وسواس مطالعاتی چیست؟

وسواس مطالعاتی چیست؟

وسواس مطالعاتی چیست؟

وسواس چیست؟

وسواس داشتن تنها به وسواس در تمیزی و کثیفی  اطلاق نمی شود. افراط در کاری بدون این که حتی نتیجه مثبتی داشته باشد و بیشتر باعث اذیت شود وسواس گفته می شود. اما چگونه؟

وسواس مطالعاتی یعنی روی یک مبحثی بیش از اندازه توقف کنیم. این کار، یعنی فوکوس بیش از حد روی یک مطلب یا موضوع باعث استرس و بر هم خوردن تمرکز می شود. حتما پیش آمده که برای این که مبحثی یا مطلبی را یاد بگیرید خیلی روی آن توقف کنید، بیش از اندازه که نیاز آن است. این که تصور کنید تا آن مطلب را یاد نگرفتید سراغ موضوع بعدی نروید، کار اشتباهی است. برای بار اول فهمیدن یک مفهوم کلی کافی است. مطمئن باشید وقت زیادی روی موضوعی گذاشتن کمکی نمی کند بلکه بیشتر باعث هدر رفتن وقت و انرژی شما می شود. در واقع باید بدانید که برای فهمیدن و یادگیری مطلبی باید آن را به دفعات تکرار کنید نه این که در یک زمان طولانی و فشرده و پشت هم آن را یاد بگیرید.

بهترین راه برای یادگیری بهتر این است که سعی کنید در زمان خواندن مطلب خط به خط آن را یاد نگیرید. وسواس این که هر یک خطی را که خواندید همان لحظه متوجه شوید و خوب مسلط شوید و بعد به سراغ خط بعدی بروید را از ذهن خود پاک کنید. سعی کنید یک پاراگراف را ابتدا مطالعه کنید و برداشتی کلی از آن داشته باشید. سپس به سراغ باقی مطالب بروید. برخی مطالب ضروری نیست و سریع از آن رد شوید. تندخوانی را نیز فراموش نکنید. برای مرور مطالب خوانده شده سعی کنید از نوشتن نکته، مانند لایتنر استفاده کنید و در فاصله های زمانی مناسب مطالب را تکرار کنید. گاهی با صدای بلند به مرور مطالب بپردازید. می توانید از توضیح مطالب یاد گرفته برای خود یا دوستانتان نیز برای مرور استفاده کنید.

راه دیگر برای این کار این است که خلاصه نویسی کنید. خلاصه نویسی به شما کمک می کند که مطالب را سریع مرور کنید. از اتلاف وقت برای خواندن و مرور مطالب بی ارزش جلوگیری می شود.

مقابله با وسواس مطالعاتی کمک موثری به شما می کند از قبیل :

  • کمک دانش آموز و داوطلب به خود
  • بازیابی مطالب به جای بازخوانی
  • بالا بردن قدرت تشخیص نکات مهم
  • خلاصه نویسی و یادداشت برداری از مطالب
  • پرهیز از تکرار زیاد
  • مشخص کردن تعداد صفحه و زمان برای مطالعه
  • تست زدن و حل نمونه سوال
  • قوی کردن اراده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *