نقش خود شناسی در شکوفایی استعداد

نقش خود شناسی در شکوفایی استعداد

شنبه 4 آذر 1396 سمانه الکایی دسته ها

نقش خود شناسی در شکوفایی استعداد

خود شناسی و استعداد یابی

همه انسان ها آرزو دارند به موفقیت و کمال برسند. همه ما می خواهیم که در کاری که انجام می دهیم موفق باشیم و در کمال علاقه آن را دنبال کنیم. با این حال طبق تحقیقات مجله فوربز، تنها 25 درصد افراد از کار خود احساس رضایت دارند و بقیه فکر می کنند که کار مورد نظر خود را پیدا نکرده اند. برای این که بتوانید کار مناسب خود را پیدا کنید، باید ابتدا بدانید در چه چیزی استعداد دارید. همه ما منتظر هستیم که یک نفر از راه برسد و بگوید : ” پسرم بهتر است فلان کار را انجام دهی . ” هیچ کس قرار نیست به شما بگوید در چه چیزی استعداد دارید. هیچ کس بهتر از خود شما نمی تواند شما را بشناسد. برای این که استعداد خود را کشف کنید باید به خود شناسی برسید و وقتی از خود شناسی حرف می زنیم چیزی بیشتر از اینکه چه غذایی را دوست دارید و از چه فیلمی بدتان می آید مد نظرمان است. حال در این مقاله به توضیح نقش خود شناسی در شکوفایی استعداد می پردازیم.

 

تاثیر استعداد

مسلما یکی از ویژگی های مهم استعداد این است که شما در کاری که انجام می دهید موفق هستید و می دانید چگونه آن را انجام می دهید. ولی مهم ترین ویژگی استعداد این است که شما در کاری که انجام می دهید، احساس رضایت می کنید. رضایت است که می تواند عطش سیری ناپذیر انسان را خاموش کند. چه بسا کسانی هستند که با توجه به این که موفقیت های زیادی به دست آورده اند، احساس رضایت نمی کنند و وقتی شما احساس رضایت نکنید به آرامش نمی رسید. تلاش نهایی همه انسان ها برای رسیدن به آرامش است. ما 8 ساعت در روز را کار می کنیم تا به آرامش برسیم.

 

چگونه به خود شناسی دست پیدا کنیم ؟

برای دست یافتن به خود شناسی اولین کاری که باید کرد این است خود را به صورت بی طرفانه نقد کنیم. اگر رفتار بدی داریم اگر در انجام دادن بعضی کارها به شدت دست و پا چلفتی هستیم آن ها را یادداشت کنیم. یادداشت کردن نقاط قوت هم بسیار مهم است و به شما کمک می کند که راه مناسب را امتحان کنید. بعد از اینکه این ویژگی ها را نوشتید، برای هر کدام از آنها یک مثال بیاورید. اگر خود را آدم راست گویی قلم داد می کنید، یک خاطره بیاد بیاورید که راست گویی شما در آن نمود پیدا کرده است. یا بر عکس اگر دروغ می گوید، یک خاطره در مورد دروغ گویی به یاد بیاورید. در آخر باید خود را جای مخاطب بگذارید. مثلا اگر کارمند شرکت هستید، خود را جای مدیر شرکت بگذارید و از طرف او به خود نگاه کنید و خود را قضاوت کنید. برای اینکه خود را بشناسیم باید ببینیم که بقیه چه فکری در مورد ما می کنند. خیلی وقت ها با نگاه کردن رفتار بقیه نسبت به خود می توانیم به راحتی در مورد شخصیت و رفتار خودمان اظهار نظر کنیم.

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *