هر آن چه که باید در مورد بیماری آنفولانزا بدانید

هر آن چه که باید در مورد بیماری آنفولانزا بدانید

پنجشنبه 2 آذر 1396 سمانه الکایی دسته ها

هر آن چه که باید در مورد بیماری آنفولانزا بدانید

بیماری آنفولانزا چیست؟

یکی از شایع ترین بیماری های ویروسی که همه ما با آن آشنا هستیم، آنفولانزا می باشد. شاید خیلی از ما این بیماری را با سرما خوردگی اشتباه بگیریم چون که علائم مشترک بسیاری دارند ولی آنفولانزا به مراتب علائمش شدیدتر و خطرناک تر است. این بیماری که واگیردار نیز است بر روی قسمت های فوقانی دستگاه تنفسی تاثیر می گذارد و باعث اختلال در آنها می شود. این بیماری چند روزی باعث می شود که ما از انجام کارهای روزمره خود عاجز شویم و اگر مراقب نباشیم به اطرافیان نیز سرایت می کند. در این مطلب به بررسی هر آنچه که باید در مورد آنفولانزا بدانید می پردازیم.

 

آنفولانزا

آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که مردم اکثرا در فصول پاییز و زمستان به آن مبتلا می شوند و برای همین این بیماری را با سرماخوردگی اشتباه می گیرند ولی علائم این بیماری شدیدتر است. از آنجایی که شاید آنفولانزا علائم خود را بعد از گذشت چند روز نشان دهد، امکان دارد که شما قبل از اینکه متوجه شوید آن را به بقیه منتقل کنید.

 

عوامل آنفولانزا

معمولا دو ویروس آنفولانزا  A و B باعث بروز این بیماری می شوند و هر ساله نیز تغییر می کنند.

 

علائم آنفولانزا

بیماری آنفولانزا باعث سردرد، تب، سرفه و بدن درد می شود. در بسیاری از موارد نیز التهاب گلو به سراغ شما می آید و گلویتان به اصطلاح خشک می شود. این علائم در 3-4 روز اول بسیار شدید هستند و با گذشتن 1 تا 2 هفته به صورت کامل از بین می روند.

 

تشخیص آنفولانزا

در 70 درصد موارد، مردم عادی متوجه تفاوت بیماری آنفولانزا و سرما خوردگی نمی شوند پس بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک از شما در مورد علائم سوال می پرسد و شما را معاینه می کند. ثبت این علائم مهم است چون ممکن است که این بیماری در محل زندگی شما یا شهرتان تبدیل به یک اپیدمی شده باشد. در برخی از موارد پزشک برای تشخیص مجبور است از آزمایش خون استفاده کند. خیلی وقت ها اگر آنفولانزا جدی گرفته نشود می تواند منجر به اقسام بیماری های باکتریایی شود و همچنین در حادترین شرایط می تواند باعث بیماری ذات الریه شود. معمولا کودکان افراد کهنسال و زنان باردار در برابر این بیماری بیشترین آسیب پذیری را دارند.

 

درمان آنفولانزا

از آنتی بیوتیک ها نمی توان در درمان این بیماری استفاده کرد چون این یک بیماری ویروسی است. درمان آنفولانزا بسیار ساده است و در 90 درصد موارد در خانه می توان بهبود یافت. برای این کار کافی است استراحت کنید، مایعات بخورید و آب نمک قرقره کنید. اگر علائم بعد از 3 روز اول کمتر نشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

جلوگیری از آنفولانزا

می توان با تزریق واکسن، از ابتلا به آنفولانزا جلوگیری کرد. ولی باید بدانید که این ویروس مدام در حال تغییر است، واکسن ها نیز پی دی پی باید تغییر کنند. اگر هم بعد از دریاقت واکسن به آنفولانزا دچار شدید، علائمتان بسیار سبک تر است.

 

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *