معرفی رشته مهندسی ماشین های ریلی

شنبه 16 مرداد 1395 مهندس امیر مهدی اسلامی دسته ها

رشته مهندسی ماشین های ریلی

آشنایی با رشته مهندسی ماشین های ریلی

اولین بار آلمان ها در حدود 400 سال پیش اقدام به ساخت خطوط ریلی از چوب جهت انتقال مواد استخراج شده از معادن کردند. امروزه این صنعت آن قدر پیشرفت کرده است که الان به جای آن ریل های چوبی و قطارهای با سرعت پایین، ریل هایی از جنس فولاد محکم و قطارهایی با سرعت بالای 350 کیلومتر ابداع گشتند و باعث ایجاد صنعت بزرگ، ایمن و با صرفه ی ریلی در تمامی کشورهای صنعتی و در حال پیشرفت شدند.

صنعت حمل و نقل ریلی در هر کشوری جزو ملزومات زیر بنایی اولیه ی توسعه و پیشرفت آن کشور است. لذا جهت پیشبرد این هدف مهم، می طلبد که همواره متخصصانی زبده و متعهد همواره در حال آموزش و تربیت باشند. این صنعت تا به امروز جزء حمل و نقل های مقرون به صرفه نسبت به دیگر صنایع حمل و نقل، جهت انتقال انسان و کالا گسترش یافته است. با توجه به اهمیت این صنعت در هر کشوری، این رشته جزء رشته های مهندسی مهم در دانشگاه های صنعتی در حال تدریس است. چرا که در بخش پژوهش و اجرا نیاز به کار تجربی، علمی و تحقیقاتی بیشتری است. این رشته در ایران و خاورمیانه برای اولین بار در سال 1376 و در دانشگاه علم و صنعت ایران در سه گرایش مهندسی ماشین‌های ریلی، مهندسی خط و سازه‌های ریلی و مهندسی حمل و نقل ریلی اقدام به پذیرش دانشجو نمود.

رشته ی مهندسی ماشین های ریلی با هدف تمرکز بیشتر بر مباحث مکانیک این حوزه ایجاد شد که خود نشان از اهمیت بسیار بارز این رشته دارد که جزو تخصص هایی حساب می شود که جداگانه و بدون ادغام با رشته های دیگر، همواره سعی در به روز نگه داشتن فناوری های خود دارد.

در این رشته به تمامی مباحث و فعالیت های بخش های متحرک همانند لوکوموتیوها، واگن های باربری و مسافربری این صنعت پرداخته می شود. هدف‌ این رشته تربیت‌ متخصصانی‌ است‌ که‌ بتوانند امور طراحی‌، انتخاب‌ بهینه‌، بهبود سیستم‌ نگهداری‌، تعمیر، بازسازی‌ و ساخت‌ وسائط‌ نقلیه‌ ریلی‌ را بر عهده‌ گرفته و نیاز کشور را در این صنعت به خودکفایی کامل برسانند.

مهندس ماشین های ریلی در واقع مکانیک متخصصی است که تخصص ویژه ای در راه آهن دارد و همواره آمادگی و توانایی حل مشکلات این بخش را دارد.

متخصص این رشته همانند دیگر تخصص های مهندسی باید در دو درس ریاضی و فیزیک قوی باشد، توانایی مدیریت یک مجموعه را بخوبی داشته باشد و هم چنین دارای روابط عمومی بالایی باشد.

در این جا جهت آشنایی بیشتر شما داوطلبان عزیز با این رشته ی صنعتی، اطلاعات تکمیلی و دقیق تری در زمینه ی دروس دانشگاهی این رشته، دانشگاه های پذیرش این کد رشته، معرفی گرایش ها در مقاطع بالاتر و بازار کار موجود این رشته در کشور ارائه می شود.

 

مترو

 

درس های رشته مهندسی ماشین های ریلی

دروس عمومی رشته مهندسی ماشین های ریلی:

مبانی نظری اسلام- اخلاق اسلامی- تاریخ و تمدن اسلامی- انقلاب اسلامی- آشنایی با منابع اسلامی- ادبیات فارسی- زبان عمومی- تربیت بدنی 1و2 -تنظیم خانواده و مهارت های زندگی.

دروس پایه رشته مهندسی ماشین های ریلی:

ریاضی‌، فیزیک‌، استاتیک‌، شیمی‌ عمومی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، محاسبات‌ عددی‌، ریاضی‌ مهندسی‌، برنامه‌سازی‌ کامپیوتر.

دروس‌ اصلی‌ و تخصصی مهندسی ماشین های ریلی:

مقررات‌ عمومی‌ حرکت‌، نقشه‌کشی‌ صنعتی‌، کارگاه‌ ماشین ابزار و ابزارسازی‌، مقاومت‌ مصالح‌، مبانی‌ ارتباطات‌ و علائم‌، مبانی‌ مهندسی‌ برق‌ و الکترونیک‌، دینامیک‌، ترمودینامیک‌، کارگاه‌ جوشکاری‌ و ورق‌کاری‌، مبانی‌ سیر و حرکت‌ قطار، مبانی‌ زیرسازی‌ و روسازی‌ راه‌آهن‌، مبانی‌ ماشین‌های‌ الکتریکی‌، مکانیک‌ سیالات‌، طراحی‌ اجزاء، علم‌ مواد و شناخت‌ فلزات‌ در راه آهن‌، انتقال‌ حرارت‌، دینامیک‌ حرکت‌ قطارها، کارگاه‌ تخصصی‌ واگن‌، راه‌آهن‌ برقی‌، کنترل‌ اتوماتیک‌، طراحی‌ سازه‌ واگن‌ و لکوموتیو، تکنولوژی‌ ساخت‌ و تعمیر وسایل‌ نقلیه‌ ریلی‌، طراحی‌ ترمزهای‌ قطار، کارگاه‌ تخصصی‌ لکوموتیو، طراحی‌ لکوموتیو، طراحی‌ بوژی‌، پروژه‌ تخصصی‌، طراحی‌ ماشین های‌ ریلی‌.

دروس اختیاری رشته مهندسی ماشین های ریلی:

اصول مديريت- الکترونیک نوری- مديريت و اقتصاد حمل و نقل ريلی- کنترل اتوماتيک قطارهای برقی- آزمايشگاه علم مواد در راه آهن- راه آهن های شهری- طرح هندسی خط- نقشه کشی صنعتی2- سيستم های اندازه گيری- مباحث ويژه الکتريکی- مدل سازی و شبيه سازی ماشين های ريلی- ياتاقان و روغن کاری- تاسيسات واگن و لکوموتيو.

 

ماشین های ریلی

 

بازار کار رشته مهندسی ماشین های ریلی :

می توان گفت که محیط اول و در واقع بازار کار این رشته در راه آهن است. فارغ التحصیلان بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی، توانایی طراحي سيستم هاي مکانيک، واگن و لکوموتيو، محاسبات اجزاي ماشين، محاسبات مدارهاي ترمز قطار و مراقبت و نگهداري پيشرفته وسائل حمل و نقل ريلي را به خوبی دارند. هم چنین فارغ التحصیلان این رشته می توانند جهت اشتغال به کار در ساير زمينه های صنعتی، مشابه فارغ التحصیلان رشته مهندسي مکانيک مشغول به کار شوند.

فارغ التحصیلان این رشته مي توانند در راه آهن سراسري کشور جمهوري اسلامي ايران و کليه ادارات تابعه آن، شرکت هاي راه آهن شهري، کارخانجات لکوموتيو سازي، کارخانجات ساخت واگن هاي مسافري، کارخانجات ساخت واگن هاي باري، کارخانجات توليد قطعات و لوازم ماشين هاي ريلي، شرکت ها و موسسات فعال در زمينه نگهداري و مراقبت پيشرفته ماشين هاي ريلي، موسسات پژوهشي و تحقیقاتی فعال در زمينه طراحي و توسعه ماشين هاي ريلي و به روز سازي صنعت حمل و نقل ريلي کشور استخدام شوند.

 

نمونه درصدهای قبولی تعدادی از داوطلبین کنکور 94 در زیر آمده است:

توجه: تنها دانشگاه کشور که در این گرایش دانشجو می پذیرد، دانشگاه علم و صنعت ایران در تهران است.

نام دانشگاه رتبه ی قبولی در مناطق 1و2و3 ادبیات عربی معارف زبان ریاضی فیزیک شیمی
علم و صنعت ایران 3564تا13450 48 70 77 69 45 37 39

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *