سازمان‌، پروژه‌، کارآموزی.

‌درس های‌ تخصصی‌ گرایش‌ برنامه‌ ریزی‌ و تحلیل‌ سیستم‌‌ ها:

زبان‌ تخصصی‌، برنامه ‌ریزی‌ حمل‌ و نقل‌، اصول‌ شبیه ‌سازی‌، تحلیل‌ سیستم‌ ها، کاربرد کامپیوتر در مهندسی‌ صنایع‌، پروژه‌ پایانی‌، اصول‌ مدیریت‌ و تئوری‌ سازمان‌، کارآموزی‌، سیستم‌ های‌ اطلاعاتی‌ و کنترل‌ مدیریت.

‌درس های‌ تخصصی‌ گرایش‌ تکنولوژی‌ صنعتی:‌

ماشین‌ های‌ افزار، قید و بندها (جیک‌ و فیکسچر)، طراحی‌ قالب‌، کنترل‌ عددی‌، مونتاژ مکانیکی‌، عملیات‌ حرارتی‌، زبان‌ تخصصی‌، پروژه.

درس های‌ تخصصی‌ گرایش‌ ایمنی:‌

ایمنی‌ در برق‌، اعلام‌ و اطفاء حریق‌، دیگ ‌ها و ظروف‌ تحت‌ فشار، عوامل‌ شیمیایی‌ محیط‌ کار، عوامل فیزیکی محیط کار، حفاظت‌ صنعتی‌ (ایمنی‌ صنعتی‌)، مهندسی‌ احتراق‌، گاز رسانی.‌

 

دانشگاه هایی که رشته مهندسی صنایع را تدریس می کنند

رشته مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی در بعضی از دانشگاه های کشور، ازجمله دانشگاه های صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، خواجه نصیر الدین طوسی، الزهرا تهران، خوارزمی تهران، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد، تبریز، صنعتی بابل، صنعتی شیراز، سمنان، یزد، کاشان، بوعلی سینا همدان، شهید باهنر کرمان، قم، صنعتی قم، اراک، صنعتی ارومیه، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، صنعتی کرمانشاه و… تدریس میشه.

 

ادامه تحصیل در مقاطع بعدی

امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی صنایع در مقطع ارشد و دکترا وجود داره.

گرایش های این رشته در مقطع کارشناسی ارشد عبارتن از: مدیریت نوآوری و فناوری، سیستم های مالی، لجستیک و زنجیره تامین، مدیریت پروژه، مدل سازی سیستم های کلان، مدیریت سیستم و بهره وری، آینده پژوهی، بهینه سازی سیستم ها و سیستم های سلامت.

 

فرصت های شغلی

بازارکار مهندس صنایع دارای تنوع مشاغل زیادی بوده و بسیاری از مهندسین صنایع از تمامی زمینه‌ های شغلی اطلاعی ندارن و فقط از دو یا سه زمینه شغلی مهندس صنایع اطلاع دارن. در صورت شناخت بازار کار مهندس صنایع، فارغ التحصیلان رشته مهندسی صنایع می‌تونن به ‌راحتی با افزایش مهارت‌ های خود در زمینه شغل مورد علاقه، جذب بازار کار بشن.

حوزه کاری مهندس صنایع تلفیقی از مدیریت و مهندسی هست. از مهم ترین زمینه های کاری که مهندس صنایع با آن درگیره میشه به موارد زیر اشاره کرد: مدیریت تولید، سیستم های تولیدی، مهندسی مالی، مهندسی کیفیت، مدیریت مهندسی، مهندسی سیستم های اطلاعاتی و کنترل پروژه.

 

با چه رتبه و درصدهایی می توان در رشته مهندسی صنایع قبول شد؟

در جدول زیر کارنامه داوطلب های قبول شده در رشته مهندسی صنایع در آزمون سراسری سال 94 دانشگاه های مختلف نشون داده شده.

شیمی فیزیک ریاضی زبان معارف عربی ادبیات رتبه کشوری  
32.4 80.8 72.8 42.7 89.4 73.4 49.4 680 دانشگاه صنعتی شریف
33.4 63.8 29.7 82.7 81.4 46.7 46.7 2494 دانشگاه علم وصنعت ایران
9.6 28.9 53.5 36 58.7 74.7 50.7 5942 دانشگاه فردوسی مشهد
7.7 33.7 8.7 73.4 69.4 56 37.4 10666 دانشگاه بوعلی سینا همدان
10.5 17.8 11 4 73.4 42.7 42.7 17231 دانشگاه اراک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *