در سال کنکور هر درس را چند ساعت در هفته بخوانیم؟

در سال کنکور هر درس را چند ساعت در هفته بخوانیم؟

در سال کنکور هر درس را چند ساعت در هفته بخوانیم؟ زمان مطالعه مناسب برای هر درس چقدر است؟ این سوالات از جمله پرتکرارترین سوالات یک فرد کنکوری است و همان طور که می دانید زمان بندی برای مطالعه دروس نیاز به یک برنامه ریزی درست و اصولی دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اگر بخواهیم از ابتدا شروع کنیم، یعنی زمانی که 9 ماه تا کنکور سراسری شما زمان باقی است، 9 ماه 30 روزه که در 24 ساعت آن شما 7-8 ساعت آن را باید به خواب اختصاص دهید و زمان زیادی را هم صرف شرکت در کلاس ها و همایش های کنکوری کنید و هزاران کار متفاوت انجام دهید. بنابراین همان طور که مشاهده می کنید زمان شما محدود است و باید با یک برنامه ریزی اصولی و درست از فرصت خود استفاده کنید و تا حد امکان احتمال اشتباه کردن را از خود بگیرید. فرصت آزمون و خطا ندارید و اگر یک ماه را هم در مسیر اشتباه باشید، با این که باز می توانید به مسیر درست برگشته و ادامه دهید ولی با هر اشتباه مسیر برای شما سخت و سخت تر خواهد شد.

تهیه فهرستی از کارهای روزانه

برای موفقیت در کنکور اولین قدم تهیه فهرستی از کارهای روزانه است. هیچ کس جز خود شما نمی تواند این کار را برایتان انجام دهد. واقعیت های زندگی را ببینید و ساعت مطالعه در روزهای گذشته را هم بررسی کنید. اگر در هفته قبل بین 20 الی 25 ساعت درس خواندید انتظار نداشته باشید که در این هفته به یکباره به 60 ساعت مطالعه برسید. تحت تاثیر جو قرار نگیرید و یادتان باشد که رقیب اصلی شما در این مسیر خودتان هستید نه هیچ کس دیگر.

کارهایی را که به طور معمول در روزهای مختلف هفته انجام می دهید یادداشت کنید. میزان خواب، تایم کلاس ها و هر فعالیت دیگری به غیر از مطالعه فردی و شخصی را یادداشت کنید.

به فرض در روزهای شنبه 6 ساعت در آموزشگاه کلاس دارید. 7 ساعت از روز را به خواب اختصاص دادید. 5 ساعت هم صرف کارهای روزانه خود می کنید. حالا شما به 6 ساعت زمان تخمینی برای مطالعه در روز شنبه رسیدید. این کار را برای باقی روزهای هفته نیز انجام دهید. قرار نیست برنامه شما دقیق باشد. همیشه حوادث غیر مترقبه ای پیش می آید که باعث می شود که از برنامه خود عقب بمانید. قصد ما از ایجاد برنامه ایجاد دید کلی در شروع کار است.

ساعت مطالعه مناسب یک دانش آموز برای کنکور

فرض می کنیم که شما دانش آموز هستید. (به این منظور که تایمی از روز را در مدرسه هستید و زمان کمتری برای مطالعه در مقایسه با افراد فارغ التحصیل در اختیار دارید.) به دلیل زمانی که هر روز در مدرسه صرف می کنید حدودا روزانه 6 الی 8 ساعت زمان برای مطالعه دارید که باید از آن به بهترین شکل استفاده کنید. همچنین در روزهای تعطیل هم ساعت مطالعه شما باید به 10 الی 12 ساعت برسد تا بتوانید ساعت مطالعه خوبی در هفته داشته باشید.

زمان مطالعه متوسط برای یک دانش آموز کنکوری 40 ساعت در هفته است. اگر شما بین 40 تا 50 ساعت مطالعه می کنید، از لحاظ کمیت به مقدار قابل قبولی رسیده اید و حالا باید روی کیفیت مطالعه خود تمرکز کنید و اگر زمان مطالعه شما از 40 ساعت کمتر است باید روی افزایش آن برنامه ریزی کنید.

می توانید این کار را با اولویت بندی در کارهای روزانه خود انجام دهید و به سراغ برنامه ریزی که برای کارهای روزانه تان انجام دادید بروید و مجدد به آن دقت کنید. آیا برنامه شما نیاز به تغییر دارد؟ آیا نیاز است که اولویت های خود را تغییر دهید و از برخی تفریحات خود صرف نظر کنید؟ باید سعی کنید زمان هایی را که برای تلویزیون و پرسه زدن در اینترنت کنار گذاشته اید را کمتر کنید.

این کار ممکن است حدود 2 هفته از زمان شما را بگیرد اما وقتی که به برنامه ای پایدار رسیدید می توانید برای هر درس زمان مورد نیاز خود را اختصاص دهید. برای این کار یک برگ کاغذ برداشته و روی آن حس خود نسبت به درس ها و اهمیت و ضرایب آن ها در کنکور را یادداشت کنید. می توانید به سراغ کارنامه های کنکورهای آزمایشی خود نیز بروید.

بررسی نقاط قوت و ضعف برای تعیین ساعت مطالعه

ببینید کدام درس نقطه قوتتان بوده است؟ کدام درس نقطه ضعفتان بوده است؟ در هر درس از هر 10 سوال به چه تعداد پاسخ درست داده اید؟ بهتر است ابتدا روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و آن ها را تقویت کنید. بعد از آن روی مسائلی که در آن ها گاهی بد و گاهی خوب هستید کار کنید و آن ها را به نقاط قوت تبدیل کنید. سپس به سراغ دروسی بروید که در آن ها ضعیف هستید تا بتوانید مشکلات خود را با آن ها حل کنید. این موضوع به این معنی نیست که درماه های اول به کلی این درس ها را کنار بگذارید بلکه باید با یک برنامه ریزی درست به سراغ همه دروس خود به قدر اهمیتشان بروید.

برای دروسی مانند زیست شناسی در رشته تجربی که ضریب بالایی هم دارند باید حدود 30 تا 40 درصد مطالعه هفتگی خود را صرف آن کنید. برای مثال یک داوطلبی که دانش آموز سال دوازدهم هم هست و میانگین مناسب و معقول 50 ساعت مطالعه هفتگی را دارد. برای چنین دانش آموزی، اگر در هیچ درسی هم ضعف نداشته باشد، 14 ساعت زیست، 9 ساعت شیمی، 6 ساعت فیزیک، 6 ساعت ریاضی، 5 ساعت ادبیات، 3 ساعت عربی، 3 ساعت زبان و 4 ساعت دینی زمان مناسبی است. به طور کلی برای شخصی که 50 ساعت در هفته مطالعه دارد 35 ساعت برای دروس اختصاصی و 15 ساعت برای دروس عمومی در نظر گرفته می شود.

باید این نکته را به خاطر داشته باشید که میزان ساعتی را که برای مطالعه دروس در نظر می گیرید به توانایی و میزان تسلط شما روی دروس بستگی دارد. اگر در درسی مانند زیست قوی هستید و نیاز به 14 ساعت مطالعه در آن ندارید می توانید آن را به 12 ساعت در هفته کاهش دهید و به سایر دروس که در آن ها به مطالعه بیشتری نیاز دارید اختصاص دهید.

زمان ایده آل و متعادل برای یک داوطلب فارغ التحصیل

ساعت مطالعه مناسب برای کنکوری های فارغ التحصیل بین 70 تا 80 ساعت است. یعنی شما به طور میانگین باید 10 ساعت در روز مطالعه داشته باشید. توجه داشته باشید اگر کلاس ثبت نام کرده اید یا از دی وی دی های آموزشی استفاده می کنید باید درست مثل دانش آموزان محصل که به مدرسه می روند، زمان کلاس ها و دی وی دی های خودتان را در برنامه در نظر بگیرید. تا اگر به 70 ساعت مطالعه در هفته نرسیدید بدانید دلیل آن کلاس ها و یا دی وی دی های شما بوده است.

همچنین سعی کنید حالا که زمان کافی برای مطالعه دارید به خوبی از آن استفاده کنید و حواستان باشد که کیفیت را فدای کمیت نکنید. قطعا مطالعه 80 درصد دروس ولی با کیفیت بالا، خیلی بهتر از مطالعه 100 درصدی آن ولی بدون کیفیت است.

دست به حرکات عجیب و غریب نزنید

برخی داوطلبین وقتی در قلم چی یا آزمون های آزمایشی دیگر درصد پایینی را در درسی کسب می کنند کل هفته آینده را به آن درس اختصاص می دهند و به این ترتیب در عمل به شدت و در نتیجه کلی آزمون و آمادگی آن ها برای کنکور مشکل به وجود می آید.

بهتر است در اوایل سال تمرکز بیشتر را روی دروس اختصاصی بگذارید. برای دروس عمومی نیز هر چه به زمان کنکور نزدیک تر می شوید زمان مناسب تری برای خواندن مطالب حفظی است. اما این موضوع به معنی کنار گذاشتن کامل دروس عمومی نیست بلکه همان طور که گفته شد به نسبت اهمیت آن ها در زمان خود برای دروس باید زمان بگذارید.

در زمان جمع بندی دروس برای کنکور نیز از معلمین و مشاورین مجرب خود کمک بگیرید تا بدون خطا و مشکل زمان باقی مانده تا کنکور را سپری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *