معرفی رشته مهندسی معماری

معرفی رشته مهندسی معماری

رشته مهندسی معماری

آشنایی با رشته مهندسی معماری

برای همه ما پیش آمده که از ظاهر زیبای یک ساختمان خوشمون بیاد، همه ساختمان ها و بناهای زیبا اثر دستان هنرمند مهندسان معماری می باشد. بنابراین حضور فارغ التحصیلان مهندسی معماری میتونه به زیبایی شهرمون خیلی کمک کنه.

 

تعریف رشته مهندسی معماری

معماری، هنر و فن طراحی و ساختن بناها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی با توجه به نیازهای کارکردی و نیازهای جامعه و با دیدی زیباشناسانه است. مباحث معماری بیش از این که به تکنیک و فن مربوط باشد، در حوزه هنر و ذوق است.

معماری یکی از مظاهر بیرونی فرهنگ یک جامعه است و به همین دلیل نماد مناسبی برای مطالعه «فرهنگ» آن جامعه محسوب می‌شود و هر فرهنگ دارای معماری مختص به خود است، به معنی آن که هر زمان و هر جامعه ای سبک معماری خاص زمان و مکان خود را دارد و معماران بناها باید به این نکته توجه داشته باشند.

 

وظیفه یک مهندس معمار

مهندس معمار، کسی است که طراح و سازنده بناها و ساختمان ها می باشد. مهندس معمار، نقشه های ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی را طراحی می کند. هم چنین کار مهندس معمار طرح ریزی ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضاهای اطراف آن ها نیز می باشد. او همه این کارها را با تکیه بر علم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام می دهد.

مهندس معمار معمولا بر اساس ایده های فردی، نیازهای جامعه، قوانین و مقررات موجود و خواست و سلیقه کارفرما، کار طراحی ساختمان ها و بناها را انجام می دهد.

 

تفاوت بین دو رشته معماری و عمران

شاید برای شما این سؤال به وجود آمده که مهندسی معماری همان مهندسی عمران در گرایش سازه می باشد ولی باید گفت در ضمن شباهت های فراوان این دو به هم اما تفاوتی اساسی با هم دارند و آن این است که مهندس عمران در طراحی بنا صرفا به اصول فنی توجه می کند ولی مهندس معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد.

 

توانایی های لازم رشته مهندسی معماری

یک مهندس معمار، باید برنامه های طراحی و نقشه کشی کامپیوتری را بداند، دقیق، منظم، خلاق، روشنمند و منطقی باشد، بتواند در شرایط کاری پر فشار کار کند و هم چنین توانایی ترکیب قدرت تجسم، ذوق هنری و علم مهندسی خود را داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل، به طراحی نقشه ساختمان های مختلف بپردازد.

تقریبا می توان گفت یک مهندس معمار ساعات کاری مشخصی ندارد. زیرا یک پروژه ممکن است ذهن او را ساعت ها و شاید در کل روز درگیر کند.

 

محل کار مهندسین معماری

محل کار مهندس معمار در دفاتر کاری و در محل پروژه های ساخت و ساز است.

توصیه ما به همه دوستان عزیزی که قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارند این است که به امید خدا بعد از فارغ التحصیلی اگر در ساختمان ها مشغول به کار شدید، در محل پروژه باید از لباس های ایمن از جمله کلاه و کفش مجهز استفاده کنید و از خود مراقبت نمایید.

 

گرایش های مهندسی معماری
 • انرژی و معماری
 • مهندسی معماری
 • تکنولوژی معماری
 • شهر سازی
 • معماری منظر
 • مدیریت پروژه و ساخت
 • معماری داخلی
 • مرمت ابنیه سنتی

 

آشنایی با رشته مهندسی معماری

 

می خواهیم به تعریفی کوتاه از هر یک از این گرایش ها بپردازیم

شهر سازی

هدف و وظیفه اصلی دانش شهرسازی، ایجاد زمینه و بستر مناسب برای زیست “انسان” است فارغ التحصیلان رشته شهر سازی می توانند در شهرداری ها و استانداری ها و وزارتخانه های مربوطه مشغول به کار شوند. از جمله اقدامات متخصصین این حیطه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برنامه ریزی و طراحی شهرها و شهرک ها، مشاوره در امور شهری و منطقه ای به مدیران و مسئولان رده بالا، نظارت بر ساختمان هایی با ارتفاع بیش از ۸ طبقه، اجرای پروژه های محوطه سازی و خیلی فعالیت های دیگر.

 

تکنولوژی معماری

تکنولوژی معماری، بر طراحی فنی ساختمان و روش های بهینه ساخت آثار معماری و استفاده از تکنولوژی های مناسب در طراحی، ساخت و بهره برداری از بنا تاکید می کند. متخصصین این گرایش را در بخش های دولتی و خصوصی به عنوان طراح یا ناظر پروژه و یا مدیر پروژه به کار می گیرند.

 

معماری منظر

معماری منظر از جمله رشته هایی است که خیلی شناخته شده نیست، زیرا برای آن تعریف دقیقی ارائه نشده است. فعالیت معمار منظر می تواند از طراحی یک پارک ملی تا طراحی زیر ساخت های شهری و مدیریت زمین های بکر و احیا؛ اراضی مخدوش شده مثل معادن یا محوطه های دفن زباله را در بر می گیرد.

 

فعالیت های متخصص یک معمار منظر

طراحی پارک های عمومی، پارک های موضوعی و فضاهای ورزشی، محوطه های مسکونی، طراحی شهرک های تجاری و صنعتی، طراحی محوطه برای مدارس، دانشگاه ها، بیمارستان ها، هتل ها و غیره، طراحی فضای شهری، میدان ها و پیاده راه ها و خیابان ها، طراحی بزرگراه ها و پل ها و دیگر سازه های مربوط به حمل و نقل، طراحی زیر ساخت های شهری و …

 

انرژی معماری

انرژی معماری، یکی از جدیدترین گرایش ها در سطح ملی و بین المللی است و از یک طرف سعی در حداکثر استفاده از امکانات محیط طبیعی و استفاده بهینه از فن آوری های معاصر و جدید دارد و از طرف دیگر به مصرف بهینه منابع، حذف پسماند و کنترل آلودگی های محیطی تاکید می کند. از پتانسیل متخصصین این حیطه می توان برای بهینه سازی در مصرف انرژی در ساختمان ها و ادارات استفاده کرد.

مرمت ابنیه سنتی

امروزه مطالعه، حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه ها، محوطه ها و بافت های تاریخی بسیار اهمیت دارد و همین امر نیاز ما را به مرمت کنندگان بناهای سنتی بیشتر و بیشتر می کند.

فارغ التحصیلان مرمت و احیای بناهای تاریخی می توانند پلی بین معماری گذشته و آینده ایجاد کنند. زیرا تاریخ را خوب می شناسند و می توانند آثار تاریخی را تجزیه و تحلیل کرده و بخوانند و مفاهیم و ارزش ها آن را استخراج و هوشیارانه به کار گیرند و با بیانی امروزی به جامعه معرفی نمایند تا دیگران نیز در جهت حفظ میراث گذشته تلاش کنند.

در سازمان میراث فرهنگی کشور به این افراد بسیار نیاز است، هم چنین می توانند در برنامه ریزی برای مرمت بناهای تاریخی کشور و تعیین اولویت های ضروری با هماهنگی مسئولین مشارکت کرده و هم چنین در اجرا و انجام کارهای مربوط به مرمت آثار باستانی شرکت داشته باشند.

 

بازار کار

مهندسی معماری می توانند در زمینه های مرتبط‌ با معماری‌ مثل‌ معماری داخلی، طراحی‌ صحنه‌ یا طراحی‌ صنعتی می توانند به فعالیت بپردازند. مهندسی معماری می توانند طراح فنی ساختمان ها، ناظر اجرای طرح و سرپرست دفاتر مشاوره شوند. مهندس معمار می تواند حتی کار و کسب درآمد خود را از زمان تحصیل شروع کرده و به عنوان نقشه کش و کمک طراح وارد بازار کار شود. البته مهندسان معماری با مدارک عالی، به دلیل گذراندن دروس هنری معماری بیشتر، علاوه‌ بر طراحی‌ بناها می‌توانند به‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماکت‌ و طراحی‌ معماری‌ داخلی‌ بپردازند یا به‌ عنوان‌ ناظر ساخت‌ فعالیت‌ کنند. مهندس معمار با داشتن تجربه کاری و سرمایه لازم می تواند شرکت مستقلی تاسیس کرده و به شکل قرار دادی با سازمان ها، شرکت ها و افراد مختلف کار کند. به علاوه در دوره های کاردانی و همین طور دبیرستان های فنی حرفه ای و کار دانش هم می توانند تدریس کنند.

پس مهندسین معماری عزیز با توجه به رو به رشد بودن ساخت و ساز برای ساختن ساختمان های مسکونی، دولتی و اداری و فرهنگی این رشته از بازار کار خوبی برخوردار می باشد.

 

بازار کاررشته مهندسی معماری

 

دروس رشته مهندسی معماری

هندسه کاربردی، هندسه مناظر و مرایا، کارگاه مصالح و ساخت، ریاضیات و آمار، درک و بیان محیط، انسان و طبیعت و معماری، بیان معماری 1، مقدمات طراحی معماری 1، بیان معماری 2، مقدمات طراحی معماری، مبانی نظری معماری، آشنایی با معماری جهان، برداشت از بناهای تاریخی، آشنایی با معماری اسلامی، آشنایی با معماری معاصر، نقشه برداری، تنظیم شرایط محیطی، تاسیسات الکتریکی، تاسیسات مکانیکی، ایستایی، مقاومت مصالح و سازه های فلزی، سازه های بتنی، متره و براورد، مدیریت و تشکیلات کارگاه، مصالح ساختمانی، ساختمان 1، ساختمان 2 و گزارش کارگاه، روستا 1، روستا 2، طرح معماری 1، طرح معماری 2، طرح معماری 3 و…

 

ادامه تحصیل و دانشگاه های پذیرنده علاقه مندان به رشته مهندسی معماری

می توان تا مدارج فوق لیسانس و دکترا در این رشته به ادامه تحصیل پرداخت. اکثر دانشگاه ها در رشته مهندسی معماری پذیرش دانشجو دارند که از میان آن ها می توان به دانشگاه هایی چون دانشگاه آیت الله بروجردی، دانشگاه ارومیه، دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه بین المللی امام خمینی، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه خلیج فارس بوشهر، دانشگاه سمنان، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول، دانشگاه غیر انتفاعی سوره تهران و…

 

کارنامه بعضی از قبولی های سال 94 در رشته مهندسی معماری

 

دانشگاه محل تحصیل شیمی فیزیک ریاضیات زبان معارف اسلامی عربی ادبیات فارسی رتبه

در منطقه

دانشگاه تهران %31.5 %60.8 %47 %94.7 %89.4 %89.4 %41.4 863 ریاضی، دختر، روزانه،

منطقه 1

دانشگاه

علوم و صنعت

%44.8 %60 %29.6 %24 %69.4 %74.7 %50.7 833 ریاضی، دختر، روزانه،

منطقه 2

دانشگاه قم %7.7 %25.2 %30.9 %72 %90.7 %50.7 %34.7 2985 ریاضی، دختر، روزانه، منطقه 2
دانشگاه هنر اصفهان %24.8 %43.8 %34.6 %68 %94.7 %56 %46.7 2056 ریاضی، پسر،روزانه، منطقه 2
دانشگاه  یزد %24.8 %25.2 %27.8 %42.7 %77.4 %54.7 %41.4 507 ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه 3

دانشگاه غیر انتفاعی سوره تهران %8.6 %14.1 %9.3 %30.7 %62.7 %29.4 %9.4 9139 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • معرفی رشته مهندسی معماری Hamid گفت:

  سلام
  درسته که رشته مهندسی معماری جزو زیرشاخه های تجربی در کنکور ۹۸شده؟

  1. مهندس امیر مهدی اسلامی مهندس امیر مهدی اسلامی گفت:

   سلام
   خیر شما از رشته تجربی هم می تونید یکسری از مهندسی هارو برید
   معماری هم یکی از اون رشته هاست
   اما در کل رشته توی دسته رشته های ریاضی فیزیک هست