چطور اعتیاد به گوشی را در دوران کنکور ترک کنیم؟

چطور اعتیاد به گوشی را در دوران کنکور ترک کنیم؟

چطور اعتیاد به گوشی را در دوران کنکور ترک کنیم؟

روش های ترک اعتیاد به گوشی

زنگ ساعت یا گوشی رو خاموش می کنی. چندین بار پلک می زنی تا کامل از خواب بیدار شی. بعد نگاهت میوفته به گوشی و می بینی چقد پیام جدید داری. به همین راحتی از لحظه اول بیداری درگیرش میشی.

به چرخه باطل خوش اومدی

چرخه باطل یعنی همون چند تا پست جدیدی که وقت میزاری تا توی فیس بوک و اینستاگرام و توییتر و نرم افزار های این چنینی بازشون کنی. به نوبت بازشون می کنی و جوری توی اونا و مطالبشون می گردی که انگار توشون دنبال گنجی.

دقیقا کار این آپ ها و مطالب تازه پست شده همینه. اینا طوری طراحی شدن که توجهت رو جلب کنن و تورو میخ کوب کنن. برای مثال فیسبوک همیشه داره یاد میگیره که تو از چه چیزهایی خوشت میاد و با چه چیزهایی توجهت جلب میشه. تا حالا دقت کردی که چرا عکس و نوشته بعضیا رو بیشتر می بینی؟ دقت کردی که پست های محبوب تر همیشه بالا صفحه هستند؟ این ها تفاقی نیست.

کلی پول تو این اعتیادیه که تو درگیرشی. تو این صنعت، باهوش ترین مهندسین و دانشمندان دنیا دقیقا دارن رو این کار می کنن که چطوری تورو جذب و وابسته آپ هاشون بکنند.

ببین چه چیزهایی برای راحت تر شدن کارشون درست کردن: نوتیفیکیشن که باعث میشه مرتب دنبال پست های جدید بگردی. صفحه های بی انتها که همین طور میری پایین و پایین و هیچ وقتم تموم نمیشه و همین طوری عکس و مطلب برای دیدن هست. شخصی سازی، برای این که چیزهایی رو نشونت بدن تا بیشتر خوشت بیاد. داده بزرگ برای این که تمام رفتارهای تو رو بفهمند و حالا هم ساعت مچی هوشمند که یه وقت از این مطالب دور نباشی.

اعتیادهای مثل این سال هاست که داره توسط تلویزیون ساخته میشه اما تلویزیون در برابر گوشی های امروزی یه ماده مخدر خیلی خفیفه. تلویزیون نمیتونه شبا از خواب بیدارت کنه و یا تا توی دستشویی هم دنبالت باشه. با تلویزیون نمیشه حرف زد یا باهاش دوست پیدا کرد؟

مهم ترین خاصیت گوشی های همراه امروز اینه که همه چیز همیشه در دسترسه. این که همه چیز همیشه همراه آدم باشه خیلی حواس آدم رو پرت می کنه.

چند کنترل برای اعتیاد به گوشی همراه

  • هر نوتیفیکیشن و یا اعلان خبری که میتونی رو خاموش کن. این طوری تو بازم میتونی گوشیت رو چک کنی. اما این کار رو وقتی انجام میدی که خودت میخوای نه این که خبری برسه برات که چیز جدیدی هست و تو هر لحظه بری سراغ گوشیت. ینی در واقع گوشیت تعیین نمیکنه که تو کی بری سراغش و این خیلی به تمرکزت روی سایر مسائل کمک میکنه.
  • توی هر گروه و کانالی عضو نشو. تو تا الان باید به این درک رسیده باشی که سرنوشت و آینده تحصیلیت، امسال و از طریق کنکور مشخص میشه. برای همین هیچ دلیلی نداره که عضو گروه ها و کانالای بی ربط بشی. عوضش پیشنهاد می کنم که عضو گروه و کانال هایی بشی که برای مشاوره و کمک برای کنکور و درس می تونه کمکت باشه.
  • سعی کن برای این چرخه باطلی که درست کردی وقت مشخص تعیین کنی. همین که بدونی زمانت محدوده و وقتت داره میگذره، باعث میشه اولویت بندی کنی و سریع تر باشی. حتی برای این که بیشتر بفهمی که چقدر به گوشی و فضای مجازی عادت کردی، بشمری که در طول روز چند بار به گوشیت سر میزنی.
  • گوشی رو از دسترس مدام خارج کن. اگه هر دفعه برای برداشتن گوشی بخوای از جات پاشی امکان داره کمتر بری سراغ این کار وگرنه بودن گوشی همیشه کنارت مثل اینه که یه ظرف کیک خامه ای رو مقابل یه فرد چاق گذاشته باشند.
  • آپ هایی رو که می دونی وقتت رو خیلی میگیره به جایی بفرست که جلو دیدت نباشند. مثلا میتونی اونا رو توی یه فولدر جدا بریزی و به صفحه دوم و سوم گوشی قرار بدی. این فاصله باعث میشه که کمتر بخوای بری سراغشون. حتی میتونی اسم اون فولدر رو بزاری “دزد وقت” یا “دشمن موفقیت”.
  • تو ذهنت خودت رو در حال استفاده از گوشیت تصور کن و به خودت بگو “این برای من خوبه؟”

وقتی کنار دوستت هستی، کافه رفتی، یا همراه دیگران تلویزیون می بینی، “من چقدر از زندگی واقعی رو دارم با گوشی از دست می دم ؟ چرا آن قدر از تنها شدن خودم با افکارم می ترسم که حتی ده ثانیه رو نمی تونم بدون پرت کردن حواسم بگذرونم؟”

حرف آخر در مورد استفاده از گوشی و شبکه های اجتماعی

دوستان کنکوری، امسال برای شما سال سرنوشت سازیه و مثل سال های قبل فرصت تفریح کردن ندارید. گوشی میتونه جنبه های خوبی هم براتون داشته باشه. بنابراین برای امسال سعی کنید با برنامه ای مدون درس بخونید و زمان هایی هم برای تفریح بزارید. اگر می خواهید از اینترنت استفاده کنید سعی کنید از سایت هایی استفاده کنید که به شما توی رسیدن به موفقیتتون کمک میکنه و استفاده از گوشی و اینترنت باید زمان مشخصی داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *