معرفی منابع کمک آموزشی ریاضی انسانی

معرفی منابع کمک آموزشی ریاضی انسانی

معرفی منابع کمک آموزشی ریاضی انسانی

منابع کمک آموزشی ریاضی

در سری مطالب معرفی منابع کمک آموزشی موجود در بازار کشور، این بار به سراغ درس “ریاضیات انسانی” رفته و قصد داریم تا نگاهی اجمالی به کتب کمک آموزشی این درس داشته باشیم.

 

آبی کانون (قلم چی)

کتاب های قلم چی، بر خلاف آزمون های آزمایشی اش، در گذشته معمولا کیفیت بالایی نداشته و اغلب جوابگوی داوطلبانی که قصد داشتند تا به درصدهای بالا دست یابند، نبوده است. این ایراد به خصوص در کتب تالیفی علوم انسانی همواره به چشم آمده است.

اما در سال های اخیر و در چاپ های جدید کتب آبی قلم چی، این مشکل تا حدودی زیادی برطرف شده که نمونه آن کتاب آبی ریاضیات جامع انسانی است. این کتاب که شامل درس نامه هایی خلاصه و کوتاه است، تست های خوب و با کیفیتی را در خود جا داده که می تواند جوابگوی نیاز طیف گسترده ای از داوطلبان باشد. از دیگر نقاط قوت کتاب، وجود سوالات آزمون های آزمایشی سال های قبل قلم چی در کتاب است که باعث شده تا داوطلبان، به تعداد بیشتری از تست های استاندارد دسترسی داشته باشند.

از جمله نکات منفی این کتاب نیز می توان به درس نامه هایی اشاره کرد که بیش از اندازه خلاصه بوده و جنبه آموزشی پایینی دارند. پاسخ نامه نه چندان جامع و کامل نیز از دیگر نقاط ضعف کتاب بوده که در درسی به مانند ریاضی بیشتر هم به چشم می آید.

 

مهر و ماه

انتشاراتی که چاپ ریاضیات جامع علوم انسانی را در دستور کار دارد و به گفته خودش در آینده ای نزدیک روانه بازار می کند، هم اکنون یک کتاب جمع و جور را در قالب کتاب های “لقمه” منتشر می کند که بیشتر جنبه جمع بندی داشته و منظور از تدوین آن نیز، غالبا آمادگی داوطلبان در بازه زمان نزدیک به کنکور است.

از نکات قابل توجه این کتاب، خلاصه و کاربردی بودن آن است که می تواند در مدت زمان اندک مفاهیم کلی را به خواننده انتقال دهد. این کتاب هم چنین درس نامه های قابل قبولی داشته و در کنار تست هایی مناسب (و البته نه چندان کافی)، یک منبع مناسب البته برای بازه های کوتاه مدت به حساب می آید؛ در واقع توصیه ما این است که اگر به دنبال آن هستید که به طور پایه ای و در بازه ای بلند مدت (مثلا یک ساله) ریاضیات خود را تقویت کنید، به سراغ این کتاب نرفته و تا زمان انتشار کتاب جامع ریاضیات انسانی انتشارات مهر و ماه صبر کنید. کتاب لقمه مهر و ماه را نیز می توانید به عنوان مکمل به عنوان یک مرور کننده مناسب به همراه داشته باشید.

 

خیلی سبز 

کتاب جامع ریاضیات انسانی خیلی سبز، حدود 500 صفحه دارد و به طور مفصل تمامی بخش های ریاضیات انسانی را توضیح داده و سپس در قالب مثال ها و هم چنین تست هایی (که هر دو نوع استاندارد و غیر استاندارد در آن دیده می شود!) به تفهیم مطالب می پردازد. این کتاب باتوجه به درس نامه های کامل و پاسخ نامه ای که سعی شده است تشریحی باشد، برای داوطلبانی که قصد دارند تا به طور پایه ای با ریاضیات آشنا شده و به درصدهای خوبی دست پیدا کنند، کتاب مناسبی به حساب می آید. هر چند که حجم بالای کتاب، در کنار برخی از تست ها که دیگر در کنکور سراسری مطرح نیستند، کمی انتظارات را از این کتاب پایین آورده و نقاط ضعف آن به حساب می آیند.

 

نشر مشاوران 

کتابی بسیار پر حجم که در دو جلد تدوین شده و به تازگی به مرحله انتشار رسیده است. از این کتاب با توجه به جدید الانتشار بودن، اطلاعات زیادی در دست نیست؛ با تمام این احوال انتظار می رود که کتابی قابل قبول باشد، چرا که از سوی مجموعه ای به چاپ می رسد که به طور تخصصی به علوم انسانی می پردازد. گفته شده است که این کتاب درس نامه های بسیار دقیقی داشته و آن ها را با تست های پر تعداد همراه ساخته است. هر چند که حجم زیاد، به همراه قیمت نسبتا بالا (حدود 50 هزار تومان) کمی توی ذوق می زند.

 

گاج 

کتاب گاج نقره ای، همواره یکی از مشهورترین کتب کمک آموزشی در زمینه ریاضیات انسانی به حساب آمده است. این کتاب با توجه به درس نامه هایی بسیار قوی که با زبانی خودمانی و جالب بیان شده اند، می تواند نیازهای ضعیف ترین دانش آموزان را برطرف کرده و حتی پاسخ گوی خوبی برای دانش آموزان قوی باشد و به همین خاطر جذابیت زیادی برای کنکوری ها دارد.

از دیگر ویژگی های این کتاب (ویژگی بارز آن)، پاسخ نامه هایی واقعا تشریحی و کامل است که کمک دهنده خواننده برای موشکافی و دریافت نکات اغلب سوالات است. تنها نقطه ضعف این کتاب، تعداد نسبتا پایین تست برای افرادی است که قصد دارند تا با حل تعداد تست بالا به تسلط مطلوب برسند.

 

کتاب پیشنهادی

هر چند که هر فردی، به تناسب نیازی که دارد، می تواند کتابی را انتخاب کند که برایش مفیدتر باشد و هم چنین از طرفی تمامی کتبی که اسم آن ها در این مطلب آمد معتبر بوده و مورد تایید کارشناسان امر می باشند، اما به صورت کلی، کتاب پیشنهادی ما به شمال مخاطبین عزیز، ” کتاب جامع ریاضیات انسانی گاج نقره ای ” می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *