معرفی رشته مهندسی ماشین های صنایع غذایی

معرفی رشته مهندسی ماشین های صنایع غذایی

رشته مهندسی ماشین های صنایع غذایی

آشنایی با رشته مهندسی ماشین های صنایع غذایی

دوستان خوبم، حتما برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید مهندسی ماشین های صنایع غذایی یا مهندسی صنایع بایوسیستم، از آن دست رشته هایی است که عمر زیادی از ورود آن به نظام دانشگاهی کشور نمی گذرد. این رشته از رشته های توسعه یافته در گروه آموزشی ماشین های کشاورزی است و بعد از تحقیقات و بررسی های کارشناسان از رشته های مهندسی صنایع و مهندسی کشاورزی مستقل شد.

اگر بخواهیم وظیفه اصلی این رشته را در یک جمله خلاصه کنیم آن جمله این است:

صنعتی کردن تولیدات کشاورزی

شاید شما هم مثل اکثر دانشجوهای این رشته علاقمند باشید که علت ورود این رشته به دانشگاه های کشورمان را بدانید.

تقریبا از سال 91 و به خاطر شرایط ایجاد شده بابت تحریم های بسیار زیادی که کشور دچار آن هاست و صنایع کشاورزی و غذایی کشور را تحت تاثیر قرار داده است مسئولین و کارشناسان تصمیم به ایجاد رشته ای مستقل از مهندسی صنایع غذایی به نام مهندسی ماشین های صنایع غذای گرفتند. این تصمیم کمک بزرگی برای رسیدن به خود کفایی در تربیت متخصصین این رشته بود. علت هم کاملا روشن بود. برای این که بخش بزرگی از ماشین های صنایع غذایی، ساخت کشورهای دیگر بودند و خرید و نگهداری و سرویس و تعمیر آن ها هزینه های زیادی برای اقتصاد ما به بار می آورد.

با این توضیحات، مهم ترین علتی که می توان برای ایجاد این رشته مطرح کرد، تامین نیروی انسانی کارشناس و متخصص در زمینه های  طراحی، ساخت و تولید، سرویس و نگهداری ماشین ها و تجهیزات و سامانه های مرتبط با کارخانه های صنایع غذایی و مجتمع های تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی است.

بنابراین حتما متوجه شده اید که این رشته ارتباط مستقیمی برای طراحی و ایجاد امکانات بهتر برای تولید فرآورده های غذایی دارد و متخصصین رشته مهندسی صنایع ماشین های غذایی از جمله کسانی هستند که به طور مستقیم برای سلامت تغذیه و جامعه تلاش می کنند.

 

مقاطع و گرایش های رشته مهندسی ماشین های صنایع غذایی

اگر شما از علاقمندان به این رشته هستید می توانید در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته مهندسی صنایع مواد غذایی ادامه تحصیل دهید.

این رشته در مقطع کارشناسی دارای یک گرایش است و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دارای سه گرایش زیر است:

1ـ ماشین های کشاورزی (در این گرایش طراحی، ساخت، بهینه سازی و تعمیر ماشین های مورد استفاده در بسته بندی و نگهداری و … مواد غذایی آموزش داده می شوند).

2ـ انرژی های تجدید پذیر (مدیریت انرژی)، (طراحی ماشین ها و ابزار مربوط به کیفیت و بهره وری بهتر از مواد غذایی).

3ـ فناوری پس از برداشت است (مدیریت ضایعات و پسمانده های کشاورزی)، ( برای بهره بردن از محصولات بیشتر و بالا بردن ظرفیت تولید مواد غذایی سالم تر).

 

دروس و واحدهای دانشگاهی

به دلیل جوان و تازه تاسیس بودن این رشته در مورد دروس و واحدهای ارائه شده در این رشته اطلاعات دقیقی در دست نیست. البته در این مورد می توانید به دروس رشته صنایع غذایی مراجعه کنید. چون ماشین های صنایع غذایی رشته ای میان رشته ای و از مشتقات رشته مهندسی صنایع غذایی است و واحدهای مشابه زیادی با این رشته دارد.

دروسی مثل رئولوژی در این رشته از دروس تخصصی هستند و کتاب های این درس در دانشگاه ها ارائه می شوند.

 

معرفی رشته مهندسی ماشین های صنایع غذایی

 

آینده شغلی در رشته مهندسی ماشین های صنایع غذایی

درمورد این که آیا دانشجویان این رشته می توانند به راحتی وارد بازار کار شوند دو نکته وجود دارد:

اول این که این رشته به دلیل تازه تاسیس بودن چندان شناخته شده نیست و نسبت به رشته های مشابه کمتر در کانون توجه قرار دارد و دانشجویان این رشته برای شناساندن این رشته و توانایی های علمی و مهارت هایی را که در دانشگاه کسب کرده اند باید تلاش بیشتری به کار بگیرند.

و دوم این که کارخانجات و فضاهایی که با تولید و بسته بندی و نگهداری مواد غذایی سرو کار دارند برای داشتن نیروهای متخصص در این زمینه چندان توجیه نیستند و گاها از صرف هزینه برای گرفتن نیروهای جدید خودداری می کنند. البته ناگفته نماند که برخی کارخانجات پیشرو و ممتاز که در امر تغذیه و سلامت سعی در ربودن گوی سبقت از رقبا را دارند در جذب نیروهای متخصص و به روزترین رخدادهای صنعت غذا و سلامت استقبال می کنند.

 

دانشگاه های پذیرنده در رشته مهندسی ماشین های صنایع غذایی

حتما دوست دارید بدانید رشته مهندسی صنایع ماشین های غذایی در کدام دانشگاه های کشور ارائه می شوند. لیست زیر دانشگاه های ارائه دهنده این رشته است:

  • دانشگاه تهران (محل تحصیل کرج)
  • دانشگاه تهران (محل تحصیل پاکدشت)
  • دانشگاه تبریز
  • دانشگاه شهرکرد
  • دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
  • دانشگاه علوم کشاورزی ومنابع طبیعی گرگان
  • دانشگاه ارومیه

 

درصد و رتبه های دانشگاه های پذیرنده

دوستان خوبم در جدول زیر هم می توانید رتبه ها و درصدهای لازم برای قبولی در تعدادی از دانشگاه ها را ملاحظه کنید. یادآوری می کنم که جدول زیر فقط برای تعدادی از دانشگاه ها در نظر گرفته شده و طبیعتا برای دانشگاه های مختلف درصدها و رتبه ها متفاوت خواهد بود.

 

دانشگاه رتبه کشوری ادبیات فارسی عربی معارف زبان ریاضی فیزیک شیمی
دانشگاه تهران 5899 25.4% 54.7% 69.4% 58.7% 16.1% 20.8% 18.1%
دانشگاه تبریز 4637 26.7% 34.7% 62.7% 70.7% 33.4% 39.3% 21%
دانشگاه شهرکرد 11086 21.4% 46.7% 73.4% 13.4% 11.8% 12.6% 5.8%
دانشگاه ارومیه 16893 0% 2.7% 28% 1.4% 9.5% 14.9% 14.3%
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان 28185 28% 8% 48% 57.4% -3.1% 6.7% 4.8%
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری 19587 18.7% 17.4% 40% 22.7% 6.2% 8.9% 2.9%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *