نقد و بررسی کتاب زیست شناسی فاگوزیست

نقد و بررسی کتاب زیست شناسی فاگوزیست

نقد و بررسی کتاب زیست شناسی فاگوزیست

کتاب زیست شناسی فاگوزیست

ممکن است تاکنون نام کتاب های فاگوزیست به گوشتان خورده باشد. کتاب های کمک آموزشی فاگوزیست کتاب هایی در حوزه ی درس زیست شناسی هستند که با نگارش و قلم نوین و جذابی که دارند؛ توانسته اند سر و صدای زیادی را به پا کنند و هواداران متعددی را مجذوب خود نمایند. در این مقاله قصد داریم فاگوزیست را  از زبان نوسینده خوش ذوق و مبتکرش مورد بحث و بررسی قرار دهیم. دکتر فردین جوادی، دانشجو، مدرس و نویسنده جوان این مجموعه کتب است که در ادامه مطلب می توانید مصاحبه ایشان را در این زمینه مطالعه نمایید. پیش از شروع این متن، لازم است ذکر کنیم که کتاب های فاگوزیست، در حقیقت مجموعه ای از جزوات پر طرفدار آقای جوادی در درس زیست شناسی هستند و با هزینه شخصی ایشان به چاپ رسیده اند.

مزایای کتاب زیست شناسی فاگوزیست

کتاب زیست شناسی فاگوزیست شامل مجموعه جزوات به همراه 20 تا 30 درصد نکات جدید و بیشتر هستند، اما از لحاظ نوع نگارش، بین کتاب ها و جزوات تفاوتی در سبک و سیاق مطالب وجود ندارد. هم چنین در بعضی قسمت های جزوات، اشتباهات تایپی و گاهی علمی به چشم می خوردند، که با تلاش و مساعدت دبیران و دانش آموزان متفکر و با تجربه این اشتباهات در کتاب ها، تا حد زیادی ویرایش شده اند. تفاوت دیگری که وجود دارد این است که در کتاب های فاگوزیست نکات بسیار جزیی و حرفه ای در بعضی از فصول آورده شده اند؛ که مشابه آن ها را در جزوات نمی توان مشاهده کرد.

آیا در کتاب های فاگوزیست از همان شکل های جزوات استفاده شده است ؟

در کتاب های فاگوزیست تمام شکل های جزوات آورده شده اند؛ به انضمام تعدادی شکل ها و تصویرهایی که دانش آموز را در جهت درک و یادگیری دقیق تر مطالب یاری خواهند کرد.

آیا از نکات ترکیبی در کتاب ها و جزوات استفاده شده است؟

چه در کتب و چه در جزوات، نکات ترکیبی و مفهومی بسیاری وجود دارند. اما در کتاب ها این تعداد سوالات بیشتر مطرح شدند، به طوری که در برخی از فصول حتی تا حدود 20 تا 30 درصد نکات بیشتری را می توان مشاهده نمود. همان طور که واقف هستید، جملات کتاب های درسی در درس زیست شناسی بسیار حائز اهمیت هستند. تا چه حد، فاگوزیست به این نکته عمل کرده است؟

قطعا توجه شده است. در جزوات علی رغم گفته دانش آموزان که این جزوه ها برخلاف سایر جزوات به متن اصلی کتاب های درسی توجه خاص و ویژه ای نشان داده اند، اما به نظر می آمد که هنوز جای کار دارند و هنوز می توان از متن کتاب به میزان بیشتری استفاده کرد؛ لذا در فاگوزیست سعی شده که تمام جملات کتاب درسی پوشش داده شوند و نکته و مفهوم آن ها را نیز به سادگی بیان گردند. هم چنین برای جلوگیری از سردرگمی دانش آموزان عین جملات کلیدی کتاب درسی در خلال مطالب آورده شده اند.

چقدر فاگوزیست به قیدها توجه کرده است؟

کلیه قیدهای کتاب درسی در فاگوزیست آمده است، ضمن این که برای ماندگاری بیشتر این قیود در حافظه دانش آموزان، آن ها به صورت (bold) پر رنگ تایپ شده اند. هم چنین سعی کردیم که با آوردن مثال های مرتبط، توضیح دهیم که چرا مثلا از قید “برخی” به جای “همه” استفاده شده است. این کار باعث می شود که تا حد امکان، داوطلب مجبور به حفظ کردن نباشد و بتواند مفهوم آن ها را به خوبی دریابد.

علاوه بر قیود کتاب زیست شناسی، فاگوزیست تمام کلمات مهم و کلیدی را نیز به صورت مشخص در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. در حقیقت این کار مانند این است که در کلاس، دبیر به دانش آموزانش جملات و واژه های مهم و نکته دار را متذکر شود تا زیرشان را خط بکشند. کلمات و جملاتی که فاگوزیست به صورت پر رنگ آورده است نشان دهنده این است، که این قسمت ها مورد توجه و هدف طراحان هستند و باید با دقت بیشتری خوانده شوند.

در کتاب فاگوزیست فقط درسنامه وجود دارد، یا سوالات تستی نیز مطرح شده اند؟

کتاب اولیه فاگوزیست که قرار بود به مرحله چاپ برسد، متشکل از آموزش و حدود 3000 تست چند گزینه ای بود. متاسفانه حجم این کتاب چیزی در حدود 660 صفحه در نظر گرفته شده بود، که طبیعتا هزینه این کتاب و چاپ آن نیز بسیار بالا برآورد شده بود. بنابراین برای کاهش حجم کتاب تصمیم گرفته شد که بخش سوالات از کتاب فاگوزیست حذف شوند تا بدین ترتیب نیز هزینه کتاب معقول و به صرفه تر گردد. کتاب های فاگوزیست شامل، فاگوزیست سوم با 425 صفحه و فاگوزیست دوم با 416 صفحه می باشد. قیمت هر دو کتاب یکسان و معادل 27500 تومان است.

جمع بندی

کتاب فاگوزیست به طور کلی کتاب جامع و خوبی است که نکات بسیار دقیق و مفهومی دارد. اما بیشتر برای دانش آموزان سال دوم و سوم و هم چنین داوطلبین پشت کنکوری مناسب است. یعنی از آن جایی که این کتاب حجم زیادی دارد، چندان برای دانش آموزان سال چهارم، پیشنهاد نمی گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *