نحوه رفتار در مواجهه با طلاق عاطفی

نحوه رفتار در مواجهه با طلاق عاطفی

یکشنبه 14 آبان 1396 سمانه الکایی دسته ها

نحوه رفتار در مواجهه با طلاق عاطفی

طلاق عاطفی

احتمالا با خواندن عنوان، این سوال برای شما پیش آمده است که “طلاق عاطفی چیست؟” ابتدا باید عنوان کنیم که دو نوع طلاق وجود دارد، طلاق فیزیکی و طلاق عاطفی. در طلاق فیزیکی زوجین از هم دیگر جدا شده و دیگر با هم زندگی نمی کنند ولی در طلاق عاطفی، زوجین علی رغم این که با هم زندگی می کنند از هم دل خوشی ندارند و دیگر پایبندی احساسی بین آن ها وجود ندارد. درد و رنجی که طلاق احساسی به زوجین وارد می کند چندین برابر از طلاق فیزیکی بیشتر است. متاسفانه امروزه نه تنها طلاق های فیزیکی افزایش یافته است، طلاق های عاطفی هم رشد چشمگیری داشته است. حال به توضیح نحوه برخورد با طلاق عاطفی می پردازیم.

مرثیه ای بر یک آغاز

زمانی که شما برای اولین بار همسر خود را دیده بودید قطعا با خود می گفتید : “این عشق ابدی من است ما برای یکدیگر ساخته شده ایم و هیچ چیز نمی تواند ما را از همدیگر جدا کند یا بین ما فاصله بیندازد. ” ولی طبیعی است که بعد از مدتی آتش عشق آسمانی شما فروکش می کند و کم کم برای شما آن جذابیت سابق را ندارد. قسمتی از این پدیده طبیعی است و جزو طبیعت انسان است و نمی توان در برابرش کاری کرد. اما بخش قابل توجه این سرد شدن رابطه ها مشکلات داخل خانواده و شرایط زندگی می باشد. در عصری که زن و مرد امنیت شغلی ندارند، پس انداز کردن سخت است و تجمل گرایی حرف اول را می زنند هر اتفاق ناگواری می تواند یک رابطه یا یک ازدواج عاشقانه را بهم بزند. اگر یک طرف رابطه از شرایط خسته شود و چاره کار را در بیرون از خانه جست و جو کند، اولین قدم در راستای طلاق عاطفی را برداشته است. اگر شما در چنین وضعیتی قرار گرفتید نباید مقابل به مثل کنید چرا که این کار سبب می شود تا شرایط بدتر شود. اگر همسر شما دیگر آن عشق سابق را به شما ندارد و رابطه اش رو به سردی می رود، شما باید بیشتر تلاش کنید تا عشق خود را به او ثابت کنید. بخاطر داشته باشید که مقابل به مثل فقط شرایط را وخیم تر می کند.

 

تلاش در راستای بهبود شرایط

اگر خدایی نکرده شما حس کردید که کم کم رابطه تان رو به سردی و طلاق عاطفی می رود, بهتر است به توصیه هایی که در ادامه این مقاله آمده است عمل کنید تا بتوانید اوضاع را آرام کنید :

ابتدا باید ریشه یابی کنید. خیلی از زوجین نمی دانند چرا رابطه شان سرد شده است و فقط به گفتن این جمله که رابطه شان دیگر مثل سابق نیست بسنده می کنند. بهتر است برای این کار به رفتار خود نگاه کنید. همان طور که در دین ما هم آمده برای اینکه دیگران را قضاوت کنی ابتدا خود را قضاوت کن. شاید مشکل از خود شما باشد و ندانسته کاری کرده باشید که همسر خود را دلسرد کرده است.

بعد از این که ریشه را پیدا کردید باید به تنها روشی که در ابتدای خلقت بشریت وجود داشته است متوسل شوید و آن چیزی نیست جز عشق ورزیدن. در فطرت آدمی، گرایش به سمت عشق وجود دارد و اگر شما به همسرتان بیشتر از سابق توجه کنید و عشق بورزید او را دوباره جذب خود می کنید. اگر فکر می کنید به کمک شخص سوم نیاز دارید بهتر است از دوست یا آشنایی که همسرتان حرفش را روی زمین نمی اندازد استفاده کنید و یا اینکه به مشاوره خانواده مراجعه کنید.

 

کلام آخر

اگر متوجه شدید که شکاف آن قدر عمیق است که دیگر قابل ترمیم نیست، متاسفانه باید به طلاق فیزیکی روی بیاورید. این را مدنظر بگیرید که طلاق نیز خود یک راه حل است. درست است که اولین راه حل نیست ولی آخری که هست. تنها در صورتی از این گزینه استفاده کنید که بفهمید مزایای طلاق از مضراتش بیشتر است. و در آخر بعد از اینکه طلاق گرفتید امید خود را از دست ندهید و به آینده امیدوار باشید. طلاق آخر دنیا نیست .

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *