چرا هر چه می خوانم نتیجه نمی گیرم؟

چرا هر چه می خوانم نتیجه نمی گیرم؟

چرا هر چه می خوانم نتیجه نمی گیرم؟

” سه هفته می شود که مدام در حال درس خواندن هستم ولی فایده ای نداشته است. در آزمون آزمایشی که این هفته داده ام نه تنها پیشرفتی نداشتم بلکه ترازم پایین تر نیز آمده است. اصلا انگار درس نمی خواندم وضع بهتری داشتم. از دیروز تا حالا که نتایج آزمون آزمایشی آخرم را گرفته ام افسرده و نا امید شدم. گاهی با خودم می گویم که من را چه به درس خواندن و بهتر است دور درس خواندن را خط بکشم.”

حرف هایی این چنینی را هر ساله از تعداد زیادی از داوطلبین کنکور می شنویم. کسانی که می گویند با وجود تلاش هایی که می کنند نمی توانند نتیجه خوب یا حتی دلگرم کننده ای کسب کنند به همین دلیل مایوس شده اند و تصمیم می گیرند تا درس خواندن را رها کنند.

این دسته از داوطلبین تصور می کنند که دو تا سه هفته درس خواندن می تواند کوتاهی های چند ماهه یا حتی چند ساله آنان را جبران کند و خیلی زود باید نتیجه مطلوب را ببینند. در واقع دانش آموزی که مدت کوتاهی را به صورت مفهومی درس خوانده است و در سال های قبل از آزمون سراسری به این موضوع بی توجه بوده و هم چنین در دروس پایه دارای اشکال است، سریع پیشرفت نخواهد کرد و این مسئله زمان بر خواهد بود و برای این که به تراز و رتبه بهتری برسد باید بیشتر تلاش کند. بنابراین در ابتدا باید قبول کنید که این دیر جواب دادن طبیعی است.

البته می توان روش هایی را برای بازده سریع تر پیشنهاد کرد. از جمله این که:

  • صبور باشید

همیشه گفته اند: “رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.”

مطالعه برای کنکور جزء اهداف بلند مدت محسوب می شود و موفقیت در آن نیازمند صبر، تلاش، پشتکار و روحیه خستگی ناپذیر دارد. در واقع در این مسیر باید آهسته ولی پیوسته حرکت کنید. در واقع پیوسته بودن اهمیت زیادی دارد. به عبارتی مطالعه شما نباید حالت نوسانی داشته باشد. یعنی مدتی را پیوسته و با انرژی و نیرو درس بخوانید و بعد به علتی نا امید و افسرده شوید و ساعت مطالعه شما افت کند و بعد از آن مجدد یک هفته را با انرژی درس بخوانید و مجدد افت داشته باشید. اگر خواهان کسب نتیجه ای خوب در کنکور هستید باید با وجود درس خواندن و کسب نکردن نتیجه ای مطلوب، حوصله به خرج دهید. زیرا این دوران نیاز به صبر و حوصله دارد و اگر دست از تلاش برندارید حتما نتیج تلاش خود را خواهید دید.

  • هدف آزمون های آزمایشی را دریابید

متاسفانه بسیاری از داوطلبین پس از آزمون های آزمایشی دچار هیجاناتی کاذب می شوند. یعنی به جای این که به فکر حفظ نقاط قوت و رفع نقاط ضعف خود باشند، اگر نتیجه خوبی کسب کنند دچار غرور می شوند و با این تصور که در موضوع مورد نظر تسلط دارند سطح مطالعه را پایین می آورند و بر عکس اگر نتیجه خوبی نگیرند وقت خود را صرف ناراحتی و غصه خوردن برای نتیجه می کنند.

برای جلوگیری از چنین عواملی توصیه می شود به جای این که به نتیجه کلی دقت کنید به نتیجه تک تک دروس در آزمون های خود توجه کنید. این موضوع باعث می شود تا دقیق تر میزان پیشرفت  خود در آزمون را ببینید و نقاط ضعف و قوت خود را نیز بشناسید. علاوه بر این انجام این کار به شما کمک می کند تا پیشرفت های کوچک خود را نیز ببینید و امیدوار شوید.

  • تحلیل آزمون های آزمایشی را جدی بگیرید

شما باید بعد از هر آزمون آزمایشی تک تک سوالات آن را بررسی کنید. چه آن هایی که پاسخ صحیح داده شده و چه آن هایی که در جواب به آن ها دچار اشتباه یا شک شده اید و تک تک گزینه ها را نیز مورد توجه قرار دهید. با این که انجام این کار نیازمند حوصله زیاد و وقت زیادی است ولی برای رسیدن به موفقیت باید تمام این کارها را انجام دهید. در بررسی سوالات ممکن است با مواردی رو به رو شوید که به دلیل کم بودن معلومات، بی دقتی، شک بین گزینه ها و موارد دیگر به اشتباه گزینه را انتخاب کرده باشید. بنابراین باید سعی کنید علت را بیابید و سعی کنید با کمک مشاور و معلمان خود و برنامه ریزی در آزمون بعدی تا جایی که ممکن است اشکالات خود را تکرار نکنید.

  • مطالب را در حافظه بلند مدت خود نگه دارید

گاهی اوقات علت به دست آوردن درصدهای پایین به این دلیل است که اطلاعات به شیوه ای صحیح وارد حافظه بلند مدت نشده است. یکی از راه هایی که کمک می کند تا اطلاعات وارد حافظه بلند مدت شود تکرار است. برای مثال : یادگیری لغات زبان انگلیسی به وسیله تکرار صورت می گیرد و با استفاده از روش هایی مانند “جعبه لایتنر” کیفیت این یادگیری افزایش می یابد. یکی از بهترین راه ها برای انتقال مطالب به حافظه بلند مدت، ارتباط دادن یک مطلب به مطالب قبلی است. یعنی هرگاه مطلبی را به تازگی یاد گرفتید آن را به مطالب قبلی ربط دهید، آن ها را با هم مقایسه کرده و مطالب مرتبط را دسته بندی کنید و با هم به ذهن بسپارید. بهترین راه برای انجام این کار خلاصه نویسی است. خلاصه نویسی با این که در ابتدا امری وقت گیر به نظر می رسد اما به شما کمک می کند تا مطالب مرتبط با هم را در کنار یکدیگر یادداشت کنید. کنار هم قرار دادن مطالب کمک می کند تا مطالب را با هم مقایسه کنید. از طرفی خلاصه نویسی کمک می کند تا در زمان امتحان سریع کل مطالب خوانده شده را مرور کنید. با این که در ابتدا این موضوع امری سخت و دشوار و وقت گیر به نظر می آید اما در طولانی مدت بازده خیلی خوبی دارد.

  • تست زدن را جدی بگیرید

برخی دانش آموزان به دلیل این که به تازگی شروع به درس خواندن کردند و در گذشته نیز دارای کاستی هایی بوده اند تصور می کنند که به یک باره ابتدا باید تمام کاستی های خود را جبران کنند و بعد از آن به سراغ تست بروند. در حالی که کنکور یک آزمون تستی است و آزمون تستی نیز شرایط و ویژگی های خودش را دارد و با آزمون تشریحی کاملا متفاوت است. حتی نحوه سوال دادن در آزمون تستی نیز با تشریحی متفاوت است. هم چنین زمان آزمون تستی نیز کوتاه است و شما باید در کوتاه ترین زمان نکته تست را فهمیده و به سوال پاسخ دهید. بنابراین تنها خواندن دروس کتاب درسی کافی نیست و باید زمانی هم به تست زنی اختصاص دهید و به موضوع زمان نیز توجه کافی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *