معرفی رشته مهندسی پلیمر

معرفی رشته مهندسی پلیمر

رشته مهندسی پلیمر

آشنایی با رشته مهندسی پلیمر

رشته مهندسی پلیمر نسبت به رشته‌های مهندسی دیگه تقریبا جوون هست و شکوفایی اون از زمان جنگ جهانی دوم شروع شده. اما به خاطر کاربرد بسیار زیاد پلیمر در صنایع مختلف، این رشته به سرعت رشد کرده و امروزه جزو یکی از رشته‌های مهم کشورهای صنعتی پیشرفته هست.

هدف رشته مهندسی پلیمر تولید کلیه محصولات پلیمری از قبیل، لاستیک، پلاستیک، الاسترومر، چسب ها، رزین، رنگ و بقیه مواد مورد نیاز صنعت هست. به عنوان مثال، تولید تایر ماشین ها در صنایع لاستیک، لوله های پلی اتیلن در صنایع پلاستیک و انواع الیاف شیشه فایبرگلاس ها در کامپوزیت به کمک مهندس های پلیمر انجام میشه. البته کار مهندس های پلیمر به موارد فوق محدود نمیشه. امروزه صنعت پلیمر پیشرفت های خیلی زیادی کرده. از جمله تکنولوژی هایی که به دست مهندس های پلیمر در حال پیشرفته، صنایع مربوط به پلیمرهای زیستی هست که از اون ها برای تهیه پروتز های مورد استفاده در بدن، لنز های چشمی و … استفاده میشه.

 

گرایش های رشته مهندسی پلیمر در دوره کارشناسی

رشته مهندسی پلیمر در دوره کارشناسی دو گرایش دارد

گرایش‌ صنایع‌ پلیمر:

هدف‌ رشته‌ مهندسی‌ صنایع‌ پلیمر تولید کلیه‌ محصولات‌ پلیمری‌ از قبیل‌ لاستیک‌، پلاستیک‌، الاستومر، رزین‌ و بقیه مواد مورد نیاز صنعت‌ هست. همون طور که قبل از این گفتیم پلیمرها کاربرد پزشکی‌ هم دارن. مثلا دندان‌ مصنوعی‌ و لنزهای‌ چشمی‌ همه‌ از مواد پلیمری‌ ساخته‌ میشن. در کل میتونیم بگیم که مهندسی صنایع پلیمر شناخت، طراحی،‌ فرمولاسیون، آنالیز و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی سه ماده عمده لاستیک،‌ پلاستیک و کامپوزیت هست.

گرایش‌ تکنولوژی‌ و علوم‌ رنگ:

امروزه چهار الی پنج درصد از در آمد ناخالص دولت‌ها صرف خوردگی فلزات میشه. البته در ایران هنوز آماری در این مورد ارائه نشده، اما “کمیته تحقیقات رنگ و خوردگی” که زیر نظر “شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران” دایر شده معتقده که از دیر باز یکی از معضلات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، مشکلات ناشی از خوردگی مخازن و لوله‌ها بوده. بدون شک پاسخگوی این مشکل متخصصان رشته تکنولوژی و علوم رنگ هستند زیرا یک بخش مهم از درس های این رشته در مورد پوشش‌دهی (یکی از راه‌های مبارزه با خوردگی) هست. در کل درس های این‌ گرایش‌ در دوره‌ کارشناسی‌ به‌ دو بخش‌ تقسیم‌ میشه. یک‌ بخش‌ در مورد سنتز مواد رنگ زاست که‌ کاربرد اون در صنعت‌ نساجی‌، چاپ‌ و چرم‌سازی‌ هست و بخش‌ دوم‌ پوشش‌دهی‌ هست‌ که‌ روی‌ سطوح‌ فلزی‌ یا غیرفلزی‌ مثل پلیمرها، چوب‌ یا بتن‌ استفاده‌ میشه.

 

درس های رشته مهندسی پلیمر

درس‌ های مشترک‌ در‌ گرایش‌های‌ مختلف مهندسی‌ پلیمر

‌ریاضیات عمومی، فیزیک عمومی، شیمی عمومی، برنامه نویسی کامپیوتر، کارگاه عمومی، شیمی آلی، مبانی مهندسی برق، موازنه انرژی و مواد، ترمودینامیک مهندسی، شیمی پلیمریزاسیون، انتقال حرارت، مکانیک سیالات، انتقال جرم، عملیات واحد، کنترل فرآیندها، اقتصاد و طرح مهندسی، نقشه کشی صنعتی، استاتیک و مقاومت مصالح، شیمی فیزیک پلیمرها، ریاضیات مهندسی، روش های اندازه گیری کمیت های مهندسی، روش های اندازه گیری مشخصات پلیمرها، وسایل اندازه گیری مشخصات مولکولی پلیمرها، مهندسی‌ و کارگاه‌ پلاستیک‌، رئولوژی‌ پلیمرها، اصول‌ مهندسی‌ پلیمریزاسیون‌، خواص‌ فیزیکی‌ و مکانیکی‌ پلیمرها، تکنولوژی‌ و خواص‌ فیزیکی‌ الیاف‌، مهندسی‌ و کارگاه‌ الاستومر، تکنولوژی‌ و کارگاه‌ کامپوزیت‌ها، خواص‌ و کاربرد پلیمرهای‌ طبیعی.

‌درس های تخصصی گرایش صنایع پلیمر

رئولوژی‌ پلیمرها، مهندسی‌ الاستومر، مهندسی‌ پلاستیک‌، تکنولوژی‌ کامپوزیت‌ها، تکنولوژی‌ و خواص‌ فیزیکی‌ الیاف.(بسیاری از این درس ها همراه با آزمایشگاه هستن)

درس های تخصصی گرایش تکنولوژی و علوم رنگ

‌مهندسی‌ رزین‌های‌ صنعتی‌، تکنولوژی‌ تولید رنگ‌، شیمی‌ و تکنولوژی‌ مواد رنگزا، کنترل‌ رنگ و تکنولوژی‌ جوهرهای‌ چاپ.(بسیاری از این درس ها همراه با آزمایشگاه هستن)

 

معرفی رشته مهندسی پلیمر

 

‌دانشگاه هایی که رشته مهندسی پلیمر را تدریس می کنند

رشته مهندسی پلیمر در مقطع کارشناسی در برخی از دانشگاه های کشور، از جمله دانشگاه های تهران، امیرکبیر، صنعتی قم، صنعتی سهند تبریز، گلستان، ارومیه، لرستان و… تدریس میشه.

 

ادامه تحصیل در مقاطع بعدی

امکان ادامه تحصیل در رشته مهندسی پلیمر تا مقطع دکترا وجود داره.

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد دارای چهار گرایش هست که عبارتند از: پلیمر، نانوفناوری، پلیمریزاسیون و کامپوزیت.

 

آینده شغلی رشته مهندسی پلیمر

شما به عنوان یک مهندس پلیمر محصولاتی رو طراحی، تولید و یا اصلاح می کنید که در همه جا وجود دارن و همه ما تا حد زیادی به اون ها وابسته هستیم و شاید در دنیای امروز زندگی بدون مواد و محصولات پلیمری بسیار سخت باشه. نمونه ای ساده از این محصولات عبارتند از مسواک، تیوب خمیردندان، دمپایی پلاستیکی، بسیاری از لباس ها، ظروف پلاستیکی و ملامینی آشپزخانه، جلد برخی از کتاب ها، بسیاری از قطعات تلویزیون، کامپیوتر و…

به هر حال اگر شما در صنعت پلیمرسازی کار کنید باید بدونید هر کجا هستید، لااقل یکی‌ از فرآورده‌های‌ صنعت‌ پلیمر در اطراف‌ شما هست‌. چرا که‌ این‌ صنعت‌ در ساخت‌ رنگ‌ درها و دیوارهای‌ خانه‌ها و پوشاک‌، پوشش‌ کابل‌ها و سیم‌ها و هر چیزی که‌ از لاستیک‌ یا پلاستیک‌ ساخته‌ شده‌، نقش‌ کلیدی‌ داره.

حوزه کاری مهندس پلیمر با گرایش پلیمریزاسیون با انواع کاتالیست‌های پلیمریزاسیون و بررسی‌های سینیتیکی و ترمودینامیکی واکنش‌های پلیمریزاسیون و همین طور توسعه فن‌آوری تولید پلیمرها در مقیاس نیمه صنعتی، با استفاده از روش‌های مدل‌سازی، شبیه‌سازی و طراحی فرآیند‌های پلیمر شدن و بقیه فرآیندهای مرتبط سر و کار داره.

مهندس پلیمر که در زمینه نانوفناوری یا نانو پلیمر تخصص داره، در همه زمینه های پلیمر که با فناوری نانو در ارتباطه، فعالیت می کنه. از این زمینه ها میشه به نانو کامپوزیت‌ها، نانو روکش‌ها، نانو الیاف پلیمری، نانو کاتالیزورها، نانو گویچه‌های پلیمری و نانو امولسیون‌های پلیمری اشاره کرد.

از طرف دیگه مهندس تکنولوژی و علوم رنگ به طراحی و تولید رنگ، روکش و پوشش های مختلف برای محصولات و مواد تولیدی پلیمری و غیر پلیمری می پردازه و از این طریق محصولات تولیدی صنایع مختلف رو علاوه بر این که با کمک رنگ زیبا می کنه، از اون ها در مقابل خوردگی و از بین رفتن هم جلوگیری می کنه. جالبه بدونید که بحث خوردگی در دنیا بسیار پر اهمیته و درصد قابل ملاحظه ای از هزینه های ملی در اقتصاد هر کشوری صرف مقابله با خوردگی میشه. مثلا در صنعت نفت و پتروشیمی ایران، خوردگی لوله ها و مخازن یکی از اقلام هزینه ای مهم و قابل توجه این صنعت هست.

 

با چه رتبه و درصدهایی می توان در رشته مهندسی پلیمر قبول شد

در جدول زیر کارنامه داوطلب های قبول شده در رشته مهندسی پلیمر در آزمون سراسری سال 94 دانشگاه های مختلف نشون داده شده

شیمی فیزیک ریاضی زبان معارف عربی ادبیات رتبه کشوری  
35.5 41.5 45.5 56 92 80 46.7 2223 دانشگاه تهران
36.2 67.5 49.4 94.7 82.7 81.4 44 2304 دانشگاه امیرکبیر
34.3 11.2 18 25.4 54.7 48 32 12636 دانشگاه صنعتی قم
10.5 14.1 17.3 53.4 48 14.7 37.4 19936 دانشگاه صنعتی سهند تبریز
5.8 13.4 8.1 45.4 40 24 29.4 35969 دانشگاه ارومیه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *