معرفی رشته کتابداری در شاخه پزشکی

معرفی رشته کتابداری در شاخه پزشکی

رشته کتابداری در شاخه پزشکی

آشنایی با رشته کتابداری در شاخه پزشکی

همون طور که از اسمش پیداست کتابداری در شاخه پزشکی علمی هستش که اطلاعات در شاخه های پزشکی و پیرا پزشکی و موضوعاتی که به این شاخه ها مربوطه می پردازه و اطلاعات پایه در زمینه های اناتموی و فیزیولوژی و داروشناسی، بیوشیمی، بیوفیزیک، بیماری شناسی و علوم آزمایشگاهی به دست میارن. در کل کسایی که از این رشته فارغ التحصیل میشن میتونن برنامه ریزی و اداره کتابخونه های علوم پزشکی رو به عهده بگیرن، در مسایل کتابداری پزشکی تحقیق و پژوهش انجام بدن. رشته کتابداری برای فردی خوبه که همیشه دوست داره یه چیز جدید یاد بگیره و دامنه اطلاعاتش رو گسترش بده، که در این صورت پیشرفت چشم گیری تو این رشته و کارش خواهد داشت.

دروس عمومی این رشته که شامل 6 واحد زبان انگلیسی و متون اختصاصی و تاریخ ادبیات و … دروس تخصصی در رابطه با اداره کتابخانه، روش تحقیق و گزارش نویسی، کتابخانه و کتابداری و اطلاع رسانی، واژه پردازی، 14 واحد سازمان دهی دانش 5 واحد مرجع شناسی و مبانی و اصطلاح شناسی علوم مختلف است.

 

دانشگاه هایی که رشته کتابداری در شاخه پزشکی رو دارند و هر ساله در مقطع کارشناسی پذیرش دارند

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، همدان، بوشهر، زاهدان.

ظرفیت این رشته در سال 94 در این دانشگاه ها 111 نفره بوده است. شاید به نظرتون ظرفیت کم باشه ولی خب تعداد کسایی هم که میان دنبال این رشته هم خیلی کمه. خیلی اسم و رسم دار نیست ولی میتونه آینده کاری خوبی داشته باشه.

 

ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر به این صورته که

خیلی بهتره که همین رشته رو در کارشناسی ارشد ادامه بدین ولی خوب اگر دوست داشتین که گرایشتون رو عوض کنید میتونید این رشته ها رو در مقطع کارشناسی ارشد بخونید :

اقتصاد بهداشت، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک و زیست مواد، تاریخ علوم پزشکی، آمار زیستی، نانوتکنولوژی پزشکی، زیست فناوری پزشکی، انفورماتیک پزشکی، رفاه اجتماعی، مدیریت خدمات بهداشت درمانی، فناوری اطلاعات سلامت، البته این رشته ها هر سال تغییر میکنه.

دانشگاه هایی که در مقطع کارشناسی ارشد در این رشته پذیرش دارند

دانشگاه ایران، تهران، شهید بهشتی، کرمان، اصفهان، اهواز، بوشهر، تبریز، همدان.

 

کتابداری در شاخه پزشکی

 

تعداد واحدها در مقطع کارشناسی ارشد

تعداد واحدهای دروس دوره کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع رسانی 32 واحد بشرح زیر است
دروس عمومی 2 واحد (الزاماً دانشجویانی که در دوره کارشناسی نگذرانده اند)
دروس اختصاصی 4 واحد
این دروس در تمام گرایش های دانشگاهی، آموزشگاهی، عمومی و اطلاع رسانی یکسان است
دروس اختصاصی اجباری 12 واحد
دروس اختصاصی اختیاری 8 واحد
سمینار (تهیه مقاله و نقد مطالب) 2 واحد
کارورزی 2 واحد
رساله (پایان نامه) 4 واحد
دانشجویانی که از رشته های غیر کتابداری در مقطع کارشناسی ارشد این رشته پذیرفته می شوند علاوه بر 32 واحد فوق باید طبق جدول شماره 3 دروس پیش نیاز را بگذرانند.

خلاصه این که رشته کتابداری در شاخه پزشکی نیز نیاز به دانشجویانی دارد که با عشق و علاقه و شناخت لازم وارد این رشته شده باشند. دانشجویان این رشته چون باید در تمام زمینه‌های پزشکی و پیرا پزشکی اطلاعات اولیه را دارا باشند،‌ باید در درس زیست‌شناسی توانایی بسیاری داشته باشند. هم چنین لازم است که این دانشجویان به کار با کامپیوتر و نرم‌افزارهای کامپیوتری و زبان انگلیسی مسلط باشند.

 

آینده شغلی

آینده کاری این رشته اگر چه در حد پزشکی و یا سایر رشته ها خیلی عالی نباشه ولی خوب هست.

چون با توجه به این که جامعه داره روز به روز پیشرفت میکنه و تعداد افراد با سواد بیشتر میشه خب در مقابل باید تعداد کتابخانه ها هم افزایش پیدا کنه و در این جا هست که نیاز به کتابدار و این رشته میشه.

شاید بگین که خب الان همه چی به صورت الکترونیکی هست و همه چی تو اینترنت هست میتونیم پیدا کنیم ولی خب کتابدار کارش این هست که به عنوان واسطه به افرادی که اطلاعاتی میخوان کمک کنن. بعضی از موضوعات شاید تو اینترنت باشه ولی خب از صحت و اعتبارش خبر نداریم که تا چه حدی این مطلبی که خوندیم درست هست یا نه، فقط کتابدار میتونه این مشکل رو حل کنه. کسایی که با کامپیوتر و شبکه های اینترنتی آشنا باشن به راحتی میتونن وارد بازار کار بشن.

در انتخاب رشتتون به جای این که دنبال رشته های اسم و رسم دار بگردین و فردا هم به دلیل این که مخاطبش زیاده یا قبول نشین یا به دلایلی نتونین وارد بازار کار بشین دنبال رشته ای باشین که بهش علاقه دارین و میتونین ادامه تحصیل بدین و موفق بشین.

 

جدول دانشگاه ها و رتبه و درصد لازم برای قبولی در رشته کتابداری در شاخه پزشکی

 

دانشگاه رتبه منطقه 2 ادبیات عربی معارف زبان زیست شیمی  ریاضی فیزیک
علوم پزشکی اصفهان 43737 13.4% 38.7% 46.7 % 15.3% 12%  7.7% 16.7% 2.3%
علوم پزشکی همدان 56349 4% 17.4% 53.4 % 43.1% 35.4% 17.2% 8.9% 1.2%
علوم پزشکی بوشهر 87561 20% 13.4% 33.4 %  2.8% 5.4% 25.8% 15.6%  2.3%
علوم پزشکی زاهدان 50876 36% 38.7% 38.7% 33.4% 13.4% 9.6% 10% 9.6%

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • معرفی رشته کتابداری در شاخه پزشکی زری حامد گفت:

  من یک کتابدار پزشکی هستم،شاغلم در دانشگاه،از کارم و رشتم و سواد اطلاعاتی که دارم خیلی راضی ام.رشته ارزشمندی است و میتونستید علمی تر معرفی کنید.

  1. مهندس امیر مهدی اسلامی مهندس امیر مهدی اسلامی گفت:

   سلام
   ممنون از وقتی که برای مطالعه این پست گذاشتید.
   ممنون میشیم اگر شما در همین عنوان مطلبی بنویسید تا به اسم خودتون بر روی سایت قرار بگیره و بتونه بیشتر به دوستان کنکوریمون کمک کنه.