نکات مهم کنکور برای دبیرستانی ها

نکات مهم کنکور برای دبیرستانی ها

نکات مهم کنکور برای دبیرستانی ها

توجه به نکاتی مهم مخصوص شما دبیرستانی ها

در قسمت مشاوره برای کنکور، خیلی از دانش آموزان سال سوم و حتی سال دوم دبیرستان که سال های آینده می خواهند در کنکور سراسری شرکت کنند سوال آن ها این است که برای آمادگی در کنکور چه کنند، چطور به استقبال کنکور بروند و در این ایام و زمان حساس چه کاری انجام دهند؟

توصیه ما به کنکوری های عزیز این است :

به درس خواندن عادت کنید

در سال های بعد که به عنوان یک دانش آموز سال چهارم درس خواهید خواند، زمان آمادگی برای کنکور است، این درس خواندن و تلاش بیشتر شده و ممکن است هفته ای 60 ساعت را به مطالعه بپردازید. اکثر کسانی که در دوران دبیرستان به درس خواندن زیاد عادت نداشتند در زمان نزدیک کنکور دچار مشکل شدند. خستگی، بی انگیزگی، پایین آمدن کارآیی مطالعه و افت میزان یادگیری می تواند از عواقب عادت نکردن به مطالعه طولانی مدت باشد. بنابراین توصیه ما به شما این است که هم اکنون به عنوان یک دانش آموز دبیرستانی و داوطلب کنکور در سال های آینده، ساعات مطالعه خود را بالا ببرید. زیرا این تغییر یک باره اتفاق نخواهد افتاد و شما به تدریج باید عادت به مطالعه طولانی مدت کنید. بنابراین با خود نگویید که هر زمان که نیاز بود ساعت مطالعه خود را بالا می برم، در صورتی که این امر تقریبا شدنی نیست. زمان کنکور زمان حساسی است و وقت برای آزمون و خطا و اشتباه نیست.

برای مطالعه خود هدف گذاری کنید

افزایش ساعت مطالعه بدون این که هدفی برای خود در نظر بگیرید خسته کننده خواهد بود. پس این که تصمیم بگیرید تا پایان سال تحصیلی معدل خود را یک نمره بالا ببرید انگیزه خوبی برایتان خواهد بود و یا این که در درسی که ضعیف است بتوانید به حد متوسط برسید. به یاد داشته باشید هدفی که انتخاب می کنید نه خیلی آرمانی و دور از دسترس باشد و نه خیلی ساده و پیش پا افتاده.

دروس دبیرستان را تا پایان تابستان خوب یاد بگیرید

تا پایان شهریور، قبل از شروع سال چهارم تحصیلی، فرصت دارید که در دروس پایه (دوم و سوم) به تسلط برسید و هر نکته و سوالی که در آن است را یاد بگیرید. البته یاد گرفتن با توانایی در تست زدن دو بحث متفاوت است. منظور از بلد بودن این است که هیچ مطلبی برایتان ناآشنا نباشد و هیچ نکته، قاعده، فرمول و دستوری نباشد که کاربرد آن را بلد نباشید.

اولویت با دروس نامرتبط سال چهارم است

برای راحت شدن در برنامه ریزی و اولویت بندی درس خواندن، دروس پایه را به دو گروه مرتبط با سال چهارم تقسیم می کنیم. دروس مرتبط با سال چهارم دروسی هستند که در کتاب سال چهارم تکرار شدند و دروس نامرتبط دروسی هستند که برای اولین بار در کتاب سال چهارم مطرح شده است.

دروس مرتبط با سال چهارم را در سال آینده خواهید خواند و همیشه این استرس را دارید که سنگینی دروس سال چهارم فرصتی برای مطالعه بخش های نامربوط برایتان نگذارد. تا قبل از شروع سال تحصیلی طی یک برنامه ریزی یک بار درس های سال آخر مرتبط با پایه را بخوانید.

برای ریاضی و زبان خود از حالا فکر کنید

درس ریاضی برای دانش آموزان تجربی و انسانی و درس زبان انگلیسی برای تمام گروه ها است و در یک سال نمی توان تغییر شگرفی در آن ایجاد کرد. بنابراین اگر در این درس ها ضعف و مشکل دارید باید سعی کنید قبل از ورود به سال چهارم آن ها را بر طرف کنید.

تشریحی بخوانید

درس خواندن شما در حال حاضر تنها جنبه یادگیری دارد و تست زدن و تسلط در آن جایگاهی ندارد. بنابراین از حالا سراغ تست زدن نروید زیرا نه تنها برایتان فایده ای ندارد بلکه تست ها را برای سال آینده خود نیز غیر قابل استفاده می کنید. اما می توانید در کنکورهای آزمایشی که مخصوص سال سومی ها است شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *