نکات اثبات شده برای موفقیت در کنکور و امتحانات

نکات اثبات شده برای موفقیت در کنکور و امتحانات

شنبه 5 آبان 1397 سمانه الکایی دسته ها

نکات اثبات شده برای موفقیت در کنکور و امتحانات

چگونه در کنکور و امتحانات موفق شویم

با نزدیک شدن به کنکور همه افراد سعی می کنند تا بهترین شیوه ها و روش ها را برای بهره گیری از زمانی که در اختیار دارند به کار ببرند. ممکن است راه های عجیبی را نیز تجربه کرده باشند. حتی شما نیز ممکن است مدتی خود را در کتابخانه و یا اتاقتان حبس کرده باشید و نتیجه هم گرفته باشید. اما 22 راه دیگر نیز وجود دارد که به شما در نتیجه گیری بهتر برای درس خواندن کمک می کند. بنابراین با به کارگیری روش های ثابت شده از لحاظ علمی می توانید در هر آزمون و کنکوری پیروز شوید و موفقیت در کنکور را تجربه کنید.

به منظور به خاطر سپردن مطالب

 • قبل از این که بخوابید مطالعه کنید

بهتر است قبل از خوابیدن به جای مطالعه کتاب داستان و رمان، مطالب کتاب درسی خود را نگاه کنید. با این کار مغز مطالب جدیدی را که به آن داده شده است، در زمان خواب مرور کرده و بعد از آن می توانید مطالب جدید را به راحتی به خاطر بیاورید. اما سعی نکنید که تمام کار مطالعه خود را در رختخواب انجام دهید زیرا این کار داشتن یک خواب راحت را از شما خواهد گرفت.

 • با فاصله زمانی برنامه ریزی شده مطالعه کنید

یک روش یادگیری وجود دارد به نام تکرار با فاصله، که در آن اطلاعات درسی به قسمت های کوچکی تقسیم می شود و در یک دوره طولانی دائما مرور می شوند. بنابراین برای حفظ کردن مطلبی مانند جدول تناوبی سعی نکنید که یک باره و در یک روز آن را یاد بگیرید. هر روز یک ردیف از آن را حفظ کنید و روز بعد قبل از یادگیری خط جدید، مطالب یادگیری روز قبل را مرور کنید.

 • قصه گویی کنید

برای این که در کنکور به موفقیت برسید مطالبی را که باید بیاموزید به صورت داستان در بیاورید. به گونه ای که به راحتی بتوانید مطلب را فهمیده و یاد بگیرید. به عنوان مثال برای یادگیری ستون شانزدهم جدول تناوبی که شامل عناصر Te ،Se ،S ،O ،Po می باشد می توانید با ساختن داستانی این چنینی راحت تر آن را یاد بگیرید: استاد سکته کرد، ترکید، پوکید.

 • تغییر مکان بدهید

بر اساس مطالعات انجام شده یادگیری مطلب در مکان های مختلف احتمال فراموشی آن را می کاهد. هر زمان که مکان مطالعه خود را تغییر می دهیم (از مدرسه به خانه، از خانه به کتابخانه و کافی شاپ) مغز خود را وادار می کنیم که هر بار ارتباط تازه ای با مطلب برقرار کند. در نتیجه آن مطلب به یک خاطره قوی تبدیل خواهد شد.

 • موضوع مطالعه را تغییر بدهید

در حین مطالعه تنها به یادگیری یک موضوع نپردازید. این کار باعث می شود تا ذهن شما درگیر موضوع شده و برای حل مسئله و یافتن پاسخ راه حل مناسبی را بیابد. برای مثال در درس ریاضی اگر فقط به تمرین تقسیم بپردازیم ذهن ما تنها یک مسیر را مدام تکرار می کند، اما اگر خود را درگیر پیچیدگی و حل مسائل دیگر و حتی ترکیبی از تقسیم و ضرب و جمع کنیم، ذهن ما راه های مختلفی را برای یافتن جواب درست پیدا می کند.

 • از خود آزمون بگیرید

این روش یکی از بهترین روش ها برای تکمیل یادگیری و موفقیت در کنکور است. هر چقدر در شرایط تمرینی مطلبی را سخت به یاد بیاورید در شرایط امتحان بهتر آن موضوع را به خاطر خواهید آورد.

 • بنویسید

سعی کنید مطالبی را که حاوی نکته است در جایی یادداشت کنید. تحقیقات نشان داده است وقتی مطلبی را یادداشت می کنیم بهتر در ذهن تثبیت می شود.

 • بلند درس بخوانید

درس خواندن با صدای بلند به شما کمک می کند تا به دو روش مطلب را یاد بگیرید: دیدن و شنیدن. بنابراین اوقاتی که در خانه هستید از این روش استفاده کنید.

برای حفظ تمرکز

 • مایعات بنوشید

در طول روز گاهی نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه بنوشید. طبق مطالعات انجام شده، نوشیدن مواد کافئین دار سطح هوشیاری را بالا نگه می دارد. خصوصا در فضاهایی مانند کتابخانه که هر چیز کوچکی حواس را پرت می کند.

 • به خودتان برسید

گاهی وقتی را به خودتان اختصاص دهید. برای این که در کنکور موفق شوید سعی کنید زمانی هم به استراحت و تجدید نیرو برای ادامه مسیر را به خود اختصاص دهید. قدم برنید. به مکان های مورد علاقه خود بروید. کارهایی را که دوست دارید انجام دهید و از آن ها لذت ببرید.

 • گروهی درس بخوانید

درس خواندن و کار به صورت گروهی باب میل همه نیست و به یک میزان سودمند نیست. اما اگر شما جزو کسانی هستید که این کار برایتان مفید و نتیجه بخش است می توانید هر چند روز یک بار با دوستان خود در جایی جمع شوید و به مطالعه بپردازید و اشکالات درسی خود را مرتفع کنید.

 • برنامه ریزی زمانی داشته باشید

یکی از علل مهم در رسیدن به موفقیت داشتن برنامه ریزی است. وقتی را برای نوشتن برنامه ای منظم اختصاص دهید. بدون هدف تنها به منظور خواندن برای امتحان هفته خود را شروع نکنید. در عوض هدف خود را به وظایف کوچک تر تقسیم کنید. برای هر لحظه از تایمی که در اختیار دارید برنامه ای مشخص کنید.

 • مراقبه کوتاهی داشته باشید

قبل از آن که مطالعه خود را شروع کنید برای چند دقیقه به دیوار نگاه بزنید. تحقیقات نشان داده است که مراقبه می تواند اضطراب را کاهش داده و میزان دقت و توجه را بالا ببرد.

 • ورزش کنید

براساس مطالعاتی که انجام شده، تنها نیم ساعت ورزش هوازی می تواند سرعت پردازش مغز و هم چنین سایر توانایی های شناختی مهم را بهبود ببخشد. سعی کنید در منزل و یا هر جای که امکان آن فراهم است، حدود نیم ساعت نرمش به صورت دو داشته باشید.

 • به موسیقی گوش دهید

با گوش دادن به موسیقی می توانید استرس را از خود دور کنید. به خصوص در شب های امتحان گوش دادن به موسیقی های بی کلام می تواند خواب آرام تری را برایتان به همراه داشته باشد. اگر شما به نوع خاصی از موسیقی علاقه دارید که با آن به آرامش می رسید می توانید آن را گوش کنید، اما چیزی نباشد که ذهن شما را مشغول کند و استرس و هیجان زیادی قبل خواب، باعث بی خوابی و اختلال در خواب شود.

 • چربی های دارای امگا را مصرف کنید

طبق اطلاعات علمی، چربی های امگا 3 که در ماهی، آجیل و روغن زیتون وجود دارد پتانسیل بالایی در افزایش عملکرد مغز دارند. هم چنین خوردن ترکیبی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 قبل از امتحان استرس را تا حد زیادی می کاهد.

 • به خودتان استراحت دهید

داشتن استراحت به میزان کافی می تواند عملکرد شما را در کارها بالا ببرد. بنابراین در بین درس خواندن و مطالعه وقتی را هم به استراحت ذهن و جسم خود اختصاص دهید.

 • خواب کافی داشته باشید

برخی دانش آموزان شب های قبل امتحان را بیدار مانده و به خواندن و حفظ کردن دروس و معادلات دشوار می پردازند. اما بیدار ماندن در شب کمتر به کسب نمره ای خوب منتهی می شود. این کار باعث افزایش استرس و عدم تمرکز در جلسه آزمون شده و موجب می شود مطالب خوانده شده هم به سختی در جلسه امتحان به ذهن داوطلب برسد. بنابراین سعی کنید تا شب قبل از آزمون 7-9 ساعت خواب کافی داشته باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را از مطالعات خود ببرید.

 • اینترنت را قطع کنید

سعی کنید در هنگام درس خواندن اینترنت را قطع کنید. صدای پیام رسان هایی مانند فیس بوک، تلگرام، اینستاگرام حواس شما را از درس خواندن پرت می کند و باعث عدم تمرکز می شود. اگر برای درس خواندن احتیاج به اینترنت دارید  از برنامه هایی مانند this one استفاده کنید تا اینترنت را برای مدت کوتاهی قطع کند تا بتوانید راحت به مطالعه خود بپردازید.

 • رایحه های خوشبو استشمام کنید

تحقیقات نشان داده است که استشمام رایحه هایی مثل رزماری یا اسطوخدوس می تواند به آرامش قبل از آزمون کمک کند. قبل از آزمون از مرورهای سریع و گیج کننده پرهیز کنید و سعی کنید با استشمام رایحه های خوشبو به آرامش برسید.

 • تمرین ذهنی داشته باشی.

انجام یوگا می تواند به بالا رفتن تمرکز در شما کمک کند. در زمانی هایی که فرصت دارید خصوصا قبل از امتحان به انجام حرکات یوگا بپردازید.

 • ببینید چه روشی برای شما جوابگو است

هر کس روش درس خواندن مخصوص به خود را دارد. برخی در شب بهتر درس می خوانند و برخی صبح. برخی درس خواندن با دوستان خود را مناسب می بینند و برخی داوطلبین نیز درس خواندن در  تنهایی و در سکوت کامل را ترجیح می دهند. باید ببینید که کدام روش برایتان سودمند است و همان را دنبال کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *