پیدا کردن انگیزه پس از شکست در کنکور

پیدا کردن انگیزه پس از شکست در کنکور

پیدا کردن انگیزه پس از شکست در کنکور

 

چگونگی پیدا کردن انگیزه پس از شکست در کنکور

بعد از برگزاری کنکور تقریبا هر کدام از شرکت کنندگان می توانند برآوردی نسبی از وضعیت نتیجه خود داشته باشند. با اعلام نتایج و قطعی شدن عدم موفقیت برای دسته ای از داوطلبان به صورت طبیعی نوعی از احساسات و برداشت‌های مختلف در وجود آن ها شکل می گیرد. شکل گیری این احساسات درست در مقطعی از زمان است فرد در آستانه تصمیمات مهم زندگی قرار داشته و می‌تواند بر چگونگی فرآیند تصمیم سازی در ذهن او تاثیر گذار باشد.

در صورتی که فرد نتواند تحلیل درستی از علل عدم موفقیت خود در کنکور پیدا کند این احتمال وجود دارد که با اتخاذ تصمیم نادرست ادامه مسیر زندگی اش را نیز دستخوش ناکامی های بزرگ تر نماید. در این مطلب تلاش می‌کنیم به بیان روند درست آنالیز تفکراتی که پس از ناکامی در کنکور شکل گرفته و بررسی احساسات و سوالاتی که فرد می بایست خود را در معرض آن ها قرار دهد بپردازیم.

انگیزه پس از شکست در کنکور

1- علت عملکرد نامطلوبم در کنکور چیست؟

پیش از آن که در احساسات خود غرق شده و باور خاصی نسبت به خود، خانواده، جامعه، زندگی و اطرافیانتان پیدا کنید، قدری تأمل کرده تا حجم هیجاناتتان تا اندازه ای به ساحل آرامش برسد. باور داشته باشید که گذشته باز نخواهد گشت. آن چه مهم است درس گرفتن از اشتباهات و تلاش در جهت به حداقل رساندن اشتباهات است. شناسایی چیزهایی که قابل کنترل بوده و برنامه ریزی درجهت مهار و اقدام در این جهت نکته ای است که می‌بایست در تصمیم سازی برای ادامه زندگی مورد توجه قرار دهیم. بر این اساس، گام نخست، بی توجهی به احساسات و تکیه بر باورهاست.

مرور عملکرد با تکیه بر صداقت، صراحت و صمیمیت و پیدا کردن عوامل درونی ناکامی و آن چه از روحیات و درونیات شما ناشی شده نیز باید در تحلیل و آنالیز نتیجه بدست آمده مورد توجه قرار گیرد. در نظر نگرفتن این عوامل می‌تواند منجر به تصمیمی شود که به آینده شما لطمه وارد کند.

انگیزه پس از شکست در کنکور

2- آیا بر الگوی پیشنهادی یک مشاور خاص تکیه کرده‌ام؟

در روزگاری زندگی می کنیم که مشاوره کنکور و انتخاب رشته به تجارتی پرسود تبدیل شده است. هر کدام از افراد حقیقی و حقوقی شاغل در این حوزه تلاش می‌کند به نحوی مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهد. تبلیغات جذاب را بکار گرفته و تلاش می‌کنند داوطلبان را به سمت خود جذب کنند و در صورت ناکامی نیز مسئولیت را متوجه خود داوطلب کرده و سعی می‌کنند با مثال آوردن از نمونه های موفق، داوطلب را مقصر جلوه دهند.

بعضی از کسانی که در حوزه انتخاب رشته فعالیت می‌کنند هم اطلاعاتی بیش از یک دانشجوی ترم یکی از شرایط حال حاضر دانشگاه ندارند. افرادی که اصول کار مشاوره را بلد نبوده و بدون توجه به علایق و شرایط هر داوطلب خاص صرفا بر اساس رتبه و عرف جامعه در امر انتخاب رشته مشاوره می‌دهند. انتخاب رشته بر اساس منویات این دسته از مشاوران به معنای نادیده گرفته شدن ترجیحات داوطلب است. به واقع پیچیدن یک نسخه عمومی برای مجموعه از افراد با شرایط متنوع نمی‌تواند با نتیجه ای رضایت بخش همراه باشد. بنابراین، انتظار دست یابی به موفقیت در سایه مشاوره با چنین افرادی غیر متخصص و در نتیجه وقوع شکست محتمل، عزت نفس داوطلب را عمیقا تحت تاثیر مخرب قرار می‌دهد.

انگیزه پس از شکست در کنکور

3- آیا روی قبولی در یک رشته خاص پا فشاری کرده‌ام؟

انتظار غیر واقع‌ بینانه و بدون در نظر گرفتن شرایط باعث ایجاد فرسنگ ها اختلاف بین نتیجه ای که در عمل حاصل می‌شود با سطح انتظار می‌گردد. احتمال وقوع این عامل برای افرادی که عموما در سنی بسر می‌برند که هنوز واقعیت های مهم زندگی را تجربه نکرده‌اند بسیار بیشتر است. این امر لزوم شناخت خصوصیات فردی و انگیزه ها و تصمیم گیری متناسب با این ویژگی ها بیش از پیش حائز اهمیت جلوه می‌نمایاند.

انگیزه پس از شکست در کنکور

4- آیا از شرکت نکردن در کلاس های آمادگی کنکور احساس پشیمانی می‌کنم؟

ممکن است این احساس در وجود شما شکل گرفته باشد که از شرکت نکردن در دوره های آمادگی کنکور و آزمون های آزمایشی موسسات پشیمان شده و ریشه عدم موفقیت خود را در این حوزه جستجو کنید. نمی توان منکر این احتمال شد که شرکت در این کلاس ها و آزمون ها می‌توانست به موفقیت شما کمک کند اما اظهار نظر قطعی هم در این مورد کار درستی نیست. چه بسا افراد بسیاری که بدون حضور در دوره ای خاص و صرفا با مطالعه شخصی به موفقیت دست پیدا می‌کنند.

اما با این وجود نمی‌توان از تاثیر گذاری دوره های کنکور و آزمون ها نیز چشم پوشی کرد؛ چرا که دانش آموزان ما در مدرسه با شیوه تشریحی حل مسائل آشنایی پیدا می کنند درحالی که در کنکور با سوالات تستی مواجه هستند. بر اساس این واقعیت ها آن چه ما پیشنهاد  می‌کنیم این است که اگر علت شکست خود را این مسئله می‌دانید بجای سرخوردگی و پشیمانی و ایجاد موج منفی، راهی متعادل در پیش گرفته و حل نمونه سوالات تستی کنکورهای برگزار شده در سال های گذشته را به روز‌های آخر منتهی به کنکور نیاندازید. این کار قطعا سطح آشنایی شما را با نمونه سوالات کنکوری بیش از پیش ارتقا خواهد داد.

انگیزه پس از شکست در کنکور

5- آیا صرف شرکت در کلاس‌های کنکور را به معنای تضمین موفقیت خود در آزمون تلقی کرده‌ام؟

بعضی از داوطلبان صرف حضور در کلاس های آمادگی موسسات و آزمون های آزمایشی را تضمین کننده موفقیت و قبولی خود دانسته و پیشاپیش موفقیت خود را قطعی قلمداد می‌کنند. شرکت در این گونه کلاس ها و آشنایی با راه‌حل های عجیب و غریبی که بظاهر ساده جلوه می‌کند باعث می‌شود کلاس های سال آخر مدرسه را چندان جدی تلقی نکرده و این بی توجهی برای برخی تا آن جا ادامه پیدا می‌کند که در کلاس های مدرسه غیبت کرده یا در صورت حضور وقت خود را به بطالت می گذرانند؛ غافل از این نکته که بی توجهی به شکل آموزش در مدرسه می‌تواند با عدم موفقیت در آزمون های تشریحی همراه شده و افت معدل و تاثیر گذاری آن در نتیجه بدست آمده از کنکور را تحت تاثیر قرار دهد. از طرف دیگر عدم توانایی در پاسخ به مسائل تشریحی قدرت تحلیل مسئله دانش آموزان را تضعیف می‌کند.

انگیزه پس از شکست در کنکور

6- آیا در مواجهه با کنکور، بی‌هدف عمل کرده‌ام؟ نقش خیال‌پردازی و تصورات خام در این شکست تا چه اندازه بوده است؟

عدم موفقیت و دست نیافتن به انتظاراتی که از ابتدا غیر واقع بینانه و با تصورات ایده ال مد نظر قرار گرفته است با ایجاد حس ناامیدی و سرخوردگی همراه است. این احساس ناخوشایند و تاثیر مخرب آن می تواند انسان را به سمت بی هویتی و پرتگاه اتلاف عمر سوق دهد. در جامعه شاهد هستیم افرادی که با وجود برخورداری از استعداد کافی  به دلیلی تصمیم‌گیری صرفا مبتنی بر الگوهای مطلوب جامعه عملا به هرز رفته و بدون پیشرفتی قابل توجه عملا ساکن باقی مانده‌اند.

انگیزه پس از شکست در کنکور

7- آیا از حجم مطالب و منابع گردآوری شده‌ام ترسیده‌ام؟

آغاز کار با کمال‌ گرایی و افتادن در ورطه اهمال کاری در ادامه کار باعث می‌شود در ادامه به دنبال راهی برای پاک کردن صورت مسئله و فرا فکنی  و توجیه باشید. باید به این باور رسید که درست خواندن تعداد کتاب کمتر بهتر جمع کردن تعداد زیاد کتب و نخواندن یا درست نخواندن آن هاست.

انگیزه پس از شکست در کنکور

8- چه روندی را پس از ورود به دانشگاه برای خود متصور هستم؟

عده‌ای از دانشجویان پس از ورود به دانشگاه و در همان ابتدای راه یا مشروط می‌شوند و یا نمراتی که کسب می کنند با وضعیت تحصیلی آن ها در دوران دبیرستان متناسب نیست. عمده علت چنین است که این دسته از دانشجویان پس از عبور از کنکور همه چیز را تمام شده انگاشته و خود را در بزم شادی تصور می کنند. ادامه این روند می تواند وضعیت خطرناکی را برای دانشجویی که دیگر در حال فاصله گرفتن از دوره نوجوانی است ایجاد کند که لطمات جبران ناپذیر آن تا مدت‌ ها ادامه دار باشد. باید این باور را در دانشجویانی که از سد کنکور عبور می‌کنند ایجاد کرد که قبولی در دانشگاه پایان کارد نیست بلکه آغاز دوران جدیدی است که گونه ای دیگر از تلاش و ممارست را طلب می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *