معرفی رشته مدیریت هتلداری

معرفی رشته مدیریت هتلداری

رشته مدیریت هتلداری

آشنایی با رشته مدیریت هتلداری

در دنیای امروز صنعت گردشگری را می توان جزو سنگ نماهای ساختمان اقتصاد یک کشور دانست که با رشد سریع آن ما شاهد اضافه شدن رشته های تحصیلی آن در دانشگاه ها شده ایم به این منظور که بتوان افراد متخصصی در این زمینه پرورش داد و خب به حدی در این زمینه موفق عمل کرده ایم که توانسته ایم جزو 10 کشور نخست در این صنعت باشیم.

هتلداری پی و زیر بنای گردشگری و جذب توریست به شمار می آید و با خود رشته ای تحت عنوان مدیریت هتلداری را بوجود آورده است.

در این رشته دانشجو با مفاهیم مختلفی هم چون فرهنگ و تاریخ یک کشور در بطن دروسی مثل جهانگردی، صنایع دستی، مردم شناسی و… آشنا می شود. انواع موسسات پذیرایی، اصول معیارهای انتخاب، شناخت و خرید وسایل و تجهیزات لازم برای موسسات پذیرایی، رزرواسیون، تقسیم کار، منو شناسی و منو نویسی، شناخت مواد غذایی و انرژی غذایی آن ها، بهداشت کار و ایمنی در محیط آشپزخانه و موسسات پذیرایی از این قبیل موارد هستند که جزو ضروریات دانستنی های مدیریت و اداره یک هتل می باشد.

اما باید بگوییم که دانش و مهارت آن ها به این جا ختم نمی شود…

این داوطلبان علاوه بر زبان انگلیسی می بایست به یکی از زبان های فرانسه، آلمانی یا عربی به عنوان زبان دوم مسلط باشند که در چارت درسی آن ها هم لحاظ شده و هم چنین اضافه می کنم که از شروط بدیهی موفقیت در این رشته داشتن روابط اجتماعی بالاست.

از این حرف ها گذشته به دنبال شعار همیشگی مان برای موقعیت شغلی می رویم

فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان مهماندار در واحدهای پذیرایی و اقامتی و یا کارشناس برای موسسات ملی و جهانگردی و شرکت های حمل و نقل هوایی مشغول به کار شوند و یا با توجه به مهارت ها و آموزه های کسب شده در دوره کارشناسی در موسسات آموزشی به آموزش بپردازند.

 

امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته مدیریت هتلداری

در حال حاضر این امکان در کشور ما وجود ندارد و علاقمندان به ادامه تحصیل باید در دانشگاه های خارجی مثل مالزی و یا سایر کشورها به آن بپردازند.

واحدهایی که دانشجویان این رشته باید بگذرانند

دوره کارشناسی مدیریت هتلداری در یک دوره 4 ساله و طی 132 واحد و دوره کاردانی آن در یک دوره 2 ساله و طی 82 واحد ارائه می شود.

 

معرفی رشته مدیریت هتلداری

 

 اسامی برخی از دروس این رشته را نیز برای آشنایی بیشتر شما عزیزان در زیر آورده ایم

درس های پایه

اصول سازمان و مدیریت، کلیات اقتصاد، اصول حسابداری، شناخت و کاربرد کامپیوتر، تاریخ ایران، مبانی کشور شناسی، مبانی جامعه شناسی، روانشناسی اجتماعی، عوارض و نتایج توریسم، مطالب شرح حال بزرگانی که مقابر آنان به صورت آثار ملی می‌باشد، شناخت و فرهنگ اقلیت‎های ایران.

درس های اصلی

حقوق کار و تامین اجتماعی، کاربرد کامپیوتر در صنعت جهانگردی و هتلداری، مدیریت بازاریابی و تبلیغات، اقتصاد جهانگردی، قوانین و مقررات حقوق صنعت جهانگردی و هتلداری، روابط عمومی، شناخت روحیات ملل، تجزیه و تحلیل مسائل اجتماعی ایران، مبانی مردم شناسی، بهداشت و کمک‎های اولیه، نقشه‎خوانی و آشنایی با نقشه‎ها، جغرافیای جهانگردی عمومی، جغرافیای جهانگردی ایران، شناخت صنعت جهانگردی، گذراندن اوقات فراغت، زبان دوم (یکی از زبان‎های آلمانی، فرانسه یا عربی)، زبان انگلیسی.

درس های تخصصی

شناخت تأسیسات اقامتی و پذیرایی و تشکیلات آن، حسابداری هتلداری، پذیره، خدمات رستوان، آشپزی، شیرینی‎پزی، بهداشت مواد غذائی، اصول تغذیه و رژیم‎های غذایی، بهداشت کار و ایمنی، محاسبه قیمت تمام شده، شناخت و نگهداری تاسیسات هتل، خانه‎داری، زبان انگلیسی تخصصی، کار آموزی.

در چه دانشگاه هایی این رشته تدریس می شود

دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه شیراز

 

در آخر سری می زنیم به کارنامه یکی از شرکت کنندگان در کنکور که سال پیش در این رشته قبول شدند

رتبه کشوری رتبه در سهمیه سهمیه در منطقه شهر رشته قبولی کارنامه
۲۶۳۷۵ ۱۲۳۴۰ منطقه۱ تهران مدیریت هتلداری دانشگاه شیراز روزانه
ادبیات ۱۳.۴%
عربی ۴۹.۴%
معارف ۳۴.۷%
زبان ۴۱.۴%
ریاضی ۱۴.۲%
فیزیک ۱۷.۸%
شیمی ۲.۹%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *