وکالت طلاق یا حق طلاق زن چیست ؟

وکالت طلاق یا حق طلاق زن چیست ؟

شنبه 15 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

وکالت طلاق یا حق طلاق زن چیست ؟

وکالت طلاق

حق طلاق زن به معنای وکالت بخشی برای طلاق از سوی همسر مرد (شوهر) به همسر زن است. به عبارتی دیگر در حق طلاق، مرد به همسر خود وکالت طلاقی می دهد؛ یعنی زوجه با وکالتی که از سمت زوج دریافت می نماید می تواند بعد از ازدواج  وکیلی را برگزیند و به دادگاه مراجعه کند و طلاق بگیرد.

 

چه زمانی حق طلاق به زن، ثبت می گردد

اگر مرد بخواهد که حق طلاق را به همسرش بدهد، به دو صورت می تواند این کار را انجام دهد:

  1. در هنگام ثبت عقد نکاح در دفتر اسناد رسمی، با اطلاع دادن به سر دفتردار، وکالت طلاق برای زن، در شرایط ضمن عقد ثبت می گردد. پس از ازدواج مرد نمی تواند بدون داشتن رضایت زن اطلاع دادن به او، وکالت طلاق را بر هم بزند چرا که عقد نکاح و شرایط آن جنبه حقوقی و قانونی دارند و عزل آن به سادگی صورت نمی گیرد.
  2. هم چنین مرد می تواند با مراجعه به سفارت ایران در کشورهای خارجی یا دفاتر اسناد رسمی به همسر خود حق طلاق بدهد. این حق طلاق می تواند قابل عزل باشد یا نباشد. حضور و امضای زوج یا موکل برای این موضوع کافی است و نیازی به حضور زوجه یا وکیل نمی باشد.

 

چگونه می توان با وکالت طلاق اقدام به طلاق نمود 

نکته مهمی که بعضی از افراد نسبت به آن آگاه نیستند این است که حتی با داشتن حق طلاق باید به دادگاه مراجعه کرد و هیچ دفتر اسناد رسمی، بدون داشتن رای دادگاه نمی تواند به صورت قانونی طلاق را صادر نماید. پس داشتن وکالت طلاق، به معنای بی نیازی از مراجعه به دادگاه نیست و مراحل قانونی خاص خودش را می طلبد.

برای اقدام به طلاق، زنی که حق طلاق دارد، باید برای همسر خود وکیل رسمی دادگستری انتخاب نماید. از آن جایی که تنها کسی که می تواند در دادگاه ها وکالت کسی را به عهده بگیرد، وکیل رسمی دادگستری با پروانه وکالت می باشد، لذا زوجه باید برای همسر خود از بین وکلای رسمی معرفی شده یک نفر را برگزیند. طلاقی که با داشتن حق طلاق در دادگاه صادر می شود، طلاق توافقی محسوب می گردد.

 

در هنگام قید وکالت طلاق به چه نکاتی باید توجه داشت

همان طور که می دانیم در قوانین اسلام و جامعه، حق طلاق با زوج است و در صورتی که زن بعدها بخواهد طلاق بگیرد و همسرش راضی نباشد، با مشکلات زیادی رو به رو خواهد شد. لذا اخذ وکالت طلاق می تواند برای زن امتیاز مهمی باشد و تسهیل کننده روند امور اداری برای طلاق محسوب گردد. اما نکته ای که حتما باید بدان توجه داشت این است که در سند ازدواج، موارد شرط ضمن عقد و حق طلاق دقیق و کامل قید شوند. بنابراین بهتر است که پیش از منعقد شدن نکاح با یک متخصص و کارشناس حقوقی در زمینه طلاق مشورت نمود. متاسفانه بیشتر افرادی که گمان می کنند با داشتن حق طلاق می توانند به راحتی به دادگاه مراجعه کنند و طلاق بگیرند، به دلیل نواقصی که در شرایط ضمن عقدشان وجود دارد با مشکلات متعددی رو به رو می شوند و پروسه طلاق دراز مدتی را خواهند پیمود. مواردی مانند نبود ” وکالت در اسقاط تجدید نظر و فرجام خواهی” سبب سنگ اندازی در مسیر پیمودن طلاق می گردد و دقیق نبودن یا قید نشدن عبارت “وکالت در قبول بذل” در عقدنامه موجب می شود که دادگاه طلاق را صادر نکند یا زوجه مجبور شود مهریه و حقوق مالی خود را ببخشد. این ها تنها چند نمونه از مشکلات احتمالی و رایج در شرط ضمن عقد است که می تواند برای زوجه، مشکل ساز شود.

 

پس از طلاق به واسطه داشتن حق طلاق، وضعیت مهریه و فرزندان به چه صورت خواهد بود

در مورد این مسائل حدود اختیاراتی که به واسطه حق طلاق، زوج به زوجه می بخشد بسیار سرنوشت ساز خواهد بود. این حدود اختیار تعیین کننده  موارد ذیل هستند:

  • در صورت طلاق چه مقدار از مهریه به زن بخشیده شود
  • حضانت فرزند یا فرزندان به چه صورت به پدر و مادر برسد
  • وضعیت نفقه پس از طلاق چگونه باشد
  • ملاقات فرزندان با پدر یا مادر به چه نحوی انجام بگیرد

و در آخر نکته مهمی که باید به آن توجه نمود؛ این است که اگر زن حتی با داشتن حق طلاق، کل مهریه خود را نبخشد، فرآیند طلاق طولانی و سخت پیش خواهد رفت و معمولا قاضی در خصوص طلاق توافقی با وکالت مع الواسطه و خواستن مهریه توسط زوجه، حضور همسر مرد را برای جلسات دادگاه ضروری اعلام می کند.

 

نحوه رفتار در مواجهه با طلاق عاطفی
مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *