ملاک های اصلی انتخاب رشته

ملاک های اصلی انتخاب رشته

ملاک های اصلی انتخاب رشته

چطوری انتخاب رشته کنیم

بیشتر از این که وقتتون رو بزارید روی این که ببینید چه رتبه ای میارید، یا فقط تمرکزتون روی عدد و رقم رتبتون بعد اعلام نتایج باشید، تمرکزتون رو روی علایقتون بزارید، ببینید به چه رشته و مشاغلی علاقه دارید؟ آیا با خصوصیات اخلاقی و شخصیتی شما همخوان هست یا خیر؟ شهر و دانشگاهی که می خواید انتخاب بکنید دوره یا نزدیک؟ سطح علمیش خوبه یا بد؟ و هزاران سوالات بی پاسخ و مبهم دیگه که میتونه صبح تا شب ذهن شما رو درگیر خودش بکنه.

البته این رو هم بگم خدمتتون که علاقه صرف برای انتخاب رشته اصلا ملاک نیستا، باید برای فرایند انتخاب رشته مجموعه ای از ملاک ها رو داشته باشیم تا بتونیم در موردش تصمیم نهایی رو بگیریم که علاقه یکی از ارکان اصلی اون هست. برای همین کار ما ملاک های اصلی انتخاب رشته کنکور سراسری رو برای شما خواهیم گفت که به شرح زیر می باشد:

 

 

علاقه و انگیزه

هر کسی تو وجود خودش میدونه چه چیزهایی رو دوست داره و با چه چیزهایی هم نمیتونه ارتباط برقرار بکنه و ازشون خوشش نمیاد، برای رسیدن به اهدافشم از هیچ تلاشی دریغ نمیکنه ها چون از ته قلبش دوستش داره و براش با ارزشه. این جاست که میزان احساسات و هیجانات داوطلبان بیشتر از قدرت تعقل و منطق و انعطاف پذیری در فرد میشه که باید با احتیاط باهاش برخورد بشه و به یکباره تصمیم گرفته نشه.

 

 

شرایط و فرصت‌های شغلی

هر شخصی که می خواد رشته ای رو انتخاب بکنه هر چقدرم انسانی مادی نباشه، به فکر بازار کار و درآمدش در آینده خواهد بود، بازار کاری که دائما در حال تغییر و نوسان هست و خیلی وقتا غیر قابل پیش بینی. چون آینده شما میتونه گرو همین انتخابتون باشه، بازار اکنون و آینده هر رشته ای رو با مشورت کردن از افراد با تجربه جویا بشید و بعدش با جمع کردن کلیه ملاک های انتخاب رشته، تصمیم نهایی رو بگیرید.

 

 

آشنایی کامل با جزئیات رشته‌ انتخابی

شما هر جایی که میخواید برید که براتون جدید هست قبلش کلی تحقیق می کنید و بعدش حضوری میرید اون جا با خیال راحت، حالا فکرشو بکنید که این انتخاب رو حداقل باید 4 سال با خودتون همراهیش کنید، پس نکته مهمی هست این موضوع انتخاب رشته. برای این که بتونید رشته ای رو بهتر انتخابش کنید لازمه که سرفصل های آموزشی ای که در اون رشته تدریس میشه رو مطالعه بکنید، تعداد واحدهای درسی تخصصی و عمومیش رو در نظر بگیرید، ببینید که آیا با روحیات و توانایی ای علمی و استعدادهای شما جور در میاد سرفصل ها و آموزش هاش؟ اگر جواب شما مثبت هست هم دست نگه دارید چون هنوز تموم نشده فرآیند انتخاب رشته، باید شما همه ملاک ها رو در نظر بگیرید و در نهایت تصمیم نهایی رو بگیرید و نمیشه صرفا با متناسب بودن ویژگی های خودتون با رشته مورد نظر انتخابش بکنید. در ادامه شما باید نیازهای جامعه اکنون و آینده رو در نظر بگیرید به عنوان مثال: رشته هایی مثل حقوق، روان شناسی، دندانپزشکی، پزشکی، برق، عمران و … از عمده رشته های پر مخاطب و با بازار کار مناسب در جامعه ما هستند که همیشه مورد نیاز جامعه هستن، پس چشم های خودتون رو بازتر از قبل کنید و با آگاهی کامل انتخاب رشته بکنید.

 

شرایط فرهنگی _ اجتماعی شهر دانشگاه

ویژگی های فرهنگی دانشگاهی که شما انتخاب می کنید میتونه تاثیر گذار در ادامه یا حتی انصراف شما از دانشگاه باشه، زمانی که شما شهری رو انتخاب می کنید که با فرهنگ شما سازگار نیست، شما عملا 4 سال از زندگی خودتون رو میخواید در اون شهر بگذرونید، به نظرتون میتونید با شرایط اون محیط خودتون رو وفق بدید؟ اگه جواب مثبت هست که میتونید انتخابش بکنید ولی اگر جواب منفی هست پیشنهاد می کنیم که از انتخاب این موارد خودداری کنید.

 

بنیه علمی داوطلب

یکی از ارکان اصلی در انتخاب رشته و دانشگاه توانایی علمی داوطلب هست که آیا با دروس اصلی و پایه در رشته مورد نظر خودش میتونه ارتباط برقرار بکنه یا نه. مثال: فردی که میخواد رشته برق بخونه باید در درس ریاضی و فیزیک از نظر علمی قوی باشه، ریاضی رو فهمیده باشه و گرنه با مشکل متوجه میشه یا کسی که میخواد پزشکی بخونه با زیست و شیمی باید ارتباط خوبی برقرار کرده باشه تا بتونه موفقیت چشمگیری به دست بیاره.

 

دوری و نزدیکی شهر و دانشگاه مورد نظر

این مشکل برای داوطلبانی هست که بیشتر مواقع خانواده های ناراضی دارن و نمیخوان که فرزندشون ازشون جدا بشه و دائما با او در مورد عدم انتخاب شهرهای دور صحبت میکنن که همین مورد در بعضی مواقع به درگیری و کشمکش خانوادگی هم منجر شده است. شما عزیزان باید توجه داشته باشید که بهترین انتخاب رو بر اساس ملاک های بالا و دوری و نزدیکی شهرهای مورد نظرتون، بهترین انتخاب رو داشته باشید.

 

همه این مواردی که اشاره شد گوشه ای از فرایند اصلی انتخاب رشته در کنکور سراسری است که در صورت تمایل پیشنهاد میکنیم که با کارشناسان تخصصی کنکور کمک تماس بگیرید تا با راهنمایی ها و مشاوره های حرفه ای به بهترین شکل ممکن به شما کمک بکنن 

 

 

شماره تماس جهت رزرو مشاوره انتخاب رشته تحصیلی با متخصصیان حرفه ای موسسه کنکور کمک

1396  111  0919

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *