معرفی رشته مهندسی عمران

معرفی رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران

آشنایی با رشته مهندسی عمران

ما همواره کلمه عمران را پشت بند کلمه آبادی شنیدیم اما می خواهیم کمی بیشتر به حرفه آن و پردازنده های آن بپردازیم.

در این جا ما می خواهیم از تاریخچه و اصطلاحات غامض این رشته فاکتور گرفته و کمی بیشتر با وظیفه آن در ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان آن آشنا شویم.

وظیفه رشته مهندسی عمران این است که برای نیروهای متخصص آن زمینه هایی فراهم کند که بتوانند علاوه بر کارهای ساختمانی که گمان عام مردم راجع به پیشه متخصصین آن است، در ساخت راه ها، پل ها، برج ها، بناهایی آبی و حتی جمع آوری و دفع فاضلاب، طراحی، محاسبه، اجرا و نظارت را انجام دهند.

اگر شما به دنبال رشته ای می گردید که به شکل کاربردی از علم در ایجاد سازندگی است باید این رشته را عضو جدایی ناپذیر لیست خود در نظر بگیرید.

بسیاری اقدامات که شاکله آبادانی یک کشور را تشکیل می دهند جزو حیطه کاری دانش آموختگان این رشته است. مثل: جاده، تونل، دکل مخابرات، نیروگاه های برق، فرودگاه ،ساختمان های مقاوم در مقابل زلزله، سیل و آتش و …

 

گرایش های رشته مهندسی عمران

و اما شما می توانید در هر کدام از ۴ گرایشی که این رشته در اختیار شما می گذارد در مقطع لیسانس ادامه تحصیل دهید و آن ها عبارتند از:

عمران-عمران، عمران-نقشه برداری، عمران-آب، عمران-زلزله.

 

ادامه تحصیل

جای خوشحالی ست که این رشته در ایران اقبال خوبی برای ادامه تحصیل دارد و تا مقطع دکتری در دانشگاه ها تدریس می شود که گرایش های آن در مقطع کارشناسی ارشد به عبارت زیر است :

مهندسی سازه، سازه های هیدرولیکی، سازه های دریایی، مهندسی آب، راه و ترابری، مکانیک خاک و پی، مهندسی مدیریت ساخت، مهندسی محیط زیست، مهندسی برنامه ریزی حمل و نقل، مهندسی نقشه برداری، فوتوگرافی.

 

آینده شغلی

خوشبختانه یا متاسفانه این رشته برای کسانی که روابط اجتماعی و توان ایجاد ارتباط بینابینی بهتری دارند شانس بیشتری قائل است. و آن هم، گروهی بودن این رشته و سرکار داشتن با اقشار مختلف جامعه اعم از کارگران، تکنیسین ها و مهندسین سایر رشته ها است. اما باز این رشته راه را به سوی دو گروه از داوطلبین گشوده که بنا به توانایی خود در هر کدام حرکت کنند و آن دو راه، طراحی و آراست. عده ای از مهندسین می توانند جذب کارهای محاسباتی شوند که آن آمادگی در کارهای محاسباتی، ریاضی قوی و در نتیجه قدرت تجزیه و تحلیل بالا و صبر و حوصله‌ای به نسبت بیشتری را می طلبد. عده ای هم می توانند جذب کارهای اجرایی شوند که آن آمادگی کار در کارگاه ها داخل و خارج شهر را می طلبد یعنی این عده می بایست برای سر و کار داشتن با اقشار مختلف آماده باشند. بنا به تحقیقات صورت گرفته از مستخدمین این رشته، به شرط این که دانشجو در دوران تحصیل به جای پاس کردن صرف واحدهای درسی و حصول معدل بالا، به پژوهش و تحقیق و فراگیری مطلوب خود رشته پرداخته باشد، مراکز مختلفی هستند که به صورت مستقیم و غیرمستقیم به جهت فعالیت های عمرانی خود اقدام به جذب فارغ التحصیلان این رشته می کنند.

به طور گسترده وزارتخانه‌هایی مثل مسکن و شهرسازی، نیرو، راه و ترابری و به طور مستقیم وزارت خانه های آموزش و پرورش، کشاورزی، بانک ها و… نیاز به استخدام مهندس برای کارهای طراحی، اجرا و نظارت بر اجرا دارند. به علاوه ما شاهد شرکت های مختلف مهندسین مشاور در سطح کشور هستیم که متعهد وظیفه طراحی، محاسبه و نظارت بر اجرای پروژه های ساختمانی هستند و هم چنین شرکت های دولتی و خصوصی ساختمانی و راه سازی که اجرای پروژه ها را در دست گرفته اند، دریچه جذب تعداد کثیر فارغ التحصیلان مهندسی عمران می شوند.

 

رشته مهندسی عمران

 

دروس تخصصی الزامی

سیر دروس این رشته به نحوی ست که دانش بالایی را در زمینه ریاضی و فیزیک می طلبد تا دانشجو به مدد دروس پایه قوای فراگیری دروس تخصصی فنی را داشته باشد. در زیر من به بررسی برخی از دروس تخصصی الزامی رشته عمران (بدون گرایش در کارشناسی) برای آشنایی بهتر شما می پردازم.

 

عنوان درس تعداد واحد
رسم فنی و نقشه کشی ساختمان ۲
مصالح ساختمانی و آزمایشگاه ۲
تکنولوژی بتن ۲
استاتیک ۳
تحلیل سازه ها ۳
مهندسی پی ۲
سازه های فولادی ۱ و ۲ ۲
راهسازی ۲
مکانیک خاک ۳

 

می خواهم با ذکر یک مثال به شفاف سازی آینده کاری این رشته در کشورمان بپردازم

چند سال پیش تعدادی کارشناس ژاپنی برای کار در مترو به ایران آماده بودند که یکی از آن ها گفته بود تهران ده بزرگی ست چون خیلی از سیستم های شهری را ندارد. این بیانگر نیاز کشور به کارهای زیر بنایی مانند مترو، راه و تاسیسات شهری که از جمله وظایف رشته مهندسی عمران است، می باشد.

 

کارنامه بعضی از قبولی های کانون در سال گذشته رشته مهندسی عمران

رتبه کشوری رتبه در سهمیه سهمیه در منطقه شهر رشته قبولی کارنامه
۶۲۶ ۱۸۸ منطقه۲ تهران مهندسی عمران

دانشگاه صنعتی شریف

تهران روزانه

ادبیات 78.7%
عربی 94.7%
معارف ۸۶.۷%
زبان ۸۹.۴%
ریاضی ۴۷.۳%
فیزیک ۶۶%
شیمی ۵۳.۴%
۶۵۶۵ ۲۲۹۱ منطقه۲ کرج مهندسی عمران دانشگاه بین المللی امام خمینیقزوین روزانه
ادبیات ۳۳.۴%
عربی ۳۲%
معارف ۷۶%
زبان ۵۴%
ریاضی ۲۴%
فیزیک ۴۶%
شیمی ۱۷.۲%
۱۱۳۹۴ ۴۱۰۲ منطقه۲ کرج مهندسی عمران دانشگاه گیلان رشت نوبت دوم
ادبیات ۵۷۰۴%
عربی ۴۴%
معارف ۷۷.۴%
زبان ۴۶.۷%
ریاضی ۲۳.۵%
فیزیک ۲۳.۸%
شیمی ۴.۸%
۱۰۲۳۵ ۳۶۴۹ منطقه۲ اسلام شهر مهندسی علمی-کاربردی عمران دانشگاه شهیدبهشتی تهران روزانه
ادبیات ۳۴.۷%
عربی ۳۳.۴%
معارف ۶۴%
زبان ۲۸%
ریاضی ۲۹.۱%
فیزیک ۲۰.۸%
شیمی ۱۱.۵%
۴۴۶۶۳ ۱۷۵۵۷ منطقه۲ دامغان مهندسی عمران دانشگاه سمنان

نوبت دوم

ادبیات ۵.۴%
عربی ۱۳.۴%
معارف ۴۲.۷%
زبان ۱۸.۷%
ریاضی ۹.۳%
فیزیک ۸.۹%
شیمی ۶.۷%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *