معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

رشته مهندسی کامپیوتر

آشنایی با رشته مهندسی کامپیوتر

می خوایم با هم بریم یه کم با رشته جذاب “مهندسی کامپیوتر” آشنا بشیم، موافقید؟

مهندسی کامپیوتر یا به انگلیسی Computer یکی از رشته های خوبیست که هر ساله داوطلبان زیادی برای ادامه تحصیل واردش می شوند. برای انتخاب این رشته باید در دروس ریاضی و گسسته و آمار و احتمال نسبتا قوی باشید و قدرت تحلیل و حل مسالتون خوب باشه و صد البته باید علاقمند به یادگیری مطالب جذاب حوزه تکنولوژی و رایانه باشید.

شاید به گوش شما هم رسیده که محققین پیش بینی کردند که تا ده سال آینده همان جور که برای گذران زندگی به نیروی برق نیاز داریم، به همان میزان به اینترنت نیاز خواهیم داشت، خب در چنین شرایطی یعنی چه در زمان حال و چه در آینده نیاز به متخصصین کامپیوتر و تکنولوژی نه تنها کمتر نمی شود؛ بلکه بیشتر و بیشتر می شود؛ یعنی یک مهندس کامپیوتر فرز و زرنگ و توانا هرگز بیکار نمی مونه، چون همیشه پروژه ای برای انجام دادن پیدا میشه!

حالا که گفتیم این رشته آینده شغلی خوبی داره باید بعضی حقایق دیگه رو هم به اطلاع شما برسونیم تا آگاهانه انتخاب کنید؛ اگر رشته مهندسی کامپیوتر را انتخاب می کنید باید چند نکته را مدنظر داشته باشید، این که فکر کنید 4 سال درس می خونید و بعد از اتمام درس دیگر نیاز به یادگیری ندارید و وارد بازار کار می شید و تمام، اشتباه کردید. برای موفقیت در این رشته باید دائما در گرایش خودتون در حال یادگیری باشید و کلا باید باپشتکار و سخت کوش باشید. یه نکته ای که باید قبل از انتخاب این رشته خیلی بهش توجه بفرمایید اینه که در این رشته رفاه و آسایش و راحتی تقریبا وجود نداره و تمرین های زیاد این رشته شما را قوی تر می کنه و بنابراین شما باید برای انجام تکالیف درسی و پروژه های عملی کمی از تعطیلات و زمان استراحتتون بگذرید.

 

گرایش های رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر دو گرایش سخت افزار و نرم افزار داره که این دو گرایش در دوران کارشناسی خیلی با هم تفاوت نداره و فقط زمانی این دو رشته از هم فاصله می گیرند که هر کدام از این دو گرایش به سمت دروس تخصصی تر خودشون میرن.

 

در هر دو گرایش رشته مهندسی کامپیوتر شما ملزم به گذراندن این دروس هستید

ریاضی 1 و ریاضی 2، فیزیک 1 و فیزیک 2، آزمایشگاه فیزیک، معادلات دیفرانسیل، ساختمان های گسسته، آمار و احتمالات مهندسی، ریاضی مهندسی، مدارهای‌ الکترونیکی‌، مدارهای‌ منطقی‌، ساختمان داده ها، ماشین‌ و برنامه‌سازی‌ سیستم‌، طراحی‌ و پیاده‌سازی‌ زبان‌های‌ برنامه‌سازی‌، مدارهای‌ الکترونیکی‌، مدارهای‌ منطقی‌، کارگاه عمومی، آزمایشگاه کامپیوتر، طراحی‌ الگوریتم‌ها، مبانی‌ کامپیوتر و برنامه‌سازی‌، برنامه سازی پیشرفته، ریز پردازنده ها، معماری کامپیوتر، شبکه‌های‌ کامپیوتری‌، سیستم عامل.

پس می بینید که این رشته درس های مشترک زیادی دارند، کلا شاید در مجموع تعداد واحدی که می گذرانید تنها در 20 واحد درسی این دو رشته با هم متفاوت هستند.

حالا خیلی کامل هر دوشون رو براتون توضیح میدم.

نرم افزار بیشتر به اجزای نامرئی و غیر قابل مشاهده کامپیوتر مربوطه. نرم افزار یعنی داده ها و برنامه هایی که به کامپیوتر دستور می دهند که چه کاری انجام دهند. در حالی که سخت افزار یعنی اجزای قابل لمس کامپیوتر مثل همین صفحه نمایش که شما دارین این متن رو توش می خونید؛

مهندس کامپیوتر در زمینه نرم افزار به طراحی و تولید نرم افزارها و برنامه های کاربردی کامپیوتر می پردازد؛ در حالی که مهندس کامپیوتر گرایش سخت افزار بیشتر به طراحی قطعات کامپیوتر و مدارهای داخلی کامپیوتر مشغوله.

یک مهندس نرم‌افزار اولا باید مهارت های کارهای تیمی را داشته باشد و در دوران تحصیل یاد می گیرد که چگونه نرم افزارهای بزرگ و عظیم را طراحی و برنامه‌ریزی کند،‌ تست و ارزیابی نهایی نماید و در نهایت از تمام تلاش هایش مستند می سازد. هدف از گرایش نرم‌افزار کامپیوتر، آموزش و پژوهش در زمینه زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی، سیستم‌های عامل مختلف و طراحی انواع الگوریتم‌ها می‌باشد. به همین دلیل برای تحصیل در این رشته باید قدرت تحلیل خوبی داشت؛ زیرا برای نوشتن الگوریتم ها باید تمام مراحل را گام به گام طی کنید.

 

درس های تخصصی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار از این قرارند

ذخیره و بازیابی اطلاعات، مهندسی‌ نرم‌افزار، اصول طراحی پایگاه داده، آزمایشگاه پایگاه داده (به همراه پروژه آزمایشگاه)، آزمایشگاه سیستم عامل، اصول طراحی و تولید کامپایلرها، طراحی و تحلیل سیستم ها، کارآموزی، پروژه پایانی.

اگر شما مهندس کامپیوتر گرایش نرم افزار باشید در انتهای تحصیلتون قادر خواهید بود تا در زمینه های زیر فعالیت کنید
 • سیستم های نرم افزاری بسازید آن هم در هر زمینه ای که علاقه دارید مثلا نرم افزارهای تجاری، اداری، مهندسی یا نرم افزارهای مبتنی بر وب.
 • وارد نمودن و نگهداری و تغییر داده ها در بانک های اطلاعاتی و پایگاه داده ها.
 • طراحی صفحات اینترنتی و وب سایت های پویا.
 • مهندسی اینترنت و مدیریت موتورهای جستجوگر مانند گوگل و بینگ و… .
 • شبکه سازی ایمن و پیاده سازی پروتکل های شبکه های کامپیوتری.

مهندس سخت افزار در دوران کارشناسی خود به مطالعه و بررسی طراحی سخت افزاری، کنترل سخت افزاری و شبکه‌های کامپیوتری می‌پردازد. دانش آموختگان این رشته می توانند سخت افزاری با قابلیت های بیشتر و متنوع تر تولید کنید، پورت های ورودی و خروجی کامپیوتر را طراحی نماید و پردازشگر اصلی کامپیوتر یا همون cpu را مدیریت نماید و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌تواند به طراحی مدارهای مجتمع دیجیتالی بپردازد.

 

 اگر شما فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار هستید می توانید در این زمینه ها مشغول به فعالیت شوید

 • طراحی و ساخت مدارهای دیجیتال با استفاده از ابزار CAD.
 • تحلیل روش های ساخت مدارهای توان پایین.
 • ساخت پروسسورهای شبکه با انواع پروتکل ها.
 • طراحی، ساخت و راه اندازی سیستم های جدید سخت افزاری و یا نرم افزاری.
 • عیب یابی و تعمیر سیستم های سخت افزاری و… .
 • پردازش سینگال های ویدئویی و فشرده سازی تصاویر.

درس های تخصصی رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار از این قرارند

مدارهای‌ الکتریکی‌، الکترونیک‌ دیجیتال‌، سیگنال‌ها و سیستم‌ها، انتقال‌ داده‌ها، سیستم‌های‌ کنترل‌، طراحی مدارهای خطی VSLI و کارآموزی

در گرایش سخت افزار دانشجویان اطلاعات زیادی در مورد مدارهای الکتریکی یاد می گیرند و درست به همین دلیله که این گرایش به رشته الکترونیک خیلی نزدیکه.

 

در صورت تمایل در هر دو گرایش میتوان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل داد.

 

مهندسی کامپیوتر

 

وضعیت پذیرش رشته مهندسی کامپیوتر در هر دو گرایش در دانشگاه های خارج از کشور 

مهندسی کامپیوتر از اون رشته هایی هست که اغلب دانشگاه های خارج از کشور تمایل به پذیرش دانشجویان این رشته دارند، البته برای این کار باید رزومه خودتون رو پر بار کنید و زبان انگلیسیتون رو تقویت کنید.

مهندسی کامپیوتر رو در لیست اغلب دانشگاه ها می تونید پیدا کنید، ضریب درس های تخصصی برای این رشته از این قراره که ریاضی ضریب 4 داره، فیزیک ضریب 3 و شیمی ضریب 2. محل تحصیلتون رو هم باید با توجه به میانگین درصداتون (هم عمومی و هم تخصصی) و شرایطی که مد نظرتون هست انتخاب کنید.

آخرین توصیه من اینه که اگر دوست دارید مهندس کامپیوتر بشید در آینده، در دوران تحصیلیتون از خوندن کتاب هایی غیر از کتاب های درسی ترمتون، یادگیری زبان های جدید برنامه نویسی، انجام کارهای مرتبط با رشتتون اصلا غافل نشید و برای بهترین شدن تمام تلاشتون رو بکنید.

دوستای خوب و باهوش من؛ برای آیندتون خوب فکر کنید، خوب انتخاب کنید و بعد از انتخابتون لذت ببرید.

 

در ادامه می خوام بعضی از رتبه های قبولی پارسال رو براتون بیارم

دانشگاه محل تحصیل شیمی فیزیک ریاضیات زبان معارف اسلامی عربی ادبیات فارسی رتبه

در منطقه

دانشگاه صنعتی شریف %37.2 %100 %72.8 %94.7 %84 %89.4 %84 56 ریاضی، پسر، روزانه،

منطقه 1

دانشگاه صنعتی شریف %53.4 %69.7 %63.7 %96 %94.7 %96 %86.7 92 ریاضی، دختر، روزانه، منطقه 1
دانشگاه تهران %53.4 %48.9 %65.5 %54.7 %94.7 %96 %81.4 141 ریاضی، دختر، روزانه، منطقه 2
دانشگاه صنعتی امیرکبیر %46.7 %77.8 %68.5 %94.7 %70.7 %100 %60 771 ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه 3

دانشگاه الزهرا(س) %25.8 %49.7 %38.4 %40 %90.7 %89.4 %72 1803 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

موسسه غیرانتفاعی آل طه %10.5 %20 %18.9 %64 %42.7 %48 %28 7645 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 1

دانشگاه گلستان %2.9 %19.3 %5.6 %38.4 %62.7 %17.4 %25.4 12358 ریاضی،

پسر، روزانه، منطقه 2

دانشگاه پیام نور تهران واحد ری %2.9 %5.2 %-1.2 %34.7 %28 %2.7 %8 39024 ریاضی،

دختر، روزانه، منطقه 2

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • معرفی رشته مهندسی کامپیوتر آریان گفت:

  سلام. فقط از رشته ریاضی میشه رفت؟ من الان رشته تجربی خوندم ولی علاقه شدیدی به فیزیک و شیمی و ریاضی دارم و تو هر سه تاشون خیلی خوبم مخصوصا تو درصد تست زنی. میتونم از رشته تجربی ادامه بدم و مهندسی کامپیوتر رو برم؟!

  1. مهندس امیر مهدی اسلامی مهندس امیر مهدی اسلامی گفت:

   سلام
   شما یا باید کنکور ریاضی شرکت کنید بجای تجربی یا اینکه از کنکور تجربی رشته های بدون کنکور مهندسی رو انتخاب کنید که البته باید معدل نسبتا خوبی داشته باشید.

 • معرفی رشته مهندسی کامپیوتر امير گفت:

  سلام، خیلى ممنون از سایت خوبتون ، ببخشید من چندجا دیدم و شنیدم که گرایش های جدید برا مقطع کارشناسی این رشته اضافه شده میخواستم ببینم آیا درسته؟ اگر باشه میتونید رو سایت قرار بدید؟ خیلى ممنون

  1. معرفی رشته مهندسی کامپیوتر سمانه الکایی گفت:

   سلام. بله این رشته ۵-۶ تا گرایش در کارشناسی ارشد داره ولی مقطع و حوزه فعالیت ما تا کارشناسی و کنکور سراسری هست.