نکاتی که باید در هنگام دفاع از پایان نامه رعایت کنیم

نکاتی که باید در هنگام دفاع از پایان نامه رعایت کنیم

نکاتی که باید در هنگام دفاع از پایان نامه رعایت کنیم

دفاع از پایان نامه

احتمالا فکر می کنید که بعد از نوشتن پایان نامه و تحویل دادنش کارتان تمام شده است. ولی متاسفانه قسمت سخت ماجرا بعد از تمام شدن پایان نامه شروع می شود, یعنی دفاع از پایان نامه . در جلسه دفاع عده ای از اساتید در مورد پایان نامه شما سوالاتی مطرح می کنند تا مطمئن شوند که پایان نامه شما سرقت ادبی نیست. این سوالات معمولا در مورد لایه های زیرین پایان نامه است و کاملا اختصاصی می باشد. با ما همراه باشید تا با نکاتی که باید در هنگام دفاع از پایان نامه رعایت کنیم آشنا شوید :

 

1 ) آشنایی کامل با قوانین دانشگاه :

هر دانشگاه در مورد پایان نامه و جلسه دفاع قوانین خاص خود را دارد. حتما تحقیق کنید که چه کسانی در جلسه پایان نامه شما حضور می یابند.

 

2 ) اطلاعات خود در مورد پایان نامه را به روز نگاه دارید :

از زمانی که اساتید برای خواندن پایان نامه شما می گیرند استفاده کنید و تا می توانید اطلاعات خود را در مورد موضوع پایان نامه بالا ببرید. حتما تحقیق کنید که آیا بعد از نوشته شدن پایان نامه شما تحقیقات یا تغییرات جدید منتشر شده است یا نه، این کار برای دفاع از پایان نامه به شما کمک می کند.

 

3 ) آشنایی کامل با خصوصیات داورهای جلسه خود :

معمولا هر جلسه پایان نامه دو داور دارد. یکی از آن ها داور داخلی است که در مورد موضوع شما تخصص دارد و دیگری داور خارجی است که تمام تصمیمات نهایی را می گیرد. وی تمام سوال ها را از شما می پرسد. بهتر است با آثار داور خارجی آشنا باشید و سابقه او را بررسی کنید تا با خصوصیات وی آشنا شوید .

 

4 ) مسائل را اولویت بندی کنید :

در روز دفاع باید مشخص کنید که کدام مباحث را باید با چنگ و دندان دفاع کنید و کدام مبحث از اهمیت کمتری برخوردار هستند.

 

5 ) از سوالات احتمالی فهرست تهیه کنید :

بهتر است بیشتر سوالاتی طرح کنید که از آن ها وحشت دارید. با این کار از استرس شما کاسته می شود و در مقابل سوالات مطرح شده از اعتماد به نفس بالاتری برخوردار خواهید بود.

 

6 ) جلسه دفاع با ویرایش کردن فرق دارد :

دقت کنید که شما نمی توانید با خط به خط حفظ کردن پایان نامه جلسه را با موفقیت به پایان برسانید. باید به درک صحیح از پایان نامه و موضوع خود برسید تا بتوانید مفهومی ترین سوالات را نیز جواب دهید .

 

در طول جلسه

 

7 ) اهمیت شروع خوب :

حتما شنیده اید که در دعوا کسی برنده است که مشت اول را بزند. اگر می خواهید در نظر داوران استوار جلوه کنید از همان اول با قدرت شروع کنید. سعی کنید در ابتدا دانش و قدرت خود را به رخ داورها بکشید. معمولا خصوصیات انسان ها در 5 دقیقه اول در ذهن دیگران تداعی می شود. سعی کنید از همان اول خود را عالم نشان دهید.

 

8 ) سر صحبت را باز کنید :

باید تمام تلاش خود را بکنید تا یخ جلسه را بشکنید و با استفاده از ادبیات گرم و صمیمی با داوران ارتباط برقرار کنید. تاثیر روحی و روانی که شما در ذهن داوران می گذارید از تاثیر اصل موضوع شما مهم تر است .

 

9 ) سکوت نشانه نارضایتی نیست :

انتظار نداشته باشید که داوران سریع نظر خودشان را بگوید و اگر کسی نظری نداشت و چیزی نگفت بدان معنی نیست که از کار شما ناراضی است. این سکوت می تواند ناشی از قوانین دانشگاه باشد. شاید قوانین به او اجازه نمی دهد تا نظرش را در مورد پایان نامه در جلسه بگوید.

 

10 ) سعی نکنید نقاط ضعف خود را بیان کنید :

اصلا از کلمات و جملاتی که نقطه ضعف های شما را نشان می دهند استفاده نکنید. فکر نکنید که داورها بخاطر صداقت شما تحت تاثیر قرار می گیرند. اگر داورها نقطه ضعف ها را فهمیدند که هیچ ، اگر نفهمیدند لازم نیست به آن ها اشاره کنید .

 

11 ) مانند سیاست مدارها حرف نزنید :

سیاست مدارها سعی می کند تا سوال ها را تحریف کنند و آن ها را به نفع خود تغییر دهند. فکر نکنید که با استفاده از این حقه ها می توانید داوران را دور بزنید. هیچ چیز از این بدتر نیست که داوران فکر کنند که سرشان کلاه رفته است .

 

12 ) سوالات ممکن است هم جدی باشند و هم دوستانه :

در ابتدا شاید اساتید و داوران خیلی دوستانه با شما برخورد کنند و از ادبیات معمولی استفاده کنند و ناگهان با لحنی جدی و رسمی سوالات تخصصی بپرسند. شما باید آمادگی برای جواب دادن به هر نوع سوال با هر نوع لحنی را داشته باشید.

 

13 ) ترفندهایی برای رفع استرس خلق کنید :

اگر در جلسه دفاع دچار استرس شدید می توانید با متوسل شدن به ترفندهای خود از شر استرس خلاص شوید. نفس عمیق کشیدن، پای خود را سفت کردن و حبس کردن نفس از جمله راه های پیشنهادی هستند .

 

14 ) ارزش کار خود را بالا ببرید :

در طول جلسه مدام سعی کنید به این اشاره کنید که چقدر کار شما سخت بوده و تا به حال نمونه آن در هیچ جا وجود ندارد. این کار در تصمیم گیری داوران تاثیر دارد .

 

15 ) جلسه دفاع تا 3 ساعت هم طول می کشد :

معمولا سوالی که اکثر دانشجویان می پرسند این است که جلسه دفاع چقدر طول می کشد. خوب البته بستگی به رشته شما و پایان نامه شما دارد ولی حتی جلسه ها می توانند تا سه ساعت هم طول بکشند .

 

16 ) لذت ببرید :

اگر با این دیدگاه پا به جلسه دفاع بگذارید متوجه می شود که اوضاع آن قدرها هم که فکرش را می کردید بد نیست. یادتان باشد که همه چیز به ذهنیت ما بستگی دارد. اگر فکر می کنید که جلسه دفاع مانند میدان جنگ است، قطعا چنین می شود. ولی اگر فقط برای لذت بردن از پایان نامه تان به جلسه بروید نه تنها استرس نمی گیرید بلکه لذت هم خواهید برد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *