ویژگی های شخصیت کاریزماتیک ( نمایشی )

ویژگی های شخصیت کاریزماتیک ( نمایشی )

شنبه 29 مهر 1396 دکتر محسن محمدی دسته ها

ویژگی های شخصیت کاریزماتیک (نمایشی)

شخصیت کاریزماتیک چیست؟

فردی که می تواند اطرافیانش را به خوبی تحت تاثیر قرار دهد و آن ها را مجذوب خود نماید، از شخصیت کاریزماتیک برخوردار است. این نوع شخصیت را می توان از مهارت های بین فردی و نیز تعاملات مطلوب آموخت و با تمرین کردن آن را ارتقا بخشید. لذا، بروز این نوع شخصیت در افراد می تواند اکتسابی نیز باشد و عوامل مهمی در ایجاد کاریزما نقش دارد. در این مطلب به بررسی اصلی ترین خصلت های افراد با شخصیت کاریزماتیک می پردازیم و شما را با این نوع ویژگی آشناتر می نماییم.

پیش درآمد شخصیت کاریزماتیک

پیش درآمدی که باید به آن توجه نمود این است که موفق ترین انسان ها دارای شخصیت کاریزماتیک هستند. در همین راستا پرفسور وایزمن، استاد دانشگاه هرتفورد شاتر در بریتانیا، اذعان می کند که نیمی از کاریزما به صورت ذاتی در افراد وجود دارد و نیم دیگر آن را می توان با آموزش در خود ایجاد کرد. این آموزش، شامل تمرینات ساده ای هستند که با تداوم بخشیدن به آن ها می توان بهبود ملموسی را در ارتباط برقرار کردن با دیگران مشاهده نمود.

 • خود را برای ادامه مکالمه مشتاق نشان دهید

هنگامی که طرف مقابل شما در حال صحبت کردن است، کاملا به او توجه نمایید و سعی کنید با مطرح کردن سوالاتی مناسب و مربوط به بحث، اشتیاق خود را به ادامه گفت و گو نشان دهید. یکی از نکاتی که اغلب افراد از آن غافل هستند؛ این است که در هنگام مکالمه باید تا حد توان از چک کردن و بررسی تلفن همراهتان خودداری کنید. اگر به این کار عادت کرده اید بهتر است تمام تلاش خود را کنید که با تمرین این عادت را کمرنگ نمایید. تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه کلورادو نشان می دهد که مشتاقانه گوش دادن در یک گفت و گو می تواند تا حد زیادی از بروز سو تفاهم جلوگیری نماید و بهبود چشم گیری در تعاملات ایجاد خواهد کرد. مردم از کسانی که شنودگان خوبی هستند، تصویر مثبت و مطلوبی در ذهن خود ترسیم می کنند.

 • سخنان شمرده شمرده بگویید

باید بتوانید صحبت و منظور خود را واضح بیان نمایید. لذا سعی کنید پیش از سخن گفتن به خوبی به جمله بندی و مفهوم عبارات فکر کنید. شتاب زده بودن و استفاده از آواهای فاصله اندازی مانند ” اِ، راستش، مثلا و …” سبب می شود از رسایی جملات شما کاسته شود. لذا اگر با افراد تازه ای قرار است صحبت کنید، پیش از شروع مکالمه با خود تمرین کنید و سوالاتی مانند آن چه که در ذیل آمده است را از خود بپرسید.

 • آیا لازم است که این حرف را بزنم؟
 • آیا همه مسائلی را که برایم مهم هستند، می توانم بیان کنم؟
 • آیا پس از گفتن این جملات پشیمان نخواهم شد؟
 • هدف من از بیان این سخن چیست؟
 • از صمیم قلبتان بخندید

مسلما، منظور از لبخند در این جا به معنای لبخند تصنعی نیست. شاید شما نیز تا کنون افرادی را دیده باشید که گویا از اعماق وجودشان لبخند می زنند و حتی چشمانشان نیز حس شادابی را منتقل می کند. به چنین لبخندی، “لبخند دوشن” گفته می شود. مهم نیست که همیشه و همه جا لبخند بزنید. اما اگر تصمیم گرفتید که بخندید، سعی کنید از صمیم قلبتان لبخند به لب داشته باشید. چرا که اکثر افراد تفاوت خنده واقعی و غیر واقعی را به خوبی تشخیص می دهند، لذا زمانی که واقعا لبخند به لب دارید، افراد بیشتری تمایل به شروع گپ و گفت با شما خواهند داشت. اساتید روان شناسی دانشگاه کالفرنیا، عکس های 141 نمونه از دانش آموزان قدیمی را در سه زمان 27، 43 و 52 سالگی مورد بررسی و مقایسه قرار دادند. نتایجی که به دست آمد نشان داد؛ دخترانی که لبخند حقیقی به لب داشتند، نسبت به سایر دانش آموزان، فرصت ازدواج و تاهل بیشتری داشته اند و هم چنین وضعیت رفاهی بهتری را نیز تجربه می کردند. این نتایج در حدود 30 سال، با وجود مطالعات و تحقیقات بعدی نیز تکمیل و تایید شده است. برخلاف تصور عامه مردم ظواهر به تنهایی نمی تواند منجر به ایجاد احساس خوشبختی گردد و همه احساسات از درون خود انسان ها سرچشمه می گیرند. لبخند دوشن، جلا بخش شخصیتتان است و به خودتان و دنیای اطرافتان، متقابلا احساسات مثبت را تلقین خواهد کرد.

 • صاف و مقتدرانه بایستید

یکی از ترفندهایی که رقاصان و بالرین ها برای درست ایستادن به کار می برند این است که تصور می کنند یک نخ فرضی، از شکم تا سرشان کشیده شده است و در نهایت گویی انتهای این نخ به سقف متصل شده است. این تمرین، هم چنین می تواند یک روش مناسب برای دست یابی به یک استایل و وضعیت بدنی مناسب، هنگام گفت و گو باشد. صاف و مقتدرانه ایستادن، سبب می شود که در نظر دیگران استوار و مطمئن به نظر برسید. اگر احساس می کنید، استایل مطلوب و مناسبی ندارید، سعی کنید این تمرین را مرتبا انجام دهید تا به این نوع ایستادن عادت نمایید هم چنین در حین تمرین کردن به وضعیت شانه هایتان توجه خاصی را معطوف بفرمایید.

 • از افراد شایسته تمجید کنید

حتما شما نیز به اهمیت نحوه بیان گفته ها واقف هستید. واقعیت این است گاهی تاثیر لحن سخن از محتوای آن به مراتب بیش تر است. این موضوع در مورد جملات انتقادی، سرنوشت سازتر می باشد. پیش از هر عباراتی، به این موضوع فکر کنید که خودتان دوست دارید دیگران چگونه با شما برخورد کنند و با چه لحن و گویشی از شما انتقاد نمایند. پس از آن برای بیان انتقاد خود، صراحت داشته باشید، مشکل را بررسی کنید و به راه حل های مربوط به آن بیاندیشید. یک چارچوب زمانی را برای خود تعیین نمایید و بازخورد سخنانتان را از طرف مقابل دریافت کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که حق با اوست و با سخنانش موافق هستید، حرفش را تایید کنید و از او تمجید نمایید.

این عمل موجب می شود، که اگر شخصی به راستی شایسته و سزاوار است، به خود مطمئن تر شود و احساس مهم بودن کند؛ این در حقیقت تاثیری است که افراد با شخصیت کاریزماتیک بر دیگران می گذارند، آن ها از اعتماد به نفس خوبی برخوردار هستند و این حس را در سایر افراد نیز تقویت می کنند؛ مثلا اگر فعالیت یا پروژه گروهی به خوبی به پایان رسیده باشد، آن ها اعضای گروه را تحسین می کنند و اهمیت کارشان را گوشزد می کنند.

 • نام افراد را به خاطر بسپارید و آن ها را به نام خطاب کنید

یکی از افرادی که به دلیل داشتن شخصیت کاریزماتیکش به شهرت رسیده است، دیل کارنگی، نویسنده موفق و محبوبی است که می گوید:” اسم هر فردی برای آن فرد مهم ترین و جذاب ترین کلمه است” خطاب کردن افراد به نام، کار ساده و در عین حال بسیار اثر بخشی محسوب می شود. اگر با کسی به تازگی آشنا شده اید سعی کنید در مکالمات و حال و احوال پرسی هایتان، از نام او بیشتر استفاده کنید.

هم چنین اگر قصد دارید گپ و گفت خود را به پایان برسانید، نام فرد را در جملات خود بیاورید، چرا که با این کار پس از مکالمه، تصویر بهتری از شما در خاطر فرد باقی خواهد ماند.

برای به خاطر سپردن افراد، تجسم کنید، نام هر فرد بر پیشانی او نگاشته شده و سعی کنید آن را با یک ویژگی ظاهری از طرف مقابل به خاطر بسپارید. مثلا “مریم چشمان زیبایی دارد”. اما اگر نتوانستید با هیچ کدام از این روش ها به نتیجه دلخواهتان برسید، می توانید نام او را همراه با یک صفت در تلفن همراه خود ذخیره کنید.

 • در حین مکالمه ارتباط چشمی برقرار کنید

در آخر به یکی از مهمترین جنبه های ارتباطات می پردازیم. ارتباط برقرار کردن با چشم، سبب می شود که متوجه شوید آیا پیام و منظور شما به طرف مقابل منتقل شده است یا خیر. بنابراین چه هنگامی که شما در حال صحبت کردن هستید و چه شنونده یک محاوره می باشید، ارتباط چشمی برقرار نمایید.

تماس چشمی این امکان را به شما می دهد که تمرکز بیشتری روی کلمات و عبارات خود داشته باشید و مخاطبین شما، احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتری با شما پیدا کنند.

مشاهده برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *