هزینه های تحصیل در خارج از کشور

هزینه های تحصیل در خارج از کشور

هزینه های تحصیل در خارج از کشور

 

آن چه که باید پیرامون هزینه های تحصیلی در کشورهای دیگر بدانیم

یکی از تصورات و آرزوهای هر دانشجوی مستعد، تحصیل در خارج کشور است. اما از اصلی ترین نکات که باید قبل از تحصیل در کشورهای دیگر باید بدانید، بررسی جهات مختلف این امر و اصلی ترین نکته آن و واکاوی هزینه های مختلف و احتمالی زندگی و تحصیلی در کشور مورد نظر است، شایان ذکر است بررسی نکات مالی می تواند در انتخاب صحیح کمک کند.

بررسی هزینه زندگی برای تحصیل در خارج از کشور

اولین نکته ای که در زمینه تحصیل در خارج از کشور به ذهن می رسد. میزان هزینه های تحصیلی و هزینه های مدت زمان زندگی در آن کشور است. معمولا دانشجویان به دنبال یافتن کشوری هستند که هزینه های اقامت در آن کشور کمتر باشد و همین طور هزینه های تحصیلی نیز در آن کشور کمتر باشد.

 

بورسیه تحصیلی در خارج از کشور

یکی از موارد سوال برانگیز برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در کشورهای خارجی است. برخی از کشورها برای دانشجویان که تمایل به تحصیل در آن کشور را دارند. هزینه اقامت، تحصیل و حقوق ماهیانه را پرداخت می کنند که می تواند به صرفه باشد و باعث جمع شدن اندوخته مالی گردد. البته شایان ذکر است این نوع بورسیه ها محدودیت های خاص خود را دارند و تا زمان قطعی شدن بورسیه مبلغی از سوی آن کشور به شما پرداخت نمی گردد. این نوع بورسیه در اکثر موارد متعلق به دانشجویان است که در مقطع دکترا تحصیل می کنند.

بورسیه های دیگری نیز وجود دارد که شرایط خوبی را ندارند. البته اغلب شهریه ها تنها نیمی از هزینه های تحصیلی را می پردازند و هزینه های زندگی یا حقوق ماهیانه را ندارند. دسته دیگری از بورسیه های تحصیلی وجود دارد که فاقد هزینه ها یا پرداخت وجوهات کمک مالی هستند یا در ازای کار دانشجویی مبلغ کمی پرداخت می گردد، لازم به ذکر است که نوع دیگر بورسیه نیز وجود دارد که دانشگاه ضمن تحصیل یا کمک مالی از دانشجو تعهد کاری گرفته می شود که البته این نوع بورسیه محدود می باشد.

نکته قابل تأمل این است که:

قبل از هر گونه تصمیم گیری در رابطه با تحصیل باید میزان هزینه های کشور محل تحصیل را بررسی نمایید تا بتوانید به بهترین نحو به تحصیل بپردازید، قبل از تحصیل دانشگاه مربوطه و قوانین و محدوده زمانی ثبت نام جهت بورسیه را حتما مطالعه نمایید. یکی از شایع ترین نوع تبلیغات در رسانه های گروهی، تبلیغات تحصیل رایگان در کشورهای مختلف است. می توان با قاطعیت گفت تحصیل به عنوان رایگان در کشورهای مختلف خارجی تقریبا غیر قابل تصور است. البته شاید در برخی از کشورها نسبت به دیگر کشورها کمتر باشد اما دانشجو ملزم به پرداخت وجوهاتی بابت بیمه دانشجویی یا خدمات تحصیلی یا آموزشی می باشد. پس می توان وقت خود را پیرامون بررسی تبلیغات این گونه هدر ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *