معرفی رشته مهندسی هوافضا

معرفی رشته مهندسی هوافضا

رشته مهندسی هوافضا

آشنایی با رشته مهندسی هوافضا 

رشته مهندسی‌ هوافضا مجموعه ‌ای‌ از علوم‌ و توانایی ‌های‌ علمی‌ و عملی‌ در زمینه‌ تحلیل‌، طراحی‌ و ساخت‌ وسایل‌ پرنده‌ نظیر هواپیماها، بالگردها، گلایدرها، موشک‌ ها و ماهواره‌ هاست‌. این‌ رشته‌ بر چهار پایه‌ آئرودینامیک‌، جلو برندگی‌، مکانیک‌ پرواز و سازه‌ های‌ هوافضایی‌ استواره‌. که در این میان آئرودینامیک به مطالعه و بررسی جریان هوا، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی از آن بر روی جسم پرنده می پردازه و مهندس هوافضا با فراگیری این علم به تحلیل جریان‌ های پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهای آئرودینامیکی امکان بررسی پایداری و طراحی سازه رو فراهم میکنه.

 

گرایش های رشته مهندسی هوافضا در مقطع کارشناسی

 

رشته مهندسی هوافضا دارای پنج گرایش هست که عبارتند از:

آیرودینامیک: به مطالعه و بررسی جریان هوا، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی از اون بر روی جسم پرنده می پردازه و مهندس هوا فضا با فراگیری این علم به تحلیل جریان‌ های پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهای آئرودینامیکی امکان بررسی پایداری و طراحی سازه رو فراهم میکنه.

 

جلوبرندگی: به مطالعه و بررسی سیستم‌ های جلو برنده اعم از موتورهای پیستونی، توربینی، راکت‌ ها و نحوه تولید نیروی رانش در اون ها می پردازه.

 

مکانیک پرواز: به مطالعه و بررسی رفتار و حرکات جسم پرنده با استفاده از اطلاعات آئرودینامیکی، هندسی و وزنی میپردازه و در واقع علم مکانیک پرواز از «عملکرد» تشکیل میشه و «عملکرد» به بررسی برد، مسافت نشست و برخاست، مداومت پروازی در سرعت‌ های مختلف و پایداری و کنترل وسایل پرنده میپردازه.

 

سازه‌ های هوافضایی: به مطالعه و بررسی سازه‌ های هواپیما و دیگر وسایل پرنده میپردازه و هدف اون طراحی سازه‌ هایی هست که علاوه بر استحکام کافی در برابر بارهای آئرودینامیکی و سایر بارهای استاتیکی وارد بر وسایل پرنده، حداقل وزن ممکن رو هم داشته باشن.

 

هواکشسانی: هواکشسانی یا آیرو الاستیسیته برهم کنش نیروهای هوا سرشی و نرمش سازه ای است که میتونه باعث اهتزاز واگرایی بشه.

 

هوافضا

 

درس های رشته مهندسی هوا فضا 

درس های رشته مهندسی هوافضا در مقطع کارشناسی در مجموع شامل 140 واحد هست که در 5 گروه دروس عمومی، دروس پایه، دروس اصلی، دروس تخصصی و دروس کارگاهی، کارآموزی و پروژه ارائه میشه. در سطح دروس پایه و اصلی رشته مهندسی هوا فضا داشته و شامل واحدهایی در زمینه‌ های ریاضیات عمومی و مهندسی، فیزیک، کامپیوتر، محاسبات عددی، معادلات دیفرانسیل، استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح، نقشه کشی صنعتی، مکانیک سیالات، ترمودینامیک کنترل اتومانیک، ارتعاشات، انتقال حرارت، توربو ماشین‌ ها، طراحی اجزا و آزمایشگاه‌ های مربوطه هست. واحد های تخصصی این رشته شامل درس های آئرودینامیک، دروسمکانیک پرواز، جلو برنده ها، درس های طراحی هواپیما، سازه‌ های هوایی، اصول راکت ها، آئروالاستیسیته، مکانیک مدارهای فضایی و کارگاه‌ های تخصصی بال و بدنه و سیستم‌ های هواپیما هست.

 

دانشگاه هایی که رشته مهندسی هوا فضا را تدریس می کنند 

رشته مهندسی هوافضا در مقطع کارشناسی در بعضی از دانشگاه های کشور، از جمله دانشگاه های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی مالک اشتر، صنعتی ارومیه، مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا، پیام نور البرز، پیام نور خراسان رضوی، پیام نور اصفهان و پیام نور فارس تدریس میشه.

 

ادامه تحصیل در مقاطع بعدی رشته مهندسی هوافضا

امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در گرایش های «جلوبرندگی، مکانیک پرواز، سازه‌ های هوایی، آیرودینامیک، هوافضا» وجود داره.

 

مهندسی هوافضا

 

فرصت های شغلی

داشتن مهارت و تخصص از مهم ترین عوامل موفقیت شغلی محسوب میشه. امروزه تعداد فارغ التحصیل های دانشگاهی افزایش زیادی یافته ولی تعداد افرادی که در حوزه تخصصی خود مهارت و تخصص خوبی داشته باشن، بسیار کم هست. به عبارتی حتی در شرایط فعلی بازارکار نامناسب کشور، مهندس هوا فضایی که با علاقه وارد این حوزه شده و مهارت و تخصص خوب و مناسبی کسب کرده است، به راحتی میتونه موقعیت های شغلی بسیار مناسب همراه با درآمدی عالی رو پیدا کنه.

فارغ­‌ التحصیل ها و دانش آموخته های رشته­‌ مهندسی هوافضا دانش­‌ های لازم در زمینه‌ آیرودینامیک، مکانیک پرواز، پیشرانش و سازه‌ ها و نیز طراحی و ساخت اجسام پرنده مانند هواپیما رو بدست میارن. یک مهندس هوا فضا، افزون بر قابلیت­‌ های گفته شده، توانایی کار بر روی آیرودینامیک خودرو، سازه‌ های زمینی و دریایی و نیز توربو ماشین­‌ها رو داره.

بخش پژوهش عملیاتی، موسسات آموزشی، مدیریت حمل و نقل و ترابری، عملیات نیروگاهی، عملیات تأسیسات گازی و نفتی و صنایع خودرو چند نمونه از مواردی هستن که از تخصص فارغ‌ التحصیل های مهندسی هوا فضا استفاده می کنن.

محل کار شما به عنوان یک مهندس هوا فضا در دفتر کاری یا در کارخانه هست. اگر چه امروزه در مقایسه با قبل، مهندس های هوا فضا زمان زیادی را در دفاتر کاری می گذرونن چون بیشتر کارهای طراحی، مدلسازی، آزمایش ها، ارزیابی و آموزش رو با کمک برنامه ها و نرم افزارهای شبیه ساز کامپیوتری انجام میدن. البته گاهی برای بازرسی یا تست هواپیماها در محل های مختلف، باید در سفرهای کاری باشید.

 

با چه رتبه و درصدهایی می توان در رشته مهندسی هوافضا قبول شد؟

در جدول زیر کارنامه داوطلب های قبول شده در رشته مهندسی هوافضا در آزمون سراسری سال 94 دانشگاه های مختلف نشون داده شده.

 

شیمی فیزیک ریاضی معارف زبان عربی ادبیات رتبه کشوری
58.1 48.9 44.5 100 84 84 68 937 دانشگاه صنعتی شریف
61 70.4 56.8 94.7 73.4 74.7 52 2252 دانشگاه صنعتی امیرکبیر
7.7 45.2 42 68 100 77.4 45.4 3524 دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی
18.1 17.8 3.8 45.4 50.7 21.4 37.4 20088 دانشگاه صنعتی ارومیه
8.6 20.8 2.5 30.7 70.7 30.7 22.7 33187 مرکز آموزش عالی فنی و مهندسی بویین زهرا

 

 

 

معرفی رشته خط و سازه های ریلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *