مهارت نه گفتن را بیاموزیم

مهارت نه گفتن را بیاموزیم

یکی از مهارت های لازم برای هر انسانی که در جامعه زندگی می کند این است که مهارت نه گفتن را نسبت به تقاضاهای غیر متعارف دیگران داشته باشد. اگر توانایی و مهارت لازم را در پاسخ منفی نسبت به درخواست های دیگران نداشته باشید زمانی به خود می نگرید که در مقابل این درخواست اشتباه و بی راهه پاسخ مثبت گفته اید و مسیر زندگیتان به سمت مسیر تباهی می رود. اگر می خواهید توانایی و مهارت نه گفتن را بیاموزید این مقاله تا حدی به شما در قرار گرفتن و آموختن این فن کمک می کند. شما در اولین گام در رسیدن به مهارت نه گفتن باید قبول کنید که به هیچ وجه هر فرد نمی تواند دست به انجام دادن کاری بزند.

به عنوان مثال یکی از دوستانتان از شما در خواست می کند که بعد ظهر برای یک مهمانی به خانه ها آن ها بروید یا از شما می خواهد به یک سفره خانه برای مصرف قلیان با او همراه شوید. شما باید از خود بپرسید که آیا وقتی که برای این دوست اختصاص می دهید چقدر در روند زندگیتان مفید است و آیا به سلامت شما ضربه ای وارد می کند یا خیر. پس از همین الان تصمیم بگیرید به برخی از درخواست ها و پیشنهادات غیر واقع و غیر ضرور پاسخ منفی بگویید.

تصورات غلط در مورد ” نه گفتن “

یکی از تصورات غلطی که هر فرد می تواند با خود داشته باشد این است اگر پاسخ منفی به اطرافیان نسبت به خواسته های غیر منطقی آن ها دهم شاید آن ها مرا به چشم یک فرد خود خواه ببینند. اگر به خودتان اهمیت بدهید متوجه می شوید این پاسخ منفی نه تنها خود خواهی طلقی نمی شود بلکه برای ادامه مسیر زندگیتان و جایگاه شما در جامعه کاملا مفید و ضروری است و شما با این پاسخ منفی می توانید جایگاهتان را در جامعه بهبود ببخشید.

از فکر خود خواه شدن نترسید

شاید پیش خودتان فکر کنید که با نه گفتن به دیگران به فردی خودخواه تبدیل می‌شوید. فرد خود خواه همیشه به دیگران جواب منفی می‌دهد و فقط به خودش فکر می‌کند. به خودتان بگویید که خود خواه نیستید. اگر درخواست غیرمنطقی کسی را رد کردید و او شما را خود خواه خواند، بهتر است رابطه‌تان را با آن فرد کاهش دهید. با نگاهی به گذشته و تمام جواب های مثبتی که به دیگران داده‌اید، می‌توانید بفهمید که خود خواه نیستید.

آموزش دیدن برای این که به دیگران نه بگوییم

در گام بعدی در مسیر آموختن مهارت پاسخ منفی به دیگران، شما باید بیاموزید که هیچ گاه نمی توان همه اطرافیان یا دوستان از ما نسبت به کارهایمان و یا تصمیماتی که روزانه داریم راضی باشند باید یک مرز برای خودتان ترسیم کنید. یکی دیگر از تصورات غلط این است که شما فکر کنید دوستی تان و یا احترامی که دیگران برای شما قائل هستند با پاسخ منفی و نه گفتن نسبت به درخواست های خارج از شأن و نامتعارف از دست می رود. اما این تصور کاملا غلط است اگرسعی کنید به این فکر باشید که احتمال دارد با پاسخ مثبت شما به این خواسته غیر منطقی اطرافیان تان ممکن است باعث سو استفاده از شما گردد. دیگر با اعتماد به نفس بالاتری به درخواست و پیشنهاد دیگران پاسخ منفی خواهید داد.

مزایا و معایب نه گفتن

به ویژگی ها و مزایا پاسخ منفی بیشتر تمرکز کنید. برخی از افراد به پاسخ منفی نسبت به درخواست و پیشنهاد اطرافیان با نگاه منفی می نگرند. شما باید این تصور را داشته باشید که اگر به برخی از درخواست ها پاسخ منفی دهید این قابلیت را خواهید داشت که به برخی دیگر از وقایع و رویدادهای زندگی پاسخ مثبت بگویید و فرصت برای دیگر امور روزمره و شاید هم مفیدتر فراهم گردد. یکی دیگر از ویژگی ها و مزایا مفیدی که پاسخ منفی به همراه دارد این است که تا حدودی آرامش برای شما به همراه خواهد داشت.

ریشه یابی علت های نه نگفتن در شما

سعی کنید دلایلی که بخاطرش پاسخ منفی نمی گویید را کشف کنید. برخی از انسان ها نسبت به پاسخ های منفی که دیگران دارند حس غم وجودشان را فرا می گیرد و از پاسخ منفی نسبت به دیگران ترس و واهمه دارند. اگر شما دقیقا سعی کنید که متوجه شوید چه چیزهایی شما را از نه گفتن باز می دارد سعی می کنید آن مسائل را بر طرف کنید.

رو دربایستی و کم رویی

بعضی وقت ها با روش هایی برخی از انسان های سودجو سعی می کنند شما را غرق فریب کنند تا شما تمرکز لازم را از دست دهید و نسبت به در خواست غیر متعارفشان پاسخ مثبت دهید. وقتی از روش های سودجویانه این افراد مطلع باشید تلاش می کنید فریب این گونه افراد را نخورید. برخی اوقات با بی احترامی سعی می کنند نسبت به خواسته هایشان شما پاسخ مثبت دهید. در این حالت آرامش و خونسردی خودتان را حفظ کنید و با اعتماد به نفس کامل به خواسته هایشان پاسخ منفی بگویید. برخی اوقات با بهانه یا ناله های بی مورد سعی دارند که از احساسات شما سو استفاده کنند تا شما با خواسته و اشتیاق خودتان به آن ها پاسخ مثبت دهید. در این شرایط شما قبل از هر گونه پاسخ کمی تامل کنید و سپس به آن ها پاسخ مثبت دهید.

تعریف های کاذب دیگران از شما قبل از درخواستشان

تعریف های بی مورد و گاهی چاپلوسانه از شما این حس را در وجودتان ایجاد می کند که خودتان داوطلبانه به خواسته و درخواستشان پاسخ مثبت دهید در این گونه مسائل هم سعی کنید سریع اقدام به پاسخ نکنید. برای مثال شاید از شما نسبت به انجام فعالیت خاص با این لفظ که شما چقدر در انجام این مهارت فوق العاده هستید. تا به امروز کسی را در دنیا ندیدم که این مهارت را به این خوبی و با اعتماد به نفس انجام دهد. همواره سعی کنید آرامش خود را هنگامی که صحبت می کنید حفظ کنید. آرامش باعث می شود در هنگام صحبت هایتان قدرتمند و واضح بدون هیچ گونه شبهه باشید. اگر فرد دیگر در روحیه شما فردی ضعیف ببیند مسلما سعی می کند شما را نسبت به خواسته هایتان و پاسخ مثبت گفتن مجبور کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *